نکاتی درباره عدم درج رواديد و مهر ورود و خروج به كشور براى گردشگران خارجى

گیل نگاه/على رحيم پور؛

خبر عدم درج رواديد و مهر ورود و خروج در فرودگاه هاى ايران براى گردشگران اروپايى و امريكايى براى مخفى نگهداشتن سفر آنان به جمهورى اسلامى ايران صرف نظر از درستى و نادرستى خبر و چگونگى اجراى آن، بايستى به اين نكته توجه كرد كه سيستم متمركز جامع اطلاعاتى مسافرت هاى هوايى همواره با نفوذى كه دولت مردان و كارگزاران امريكايى در دو سازمان و موسسه ايكائو و ياتا مستقر در مونترال كانادا دارند با رويه اى كه هم اکنون دولت مردان امریکایی براى زير پا گذاشتن قوانين بين المللى در پيش گرفته اند دسترسى آنان به اطلاعات مسافران هوايى ايران چندان دشوار نيست!

ایکائو ‏(ICAO) یا سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی، مركزى است كه وظيفه هماهنگ ‌سازی استانداردهای بین‌المللی پروازی، مدیریت خطوط هوایی، شناسایی ایستگاه‌های هواشناسی، ایستگاه های سرویس پروازهای بین‌المللی، کنترل هاى محیطی، برنامه‌ریزی پرواز و کنترل ترافیک هوایی را در سطح جهان بعهده دارد. در كنار اين سازمان، انجمن ياتا (‏IATA) انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی قرار دارد كه با ارايه كد( كد ياتا) علاوه بر انجام وظائف ذاتى خود، بانك اطلاعات كليه مسافران هوائى را نيز در اختيار دارد.كد ياتا حروف رمز نگار كاربردى است كه بر روی بلیط هواپیما، برچسب های بار و چمدان، زمان بندی پروازهای شرکت های هواپیمایی و رزرو بلیط درج می شود. از طريق بانك اطلاعاتى ياتا مى توان به اطلاعات هويتى، مبدأ و مقصد سفر، زمان و مدت سفر و حتى كارنامه مسافرت هاى سال هاى گذشته مسافران نيز دست يافت.

شکی نیست که ايالات متحده امريكا از طريق سيستم کد یاتا مى تواند تمام مشخصات مسافران هوائى ورودى و خروجى از ايران را شناسايي و مورد اقدامات تنبيهى و منع ورود به امريكا قرار دهد.

لذا عدم نياز به رواديد و يا عدم درج مهر ورود و خروج بر روى گذرنامه مسافران و گردشگران علاقمند سفر به ايران نمى تواند جذابيت و مشوقى براى سفر مسافران اروپايى و امريكايى بشمار رود كه به خاطر بُعد مسافت بايستى از هواپيما برای سفر به ايران استفاده كنند. البته این تاکتیک می تواند برای مسافرانى كه از طریق زمينى آنهم بوسیله خودرو به ايران مسافرت نمایند، كاربرد داشته باشد.

البته کد یاتا برای شناسایی ایستگاه های راه آهن و قطار نیز استفاده می شود. حتى شبيه كد ياتا هم براى حمل و نقل ريلى بين المللى در نظر گرفته شده است كه قابل رهگيرى و كنترل است.

كدياتا همانند كارت هاى بين المللى ويزا، مستر، يورو و … عمل مى كند كه به صورت آنلاين اطلاعات تعريف شده را به شركت مادر مخابره مى كند كه شما در كجاى اين كره خاكى و دقيقا از كدام نقطه و در چه زمانى خريد كرده ايد و يا خدمات دريافت نموده ايد!

دفتر مركزى ايكائو و ياتا در مونترال كانادا قرار دارد كه اين دو سازمان و انجمن روابط تنگاتنكى براى تبادل اطلاعات با يكديگر به صورت آنلاين دارند.

اين نگرانى براى گردشگران هوايى وجود دارد تا كليه فايل هاى هويتى آنان در دسترس ايالات متحده قرار گيرد و ريسك سفر به ايران را براى آنان دوچندان كند. ايالات متحده به بهانه تحريم و فشار به شركت هاى هوايى و دسترسى غير قانوني به بانك اطلاعاتى ياتا مى تواند برنامه مشوق جديد را ناكارآمد كند.

گيل نگاه: انتشار اخبار و يادداشت های دريافتی به معنای تاييد محتوای آن نيست و صرفا جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)


کد مطلب: 212129
تاریخ: ۲۹ مهر ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…