جزییات کمک رسانی به حادثه تصفیه خانه بزرگ آب گیلان از زبان مصدومین:

از مرکز کمک رسانی که تصفیه خانه بزرگ آب شهر را نمی شناسد تا تاخیر ۴۰ دقیقه ای برای اعزام یک آمبولانس

گیل نگاه / مریم صابری: تصفیه خانه بزرگ گیلان جمعه ۱۳ مهر  در روزی  بارانی ساعات بسیار سختی را پشت سر گذاشت تا جایی که چند تن از کارکنانش تا مرگ فاصله زیادی نداشتند. اما خبری که از همین حادثه توسط مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی گیلان در اختیار رسانه ها قرار گرفت چندان مورد رضایت مصدومین این حادثه نیست.

یکی از تکنسین های برق تصفیه خانه بزرگ آب گیلان به گیل نگاه می گوید: به خاطر دیر رسیدن اورژانس در خطر مرگ حتمی بودیم.این کارگر به همراه دیگر همکاران خود به دلیل شکستگی یکی از لوله ها در حال تخلیه آب یکی از  منهول ها بودند که به دلیل استنشاق دود ناشی از سوخت موتور پمپ در ۱۱ شب یکی پس از دیگری بیهوش می شو ند که البته به اشتباه دلیل مسمومیت گاز منواکسید کربن ذکر شده است.

او از شیوه پرسش ادرس توسط اپراتور اورژانس تا زمان رسیدن و تعداد آمبولانس ها انتقاد دارد.این کارگر مصدوم حادثه تصفیه خانه بزرگ گیلان می گوید: یکی از همکارانم به اپراتور اورژانس مکان حادثه را تصفیه خانه بزرگ اب در سنگر عنوان می کند اما اپراتور با اصرار از او ادرس بسیار دقیق می خواهد. این تکنسین با تعجب ادامه می دهد: آیا چنین مکان مشخصی در شهر نیازی به توضیح بیشتر دارد؟

تضادی به نام فوریت پزشکی و تاخیر چهل دقیقه ای

اما بدترین قسمت ماجرا برای این کارگران در شب بارانی رشت دیر رسیدن آمبولانس است. این تکنسین نجات پیدا کرده توضیح می دهد: اولین آمبولانس بعد از۴۰ دقیقه به مکان حادثه میرسد. تنها یک مصدوم را به بیمارستان منتقل می کند . به حرف کارگرهایی که تعداد مصدومین را در اولین تماس ۴ تن اعلام کرده بودند اعتنایی نشده بود و وقتی نیروهای اورژانس خودشان به محل حادثه رسیدند و وخامت و تعداد مصدومین را دیدند از مرکز تعداد آمبولانس بیشتری درخواست کردند.

در صورتی که همان شب به دلیل بارندگی کل نیروهای امدادی در آماده باش بودند و طبیعتا باید نوع کمک رسانی ها بهتر انجام می شد.

این تکنسین ادامه می دهد: به دلیل گیر افتادن کارگران در چاه از آتش نشانی نیز درخواست کمک شده بود و آنها کارگران مضطرب و نگران را حواله هلال احمر کرده بودند آنها هم گفته بودند که نیرو ندارند و در نهایت آتش نشانی به مرکز اعزام شده بود که خود یکی از نیروهای آتش نشانی در هنگام کمک به دلیل استنشاق دود مسموم شد .

بعد از چهل دقیقه یک نفر به بیمارستان منتقل شد

اروج زاده مدیر بهره برداری تصفیه خانه بزرگ‌گیلان نیز در گفتگو با گیل نگاه ابتدا از تلاش اورژانس برای نجات جان خودش و دیگر نیروهایش  تشکر می کند اما در عین حال می گوید: نیروهای اورژانس بسیار دیر به محل حادثه رسیدند.
او ادامه می دهد: از زمان اولین تماس که مطمئنا در سیستم ثبت شده تا زمان رسیدن اولین آمبولانس حداقل ۴۰ دقیقه طول کشید. او بیان می کند: صحت حرف های ما در تطبیق ساعت اولین تماس و ساعت اعزام و رسیدن اولین امبولانس مشخص می شود.

مدیر بهره برداری تصفیه خانه بزرگ‌گیلان با اشاره به تعداد مصدومین زیاد  حادثه می گوید: تنها یک آمبولانس با تاخیر زیاد به کمک رسید و تنها توانست یک نفر را به بیمارستان منتقل کند.
بعد از آن از طریق ارتباطات مدیران و واسطه هایی غیر از روال عادی تلاش شد تا تعداد بیشتری آمبولانس به محل اعزام شود تا جان کارگران در خطر مرگ نجات پیدا کند.

او ادامه می دهد: این در صورتی است که ما قبلا دوستان اورژانس را به محل کار دعوت کرده بودیم و در مورد خطرات احتمالی که نیاز به کمک شان بود را اطلاع داده بودیم.‌

مدیر بهره برداری تصفیه خانه بزرگ‌گیلان همچنین در مورد ناهماهنگی برای کمک به خروج مصدمین از چاه گفت: نجات از چاه نیز طبیعتا کار اورژانس نیست و باید توسط آتش نشانی انجان شود اما آنها هم بدون تجهیزات کافی آمدند و نیروی خود آتش نشانی نیز مصدوم شد.

حادثه تصفیه خانه بزرگ گیلان نشان می دهد که دستگاه های خدمات رسان به هماهنگی و سرعت بیشتری احتیاج دارند تا در حادثه های مشابه شاهد رخ دادن فاجعه نباشیم.


(۰)(۰)


کد مطلب: 210020
تاریخ: ۱۶ مهر ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
جهانی

احسنت این شد خبر

(۱)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…