رئیس جهاددانشگاهی گیلان در اختتامیه مناظرات دانشجویی :

باید به نسل جوان گفت وگو کردن، انتقادپذیر بودن و تحمل نظر دیگران را یاد دهیم

گیل نگاه: رئیس جهاددانشگاهی گیلان، یکی از مهمترین دستاوردهای کرسی های آزاداندیشی را از بین بردن تحجر علمی دانست و گفت: دانشجویان باید روحیه پرسشگری از اساتید را داشته باشند و کلاس های درس از مرحله جزوه و گفت به مرحله گفت و شنود برسد.

به گزارش ایسنا، فریبرز جمالزاد در آیین اختتامیه مرحله منطقه ای شمال و شمال غرب هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان که در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد، با بیان اینکه در بحث توسعه پایدار ایجاد امنیت جسمی و روانی برای انسان مورد تاکید است، اظهار کرد: هر فعالیتی که انجام می دهیم، به دنبال ایجاد این امنیت جسمی و روانی برای افراد جامعه هستیم.

وی با اشاره به مفهوم واژه «آزادی»، افزود: آزادی به معنی فقدان مانع در راه خواسته های انسان برای متعالی شدن اوست لذا انسان برای متعالی شدن و دستیابی به آزادی باید بداند چه چیزهایی را بخواهد و چه چیزهایی را طلب نکند.

رئیس جهاددانشگاهی استان گیلان، مسابقات ملی مناظره دانشجویان را یکی از راه های متعالی شدن انسان ها دانست و خاطرنشان کرد: در مفاهیم دینی و مذهبی ما از روز قیامت به عنوان روز مجادله جویی و گفتمان یاد می شود لذا این مجادله جویی نوعی گفت وگوی حق طلبانه است، زیرا جسم انسان معنایافته و کامل نیست و روح او به دنبال مجادله جویی و گفتمان تعالی و تکامل پیدا می کند.

این مقام مسئول، از کرسی های آزاداندیشی به عنوان یک سند بالادستی یاد کرد و گفت: مسابقات ملی مناظره دانشجویان در راستای تحقق مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر شکل گیری کرسی های آزاداندیشی برگزار می شود.

وی کرسی های نظریه پردازی، کرسی های پاسخ به سوالات و شبهات و کرسی های نقد و مناظره را سه وجه کرسی های آزاداندیشی دانست و عنوان کرد: جامعه دانشگاهی در زمینه کرسی های پاسخ به سوالات و شبهات از حوزه های علمیه عقب است، اما در زمینه کرسی های نقد و مناظره که این مسابقات یکی از نمونه های بارز آن است، عملکرد خوبی دارد.

جمالزاد، با بیان اینکه مسابقات ملی مناظره دانشجویان می تواند زمینه تقویت کرسی های پاسخ به سوالات و شبهات را در فضای دانشگاه فراهم کند، متذکر شد: دانشجویان پر انرژی و در اوج آگاهی یافتن هستند لذا می توانند مسائل و موضوعاتی را به بحث و اشتراک بگذارند که در نهایت موجب تعالی و تکامل انسان و جامعه شود.

وی ادامه داد: باید به نسل جوان گفت وگو کردن، انتقادپذیر بودن و تحمل نظر دیگران را یاد دهیم لذا یکی از مهمترین دستاوردهای کرسی های آزاداندیشی از بین بردن تحجر علمی است. در واقع دانشجویان باید روحیه پرسشگری از اساتید را داشته باشند و کلاس های درس از مرحله جزوه و گفت به مرحله گفت و شنود برسد، زیرا عدم وجود شنود در دانشگاه باعث شده آن انتظاری که از فارغ التحصیلان به عنوان خروجی نهایی دانشگاه داشته باشیم، دور از دسترس باشد.

رئیس جهاددانشگاهی گیلان، با بیان اینکه تحمل در جامعه ما کم است تصریح کرد: مردان سیاست و اقتصاد ما انتقاپذیر نیستند، زیرا با این گفتمان بزرگ نشده اند لذا خوشحالم که جهاددانشگاهی متولی چنین حرکتی در کشور است و وظیفه فرهنگی خود می دانیم که جوانان را برای حضور در دنیای پرتلاطم آماده کنیم.

(۰)(۰)


کد مطلب: 212591
تاریخ: ۲ آبان ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…