رزمایش بزرگ روسیه در دریای کاسپین

گیل نگاه:وزرات دفاع روسیه با صدور بیانیه‌ای از تصمیم این کشور برای انجام یک مانور نظامی بزرگ در دریای کاسپین خبر داد. قرار است در این مانور بیش از۵۰ فروند کشتی نظامی ارتش روسیه شرکت کنند.

وزرات دفاع روسیه با صدور بیانیه‌ای از تصمیم این کشور برای انجام یک مانور نظامی بزرگ در دریای کاسپین خبر داد. قرار است در این مانور بیش از۵۰ فروند کشتی نظامی ارتش روسیه شرکت کنند.

وزرات دفاع روسیه با صدور بیانیه‌ای از تصمیم این کشور برای انجام یک مانور نظامی بزرگ در دریای کاسپین خبر داد. قرار است در این مانور بیش از۵۰ فروند کشتی نظامی ارتش روسیه شرکت کنند.

در بیانیه وزرات دفاع روسیه اعلام شده که مقدمات برگزاری مانور نظامی در دریای کاسپین به پایان رسیده و کشتی‌های جنگی روسیه مستقر در این دریا برای عملیات نظامی آماده می‌شوند.

وزرات دفاع روسیه اعلام کرده است که در رزمایش بزرگ دریای کاسپین انواع تکنیک‌های نظامی از جمله پرتاب موشک و تیراندازی به سوی اهداف زمینی، دریایی و هوایی تمرین می‌شود.

برگزاری رزمایش ارتش روسیه در دریای کاسپین با توجه به عملیات جنگی این کشور در سوریه اهمیت دارد. ارتش روسیه برای نخستین بار ۷ اکتبر ۲۰۱۵ از دریای کاسپین ۲۶ موشک کروز در حمایت از ارتش سوریه شلیک کرد. این موشک‌ها از روی ۴ ناو‌ جنگی روسیه در کاسپین شلیک شدند و از بالای خاک ایران عبور کردند.

کار‌شناسان می‌گویند در دریای کاسپین بیش از ۲۰۰ ناو جنگی مستقر است.

دریای کاسپین بین روسیه، ایران، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان مشترک است و هنوز رژیم حقوقی و مرزهای آبی آن مشخص نشده است. با توجه به لاینحل ماندن رژیم حقوقی دریای کاسپین کار‌شناسان امور این دریا بهره‌برداری نظامی از کاسپین را مانعی جدید برای تعیین رژیم حقوقی آن می‌دانند.

روسیه و ایران در دریای کاسپین صاحب نیروی دریایی هستند. ۳ کشور دیگر ساحلی کاسپین (ترکمنستان، آذربایجان و قزاقستان) در دو دهه استقلال خود در پی تاسیس نیروی دریایی برآمده‌اند.

همسوئی و نزدیکی مواضع ایران و روسیه در بحران سوریه سبب شده است که هر دو کشور در امور کاسپین نیز همکاری‌های خود را گسترش دهند.

(۰)(۰)

منبع: ایسنا
کد مطلب: 32504
تاریخ: ۱۱ اسفند ۱۳۹۴

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…