سطح ایمنی شرکت‌های هواپیمایی محبوب ایرانی‌ها چقدر است؟/مقایسه ایرلاین‌های مطرح ایران و دنیا

گیل نگاه: آگاهی از این مسئله که چه شرکت‌های هواپیمایی بیشترین ایمنی پرواز را به مسافرانشان عرضه می‌کنند می‌تواند سبب دلگرمی شود. فاکتورهای تعیین‌کننده سطح ایمنی شرکت‌های هواپیمایی را در این گزارش بررسی و میزان ایمنی ایرلاین‌ها محبوب ایرانی‌ها را معرفی می‌کنیم.

به گزارش خبرآنلاین، فاکتورهای بسیار زیادی در تعیین سطح ایمنی شرکت‌های هواپیمایی تجاری در نظر گرفته می‌شود. یکی از متولیان رده‌بندی شرکت‌های هواپیمایی مسافری درگاه AirlineRatings.com است که از سال ۲۰۱۳ با جمع‌آوری تمام عناصری را که می‌توانند به مسافران اطلاعات دقیقی درخصوص ایمنی پروازهای ایرلاین‌های مختلف عرضه کند کنار هم می‌آورد و درنهایت به این شرکت‌ها ستاره می‌دهد. ایمن‌ترین ایرلاین‌ها هفت ستاره می‌گیرند.

این درگاه از سال گذشته ابزاری را برای مقایسه شرکت‌های هواپیمایی راه‌اندازی کرده است که مسافران با مراجعه به آن می‌توانند میزان ایمنی پروازهای ایرلاینی را که قصد سفر با آن را دارند بررسی کنند.

شیوه‌های رده‌بندی

در این رده‌بندی دو بازرسی اصلی مشارکت دارند که هریک از آنها دو ستاره به ایرلاین‌ها اعطا می‌کنند. اولین آنها «بازرسی ایمنی عملیاتی انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی» (IOSA) است که مدیریت عملیاتی و سامانه‌های کنترلی هر ایرلاین را ارزیابی می‌کند. در بازرسی‌های IOSA بیش‌از هزار پارامتر بررسی می‌شود و برپایه آنها این نهاد وابسته به انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی هر دو سال یک‌بار شرکت‌های هواپیمایی را بررسی مجدد می‌کند.

بازرسی مهم دیگری که در این رده‌بندی درنظر گرفته می‌شود «سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی» یا ایکائو است. وظیفه این نهاد، بررسی زیرساخت‌ها و مقرراتی است که کشورها برای حمایت از سامانه هواپیمایی غیرنظامی ارائه می‌دهند.

هشت پارامتر ایکائو با ایمنی ایرلاین‌ها مرتبط است که قانونگذاری، سازماندهی، اعطای مجوز، عملیات، صلاحیت پرواز، تحقیق و تفحص حوادث، خدمات ناوبری هوایی و فرودگاه‌ها را شامل می‌شوند. اگر کشوری بتواند متوسط امتیازهای لازم از این هشت پارامتر ایمنی را به‌دست آورد ایرلاین‌های آن کشور دو ستاره دیگر ازسوی AirlineRatings.com دریافت می‌کنند. البته درمورد یکی از این پارامترها کشورها با کسب ۱۵ درصد از کل امتیاز قبول می‌شوند. اما درمورد هفت پارامتر سنجش باقی‌مانده، کشورهایی که متوسط امتیاز لازم را برای پنج مورد به‌دست آورند یک ستاره دریافت می‌کنند و اگر کشوری فقط از چهار پارامتر نمره مورد نیاز را کسب کند هیچ ستاره‌ای نمی‌گیرد.

همچنین اگر ایرلاین‌ها در فهرست سیاه اتحادیه اروپا و اداره هوانوردی فدرال آمریکا نباشند به‌ازای هریک از این دو سازمان، یک ستاره دیگر (درمجموع دو ستاره) کسب می‌کنند.

در پایان یک ستاره هم به نداشتن حوادث منجر به مرگ شرکت‌های هواپیمایی درمدت یک دهه اخیر به ایرلاین‌ها داده می‌شود تا به‌این‌ترتیب، هفت ستاره رده‌بندی ایرلاین‌های ایمن تکمیل شود.

 

مقایسه ۱۵ ایرلاین محبوب ایرانی‌ها

با هدف ارائه تعریف دقیقی از ایمنی پروازهای شرکت‌های هواپیمایی محبوب ایرانی‌ها در سفرهای بین‌المللی، ایمنی این شرکت‌ها را با کمک ابزار مقایسه‌ای AirlineRatings.com بررسی کزده‌ایم.

ردیفایرلاینکشورIOSAاجازه‌ اتحادیه‌اروپانداشتن حوادث منجربه‌مرگاجازه ادارههوانوردی فدرال آمریکاایکائورده‌بندی ایمنی
۱ترکیش‌ایرلاینزترکیه√√√حادثه در سال ۲۰۰۹۶ ستاره
۲ایرفرانسفرانسه√√√حادثه در سال ۲۰۰۹۶ ستاره
۳ایران‌ایر و ایران‌ایرتورایران√√√حادثه در سال ۲۰۱۱۶ ستاره
۴آذال‌ آذربایجان‌ ایرلاینزآذربایجان√√√ₓ(۱از۸)۶ ستاره
۵آسمان‌ ایرایران√√√چندمورد۵ ستاره
۶تای‌ ایرویزتایلند√√√ₓ(۰از۸)۵ ستاره
۷کیش‌ ایرایران√√√۷ ستاره
۸ماهان‌ ایرایران√√√۷ ستاره
۹پگاسوسترکیه√√√۷ ستاره
۱۰لوفتانزاآلمان√√√۷ ستاره
۱۱آل‌ایتالیاایتالیا√√√۷ ستاره
۱۲جورجین‌ ایرویزگرجستان√√√۷ ستاره
۱۳اتحادامارات√√√۷ ستاره
۱۴اماراتامارات√√√۷ ستاره
۱۵قطر ایرویزقطر√√√۷ ستاره

 

(۰)(۰)


کد مطلب: 210179
تاریخ: ۱۷ مهر ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…