سطح ایمنی شرکت‌های هواپیمایی محبوب ایرانی‌ها چقدر است؟/مقایسه ایرلاین‌های مطرح ایران و دنیا

گیل نگاه: آگاهی از این مسئله که چه شرکت‌های هواپیمایی بیشترین ایمنی پرواز را به مسافرانشان عرضه می‌کنند می‌تواند سبب دلگرمی شود. فاکتورهای تعیین‌کننده سطح ایمنی شرکت‌های هواپیمایی را در این گزارش بررسی و میزان ایمنی ایرلاین‌ها محبوب ایرانی‌ها را معرفی می‌کنیم.

به گزارش خبرآنلاین، فاکتورهای بسیار زیادی در تعیین سطح ایمنی شرکت‌های هواپیمایی تجاری در نظر گرفته می‌شود. یکی از متولیان رده‌بندی شرکت‌های هواپیمایی مسافری درگاه AirlineRatings.com است که از سال ۲۰۱۳ با جمع‌آوری تمام عناصری را که می‌توانند به مسافران اطلاعات دقیقی درخصوص ایمنی پروازهای ایرلاین‌های مختلف عرضه کند کنار هم می‌آورد و درنهایت به این شرکت‌ها ستاره می‌دهد. ایمن‌ترین ایرلاین‌ها هفت ستاره می‌گیرند.

این درگاه از سال گذشته ابزاری را برای مقایسه شرکت‌های هواپیمایی راه‌اندازی کرده است که مسافران با مراجعه به آن می‌توانند میزان ایمنی پروازهای ایرلاینی را که قصد سفر با آن را دارند بررسی کنند.

شیوه‌های رده‌بندی

در این رده‌بندی دو بازرسی اصلی مشارکت دارند که هریک از آنها دو ستاره به ایرلاین‌ها اعطا می‌کنند. اولین آنها «بازرسی ایمنی عملیاتی انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی» (IOSA) است که مدیریت عملیاتی و سامانه‌های کنترلی هر ایرلاین را ارزیابی می‌کند. در بازرسی‌های IOSA بیش‌از هزار پارامتر بررسی می‌شود و برپایه آنها این نهاد وابسته به انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی هر دو سال یک‌بار شرکت‌های هواپیمایی را بررسی مجدد می‌کند.

بازرسی مهم دیگری که در این رده‌بندی درنظر گرفته می‌شود «سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی» یا ایکائو است. وظیفه این نهاد، بررسی زیرساخت‌ها و مقرراتی است که کشورها برای حمایت از سامانه هواپیمایی غیرنظامی ارائه می‌دهند.

هشت پارامتر ایکائو با ایمنی ایرلاین‌ها مرتبط است که قانونگذاری، سازماندهی، اعطای مجوز، عملیات، صلاحیت پرواز، تحقیق و تفحص حوادث، خدمات ناوبری هوایی و فرودگاه‌ها را شامل می‌شوند. اگر کشوری بتواند متوسط امتیازهای لازم از این هشت پارامتر ایمنی را به‌دست آورد ایرلاین‌های آن کشور دو ستاره دیگر ازسوی AirlineRatings.com دریافت می‌کنند. البته درمورد یکی از این پارامترها کشورها با کسب ۱۵ درصد از کل امتیاز قبول می‌شوند. اما درمورد هفت پارامتر سنجش باقی‌مانده، کشورهایی که متوسط امتیاز لازم را برای پنج مورد به‌دست آورند یک ستاره دریافت می‌کنند و اگر کشوری فقط از چهار پارامتر نمره مورد نیاز را کسب کند هیچ ستاره‌ای نمی‌گیرد.

همچنین اگر ایرلاین‌ها در فهرست سیاه اتحادیه اروپا و اداره هوانوردی فدرال آمریکا نباشند به‌ازای هریک از این دو سازمان، یک ستاره دیگر (درمجموع دو ستاره) کسب می‌کنند.

در پایان یک ستاره هم به نداشتن حوادث منجر به مرگ شرکت‌های هواپیمایی درمدت یک دهه اخیر به ایرلاین‌ها داده می‌شود تا به‌این‌ترتیب، هفت ستاره رده‌بندی ایرلاین‌های ایمن تکمیل شود.

 

مقایسه ۱۵ ایرلاین محبوب ایرانی‌ها

با هدف ارائه تعریف دقیقی از ایمنی پروازهای شرکت‌های هواپیمایی محبوب ایرانی‌ها در سفرهای بین‌المللی، ایمنی این شرکت‌ها را با کمک ابزار مقایسه‌ای AirlineRatings.com بررسی کزده‌ایم.

ردیفایرلاینکشورIOSAاجازه‌ اتحادیه‌اروپانداشتن حوادث منجربه‌مرگاجازه ادارههوانوردی فدرال آمریکاایکائورده‌بندی ایمنی
۱ترکیش‌ایرلاینزترکیه√√√حادثه در سال ۲۰۰۹۶ ستاره
۲ایرفرانسفرانسه√√√حادثه در سال ۲۰۰۹۶ ستاره
۳ایران‌ایر و ایران‌ایرتورایران√√√حادثه در سال ۲۰۱۱۶ ستاره
۴آذال‌ آذربایجان‌ ایرلاینزآذربایجان√√√ₓ(۱از۸)۶ ستاره
۵آسمان‌ ایرایران√√√چندمورد۵ ستاره
۶تای‌ ایرویزتایلند√√√ₓ(۰از۸)۵ ستاره
۷کیش‌ ایرایران√√√۷ ستاره
۸ماهان‌ ایرایران√√√۷ ستاره
۹پگاسوسترکیه√√√۷ ستاره
۱۰لوفتانزاآلمان√√√۷ ستاره
۱۱آل‌ایتالیاایتالیا√√√۷ ستاره
۱۲جورجین‌ ایرویزگرجستان√√√۷ ستاره
۱۳اتحادامارات√√√۷ ستاره
۱۴اماراتامارات√√√۷ ستاره
۱۵قطر ایرویزقطر√√√۷ ستاره

 

(۰)(۰)


کد مطلب: 210179
تاریخ: ۱۷ مهر ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری آیین تودیع و معارفه مدیرکل فنی و حرفه ای گیلان

گیل نگاه/جواد میرحسینی:  آیین تودیع و معارفه مدیرکل سازمان آموزش فنی و حرفه ای استان گیلان عصر امروز در رشت برگزار شد. (گزارش مشروح)

گزارش تصویری نشست شورای اداری گیلان با حضور معاون رئیس جمهور

گیل نگاه/ جواد میرحسینی:  نشست شورای اداری گیلان صبح امروز با حضور جمشید انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و مصطفی سالاری استاندار در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد.

گزارش تصویری دیدار سپیدرود رشت و ذوب آهن اصفهان

گیل نگاه/رضا احمدپور: تیم‌های سپیدرود و ذوب‌آهن عصر امروز در چارچوب هفته نهم لیگ برتر در ورزشگاه سردار جنگل رشت به مصاف هم رفتند. دیدار این دو تیم در نهایت با تساوی بدون گل به پایان رسید.  این…