واکنش‌ ایرانی و افغان‌ها به تجاوز و قتل ستایش در ورامین

پسر ۱۵ ساله ایرانی بعد از تجاوز به دختر ۶ ساله افغان جسدش را سوزاند

گیل نگاه:در پی مفقود شدن دختر بچه ۶ ساله مهاجر افغان بنام ستایش قریشی در منطقه خیرآباد ورامین، روز یکشنبه ۲۲ فروردین، خانواده ستایش اقدام به انتشار اطلاعیه‌ای مبنی بر مفقود شدن دخترشان کردند و تمام منطقه و محله زندگی را به دنبال ستایش جستجو کردند اما شب هنگام جسد سوخته ستایش از منزل همسایه کشف شد.
پدر ستایش قریشی دختر شش ساله مهاجر افغان به احیانیوز گفت:وقتی روز یکشنبه ستایش از منزل بیرون می‌رود، نمی‌دانسته که پسر همسایه فکر ربودن و قتل وی را در سر داشته و زندگی او را به کام مرگ خواهد کشاند.
براساس اخبار منتشر شده ابتدا سن پسر ۱۷ ساله عنوان شد اما بعد اعلام شد که او ۱۵ ساله است.این پسر بعد از ربودن دختربچه او را به خانه خودشان می‌کشاند و پس از جنایت تجاوز او را به قتل می رساند و با ریختن اسید جسد بیجان ستایش را می‌سوزاند و پس از آن سعی می‌کند تا جسد را معدوم کند تا آثار جنایت را از میان بردارد اما موفق به این کار نمی‌شود.
پسر شیطان صفت این مسئله را با دوست خود در میان می‌گذارد اما دوست وی پیشنهاد می‌کند تا مسئله را با پدر خود در میان بگذارد. پس از آنکه خانواده قاتل از جنایت مطلع می‌شوند، طی تماس‌های مکرر تلفنی با پدر ستایش عنوان می‌کنند که دخترتان در همین نزدیکی است و بزودی پیدا می‌شود.
بر اساس آنچه که پدر مقتول عنوان کرده است هدف پدر قاتل این بوده تا جسد را به بیرون از خانه منتقل کند و در جایی‌‌ رها کند اما موفق به این کار نمی‌شوند و در‌‌ همان شب پلیس نیروی انتظامی با حاضر شدن در محل جسد با آثار سوختگی با اسید را از منزل قاتل خارج می‌کند و پسر قاتل نیز دستگیر می‌شود.
گزارش پزشکی قانونی تا این زمان منتشر نشده اما اطلاعاتی مبنی بر تجاوز به عنف در این جنایت هولناک بسیار محتمل و قابل پیش بینی است.

در همین رابطه یک نماینده‌ی پارلمان افغانستان، به تجاوز و قتل «ستایش»، دختر شش ساله‌ی افغانستانی در ورامین واکنش نشان داد و از سکوت رسانه‌ها در ایران انتقاد کرد و گفت: سیاست حاکم بر رسانه‌های ایران و نفرت پراکنی علیه مهاجران در وقوع چنین جنایت‌ها و این چنین سرافکندگی‌ها نقش بسیار دارد.
به گزارش انصاف نیوز، از روزهای پایانی هفته‌ی گذشته که خبر تجاوز و سپس قتل فجیع «ستایش» دختر ۶ ساله‌ی افغان در ورامین در جنوب تهران برای اولین بار در شبکه‌های اجتماعی پیچید، موجی از واکنش افغان‌ها در شبکه‌های اجتماعی شکل گرفته از جمله کمپینی به عنوان «من ستایش هستم» در فیسبوک تشکیل شده و به سرعت آمار بازدید آن بالا رفته است.
در تازه‌ترین واکنش، «احمد بهزاد»، نماینده‌ی هرات در پارلمان افغانستان در یادداشتی «برای ستایش» نوشت: «خبر جنایت تکاندهنده در ورامین ایران قلب هر انسانی را به درد می‌آورد. کودکی آواره طعمه گرگ صفتی آدمخوار شده است. جنایت جنایت است؛ فرقی نمی‌کند که مرتکب آن دارای چه ملیتی باشد؛ اما آنچه در این میان آزاردهنده است رویه‌ی متفاوت و آپارتاید گونه‌ی رسانه‌های جامعه‌ی میزبان است. اگر قضیه به گونه‌ی معکوس رخ می‌داد؛ یعنی جانی هویت قربانی را می‌داشت، آیا پیامدهای چنین جنایتی همین سکوت و بی‌پروایی بود؟
با تمام تلخی و اندوهی که این جنایت بر جامعه‌ی ما و به ویژه بر آنانی که طعم آزار دهنده‌ی آوارگی را چشیده‌اند تحمیل کرده است، ما به درستی می‌دانیم حساب جانی و جنایتکار از جامعه‌ای که او به آن منسوب است جداست. جنایت باید محکوم شود و جنایتکار باید مجازات شود.
در این میان سکوت جامعه‌ی میزبان در برابر چنین جنایت ضد انسانی توجیه پذیر نیست. جامعه‌ای که جانی به آن منسوب است باید بپذیرد که سیاست حاکم بر رسانه‌های آن و نفرت پراکنی علیه مهاجران در وقوع چنین جنایت‌ها و این چنین سرافکندگی‌ها نقش بسیار دارد.
در جهان امروز باید به انسان بودن جدا از تعلقات ملیتی، نژادی، فرهنگی و دینی حرمت نهاد؛ چیزی که جامعه‌ی میزبان مهاجران در ایران شدیدا به آن نیازمند است. باشد که ستایش‌های دیگر در پناه ارزش نهادن ما به انسانیت، مصونیت یابند».

انتقاد روزنامه نگار افغان از سکوت رسانه‌ها در ایران
بنابر گزارش انصاف نیوز، سید جمال الدین سجادی، روزنامه نگار افغان نیز در این باره در یادداشتی نوشت: تصور کنید که اتفاق برعکس بود، یعنی می‌نوشتند که «یک مرد افغان پس ازتجاوز به دختر شش ساله ایرانی، او را کشت و در وان اسید انداخت!». اگر این اتفاق می‌افتاد، حتما تا الان تمام رسانه‌های دیداری و شنیداری و مکتوب و دیجیتال، این خبر را با شدت و تاکید منتشر می‌کردند.

اما حالا مقتول یک دختر شش ساله مهاجر افغانستانی است و همه سکوت کرده‌اند. آن‌ها که سکوت کرده‌اند و به خاطر وجه المصالحات، واقعیت را «سانسور» می‌کنند، آن‌ها که همیشه دم از فعالیت برای مهاجرین می‌زنند و امروز زبانشان لال شده و در پستوهای خود خزیده‌اند، آن‌ها که می‌ترسند برای دفاع از مظلوم کارتشان قیچی شوند، آن‌ها این ننگ را می‌پذیرند که سکوت کنند و با چهره‌ای حق به جانب بگویند: نباید احساساتی عمل کنیم و کار را خراب‌تر از اینکه هست بکنیم!
ماجرای تلخ ‏ «ستایش» ‬ یک طرف و سکوت ننگین رسانه‌ها یک طرف.

چند روز پیش استادمان می‌گفت: در خبرنگاری اگر رسالت انسانی خود و اخلاقیات را فدای وجه المصالحات کردی، اگر واقعیت را پوشاندی و از کنارش به سادگی گذشتی، تو دیگر نه تنها خبرنگار نیستی، بلکه انسانیت خودت را زیر سوال برده‌ای. ما قبل از اینکه خبرنگار باشیم، قبل از اینکه هر چیز دیگری باشیم، انسانیم… اگر همین ماجرا برعکس اتفاق می‌افتاد وضعیت چگونه بود؟

من بار‌ها و بار‌ها در رسانه‌های ایران دیده‌ام، به چشم سر دیده‌ام که جرم ناکرده را به پای یک افغانی از همه جا بی‌خبر نوشته‌اند، این باعث شده تا ذهنیت مردم ایران نسبت به یک مهاجر افغانستانی این شود که امروز می‌بینیم، اما آیا این رواست که این واقعیت را سانسور کنیم و همه چیز را به باد فراموشی بسپاریم؟

هر ایرانی با وجدان با شنیدن این خبر ممکن است با خود به فکر فرو رود، اندیشه کند که «جرم شخصی است و ربطی به ملت‌ها ندارد»، همین کافی است تا ذهنیت تعداد کثیری از مردم ایران عوض شود و بدانند همانگونه که یک مجرم افغانستانی می‌تواند مرتکب قتل شود، همانقدر هم یک ایرانی می‌تواند سنگدل باشد، اما این ربطی به ملیت او ندارد.

من دوستان ایرانی زیادی دارم که در شب و روز گذشته با من همدردی کرده‌اند و با شرمندگی این فاجعه را تسلیت گفته‌اند. این فاجعه قلب هر انسان آزاده‌ای را می‌آزارد و انسانی که بتواند این فاجعه را ببیند و سکوت کند، انسانیت خود را زیر سوال برده است.

ابعاد «تجاوز و قتل دختر شش ساله افغانستانی»
در تنها واکنش به این موضوع تاکنون در رسانه‌های داخلی، «امیر هاشمی مقدم» روز جمعه در سایت فرارو نوشت: خبر در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد و هر کسی خواسته و ناخواسته واکنش تند نشان می‌دهد. فرقی ندارد خواننده خبر ایرانی باشد یا افغانستانی. هر کس از عمق فاجعه آگاه می‌شود، وجودش فرو می‌ریزد.
یکشنبه ۲۱ فروردین است. پسر ۱۵ ساله در ورامین، دختر همسایه افغانستانیشان را که هنوز شش سال بیشتر ندارد به خانه می‌برد و پس از رفتار شیطانی با او، با ضربات چاقو وی را به قتل رسانده و در وان حمام بر رویش اسید ریخته تا از بین برود. اما چون جسد به‌طور کامل از بین نرفت، از دوستش یاری می‌طلبد. دوست وی با توجه به ابعاد جرم، ماجرا را با پدر خود در میان گذاشته و پدر هم با یکی از معتمدین محل و نهایتاً بدون کمترین تردیدی به پلیس خبر می‌دهند. پلیس هم هنگام مراجعه به خانه، هم باقیمانده جسد را پیدا می‌کند و هم قاتل را دستگیر.
فارغ از بحث آسیبهای اجتماعی‌ای که گریبان بخشی از جامعه ایران را گرفته که یک نوجوان هفده ساله را به سوی چنین جرمی (که در واقع ترکیبی از چندین جرم دهشتناک است) سوق می‌دهد و نیاز به تحلیلهای جامعه‌شناختی و انسان‌شناختی جدی و دامنه‌دار دارد، درباره این رویداد چند نکته نظر نگارنده را به خود جلب کرده است:
۱- پیش از هر چیز، شکیبایی خانواده مقتول و برخورد عقلانی با این ماجرا قابل تأمل و بلکه ستودنی است. شوربختانه در مواردی اینچنین، نخستینن گزینه‌ای که به ذهن برخی افراد خطور می‌کند، تقابل قومی یا ملیتی است. یعنی برای نمونه در این مورد، اینگونه ادعا شود که کودک به دلیل «افغانستانی» بودنش توسط یک نوجوان ایرانی به این شیوه به قتل رسید. در مواردی دیگر، شوربختانه سراغ داشتیم که قربانی ایرانی بوده و مجرم افغانستانی، و با واکنش تند برخی افراد «لمپن» روبرو گردیده و کل جامعه افغانستانی متهم شده بود. اما این بار به نظر می‌آید خانواده مقتول و طبقه روشنفکر مهاجرین افغانستانی (که کم و بیش با ایشان در ارتباط هستیم) تاکید داشته‌اند بر غیر ملیتی بودن جرم. به این معنا که قربانی ممکن بود کودکی ایرانی باشد و یا مجرم ممکن بود افغانستانی باشد. در این مورد باید این رفتار خانواده مقتول و روشنفکران مهاجر، الگو قرار گرفته و درسی شود برای جامعه ایرانی.

۲- با وجود نکته‌ای که در بالا شرح دادم، تأکید داشتم در عنوان، حتماً به «افغانستانی بودن قربانی» اشاره شود؛ چرا که بسیاری از رسانه‌های زرد ایرانی که صرفاً جلب مخاطب و مشتری، بدون در نظر گرفتن شرایط اخلاقی برایشان مهم است، همیشه در بزرگنمایی جرائم مهاجرین دستی دراز داشته و حتی در برخی موارد پیش از اثبات جرم، با‌‌ همان جریان لمپن اشاره‌شده در بالا همراهی می‌کردند و بدین وسیله، اصلیترین عامل منفی شدن نگاه بخشی از جامعه ایران به مهاجرین افغانستانی بوده‌اند. بنابراین لازم است نشان داده شود مهاجرین در واقع بخشی از جامعه ایران شده و همانگونه که در جرائم دخالت دارند، بسیاری از مواقع نیز خود قربانی جرایم می‌شوند. تلخ و شیرین ایران اکنون برای هر دو یکسان است و مشترک.

۳- قبح عمل فرا‌تر از آن است که جامعه به افغانستانی یا ایرانی بودن مجرم و قربانی توجه کند. واکنش‌ها نسبت به این خبر سراسر منفی بود؛ چه از سوی ایرانی‌ها و چه از سوی افغانستانی‌ها. همانگونه که دوستان نزدیک مجرم و اهالی و معتمدین محلی نیز، بدون کمترین تردیدی ماجرا را به پلیس گزارش دادند.

۴- جامعه مدنی ایران اکنون احساس نزدیکی بیشتری با مهاجرین نموده و در واقع آن‌ها را بخشی از خود می‌داند. از همین رو است که این خبر در برخی رسانه‌های واقع‌گرا نیز اطلاع‌رسانی شده، بسیاری از فعالین اجتماعی ایرانی از‌‌ همان ساعات اولیه کشف جرم، به یاری خانواده مقتول شتافته و در خبررسانی، برقراری ارتباط با مقامات بالای قضایی کشور، پیدا کردن وکیل برای خانواده مقتول و… از هیچ کوششی دریغ نکردند.

۵- در کنار جامعه مدنی، مسئولین هم نسبت به قضیه حساسیت بالایی نشان داده‌اند. مدیر کل اتباع خارجی استان تهران و نماینده فرمانداری، بخشی از مسئولینی بودند که در نخستین روز‌ها به خانواده مقتول سرکشی کرده و نسبت به پیگیری پرونده و وضعیت پیش‌آمده متعهد شدند.

۶- تا اینجای کار همکاری پلیس و دستگاه قضایی روی این ماجرا کاملاً همراه با حساسیت بالا بوده و بی‌تردید یقین داریم نتیجه پرونده این جرم فجیع، به همگان نشان خواهد داد که چنین جرمهایی نه برای جامعه ایرانی و نه برای پلیس و دستگاه قضایی، رنگ و بویی از قومیت و ملیت نداشته و حق و حقوق قربانی و خانواده‌اش بدون کمترین مماشات احقاق خواهد شد.
ستایش قریشی
ستایش

(۰)(۰)


کد مطلب: 40504
تاریخ: ۲۸ فروردین ۱۳۹۵

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
gg

بنده به عنوان یک شیعه ایرانی وطن پرست خواهان اشد مجازات برای هموطن کثیف خود هستم. هرچیزی اصول و معیاری دارد. شرمنده پدرومادر این دختربچه مظلوم

(۱۸۰)(۱۱)

پاسخ

مهرآسا:

تنها كاري كه از دست ما بر ميادابراز تاسف هست.اين فاجعه نبايد فراموش بشه همه منتظر اعدام اين خوك كثيف تا سه سال ديگه ميمونيم.بچه اي كه تو اين سن مرتكب چنين جنايتي ميشه واي به حال اون روزي كه بزرگ بشه.

(۵۷)(۱۲)

پاسخ

سعید:

حیف نونی که بهش دادان اگه الان بچه هی ابنجور حوس بازه وای بر حال انکه بزرگ شه. نباید هذگز از یادمون بره

(۱۸)(۲)

پاسخ

آرزو

این کودک چه افغانی باشه چه ایرانی باشه یا هرملیت دیگه ای داشته باشه حق چنین رفتاریو هیچ کس نداره.خدا لعنتش کنه .اشد مجازات باید برای این پسر حکم بشه که قصاصه.دلم برای پدرو مادرش میسوزه .این فجایع متأسفانه زیاده و برای متشنج نشدن افکار رسانه ای نمیشه .
مراقب فرزندامون باشیم

(۱۴۴)(۱۰)

پاسخ

isar:

درسته ولی من نمی فهمم چرا بیشتر مردم ایران با مردم افغان لج هستن من خودم افغانی هستم و نمیگم که همه ایرانی ها ادمای خوبی نیستن همه جا خوب و بد داره حتی همین افغان ولی دلیل نمیشه این کارو کنی من خیلی هم به ایرانی های عزیز احترام میزارم و به جای برادر و خواهر منن

(۴۴)(۹)

پاسخ

آرناو:

واقعأ از این گونه افراد هیج انتظاری ندارم تأسفم

(۱۷)(۴)

پاسخ

حسین

با سلام

من یکی از اهالی بومی خیرآباد هستم و قاتل رو میشناسم و با اینکه اصلا من فکرشو نمیکردم که ایشون دست به این جنایت زده باشه، ولی باید به اشد مجازات برسه و درسه ابرتی برای دیگران بشه.
و یک نکته اینکه این پسر اصلا ۱۷ سال نداره و این که خبرگزاری ها ۱۷ ساله جلوش میدن باعث تعجبه برای من این پسر ۱۴ ساله است

(۱۰۱)(۱۹)

پاسخ

ایرانی

khodaya in bache mazloom che gonahi dasht bayad in heyvan sefat edam beshe.yek irani

(۶۳)(۸)

پاسخ

حسین

با سلام

من یکی از اهالی بومی خیرآباد هستم و قاتل رو میشناسم و با اینکه اصلا من فکرشو نمیکردم که ایشون دست به این جنایت زده باشه، ولی باید به اشد مجازات برسه و درسه ابرتی برای دیگران بشه.
و یک نکته اینکه این پسر اصلا ۱۷ سال نداره و این که خبرگزاری ها ۱۷ ساله جلوش میدن باعث تعجبه برای من این پسر ۱۴ ساله است

(۳۵)(۱۴)

پاسخ

مرتضی

سلام واقعا" متاسف شدم . خدا لعنتش کنه که چنیین بلای سر یه بچه اورده .

(۷۹)(۱۱)

پاسخ

مرتضی

ادم عکس این بچه رو میبینی دلش به درد میاد . خدا به مادر پدرش صبر بده و لعنت کن اون باعث و بانی که این بلا رو سر این کودک اورده

(۹۲)(۹)

پاسخ

نجيب

خدا لعنت كني تو را چرااا اخه با دختر بچه

(۷۲)(۸)

پاسخ

قدرت:

تو زندان ۳ سال بهش تجاوز بشه تا جهنم رو ببینه قبل اعدام اصلا بهتر که سنش به ۱۸ نرسیده

(۱۰)(۶)

پاسخ

هم وطن

ضمن محکوم کردن این اقدام و اقدامات همانند باید در نظر داشت که عامل اصلی این چنین حوادث صدا و سیمای کشور است چرا که بیشتر ین فیلم های پخش شده را فیلم های جنایی ، خیانت و خونریزی در آنها است.

(۳۷)(۳۵)

پاسخ

محمدی:

بله تا حدی تاثیر گذار هست اما از ماست که برماست.وقتی فضای مجازی به همین راحتی بدون سانسور وفیلتر در دسترس یه نوجووون پانزده ساله وشاید کم سن و سال تر با شرایطفجیح ومستهجن قرار میگیره دیگه نمیشه حرف از تماشا کردم فیلم های جنگی وقتل وکشتار زد.در این شرایط فقط باید حرف فیلم های نامطلوب ومستهجن رو زد که به راحتی قابل دیدن شدن.متاسفم برای خدای خودم بابت بنده های فاقد کنترل شهوتش.اللهم عجل لولیک الفرج

(۳۳)(۲۷)

پاسخ

م-م-م:

مشکل وجود فیلمها نیست مشکل تربیت خانوادگی و تربیت اجتماعی است . چاقو هم در اختیار انسان است فیلمهای جنگی و کشت و کشتار هم . عقل انسان " پیامبر درونی" کجا رفته . خانواده باید یاد دهد که در هر امری اول باید به عقل و وجدان مراجعه کرد . ترازوی عقل ووجدان بهترین میزان است.
حالا میخواهید پاسخ مرا به این آقای "مجمدی " منعکس کنید یا نکنید واقعیت همواره راه خود را باز خواهد کرد

(۴۸)(۱۲)

نسترن:

با سلام
هم وطن همه ی تمام دنیا اینستا و فیس بوک و.... استفاده میشه برای هر سنی قابل دسترس واین دلیل قانع کننده یا محکمی نیست برای تجاوز به کودک یا قتل!!!
تو کشور های غیر اسلامی مکان هایی هست که حتی نوجون ۱۴ ساله هم می تونه ازش استفاده کنه ولی متاسفانه متاسفانه تو مملکت ما...
تو مملکت ما فقر فرهنگی بیداد میکنه فقر تربیتی بیداد میکنه
پدر و مادرا به جای انسان تربیت کردن به بچه هاشون یاد میدن چه جوری گرگ باشن تا گشنه نمونن
ننگ بر ما ملت ایرانی که به ناموس یک مهاجر میهمان تو ملکتمون تجاوز کردن و حتی رسانه ها حرفی در موردش عموان نکردن

(۴۴)(۱۵)

ايراني:

خانم نسترن تر و خشك وبا هم نسوزون.اگه تو خودتو ننگين ميدوني بدون ولي حق نداري به ملت بزرگوار ما توهين كني.اشتباه يه ادم انسانيت يه ملتو زير سوال نميبره..................

(۳۰)(۱۹)
نلی

متاسف و متاثر هستم که در کشورم ایران چنین فاجعه ی دهشتناکی رخ داده،طبق روایات تاریخی،افغانها یکی از قومیتهای ایران محسوب میشده اند و اصالتا ایرانی هستند،متاسف هستم برای هموطنانی که خواسته یا ناخواسته نگاهی نژادپرستانه به ماجرا داشته و انسانیت و وجدان خود را از دست داده اند،با وجود آنکه اتفاقهای اینچنینی به دفعات بسیار در جای جای ایران رخ میدهد اما اطلاع رسانی ها در این ضمینه بسیار ضعیف و غیرحرفه ای است و در اکثر اوقات با شایعات فراوان همراه میشود.
از صمیم قلبم و از طرف خانواده و دوستانم که همگی جزء کوچکی از جامعه ایرانی هستیم ضایعه درگذشت این کودک معصوم و زیبای افغان را به پدر و مادر دلسوخته و خانواده و دوستان داغدارش تسلیت عرض میکنم واز خداوند طلب آرامش روح آن مرحومه و صبر و شکیبایی برای خانواده بیقرار و دل شکسته اش را دارم،روحش شاد و یادش در دلها گرامی عزیزانم

(۵۳)(۸)

پاسخ

الف:

چه ایرانی یا هر قومیتی، چنین جنایتی باید بصورت اشد مجازات پاسخ داده بشه، من خودم بعنوان یک ایرانی واقعا بهت زده هستم و به هیچ وجه در برابر این جنایت نمیشه بی تفاوت بود. از دستگاه قضایی خواهشمندیم نهایت مجازات رو در نظر بگیرند

(۳۰)(۶)

پاسخ

مریم

باید اینجور آدما به بدترین شکل ممکن قصاص بشن.اعدام یا زندان واقعا برای چنین آدمهایی ممه.خدا لعنتش کنه اون بچه فقط۶سالش بود

(۵۱)(۶)

پاسخ

آریایی

تف به ذات نداشته ی کثیفت.بعنوان یک انسان اشک توی چشمام جمع شد

(۵۰)(۵)

پاسخ

امین

والله . چی بگم؟ وقتی یک جرم یا جنایت رخ میدهد حتما چند عامل دخیل هست . در این فقره نقش رسانه ها را نباید نادیده گرفت. دوستی از فیلم و سریال های تلویزیونی گفتند که برخی رای منفی دادن. نتیجه پوشیدن سوتین چینی و ماهواره امریکایی و حتما در اینده کفش های ایتالیایی و اخذ ربا به نام اسلام ......از آحاد جامعه مجرم میسازد تا چه رسد به یک پسر بچه نا بالغ در مرز بلوغ که با اون لقمه حرام و اون قضایا مسلما موضع جنسی غلبه پیدا میکند بر تعقل او. ما همین امروز اگه فکری به حال جامعه نکنیم در دهه بعدی باید با اسلحه بیرون بریم جهت پیدا کردن شغل و برای از عهده بر امدن از هزینه زندگی که برای ما با تهاجم فرهنگی فراهم شده و شاید هم برای دفاع از جان.

(۲۲)(۴)

پاسخ

علی

پناه بر خدا.واقعا قاتل نبوده شیطان بوده.
امیدوارم که هر چه زودتر به اشد مجازات برسه.

(۳۳)(۶)

پاسخ

mehdi

فعلا باید مملکت خوودمونو درست و اصلاح کنیم نباید بزاریم چنان ادمای شیطان صفت و شهوتی تو این مملکت نقش داشته باشن چ ایرانی باشه چ کشورای دیگه اصلا فرق نداره باید اشد مجازات و برای اینجور ادما حکم صادر کرد و ریشه کن کرد اینجور ادم هارو

(۲۷)(۷)

پاسخ

نگار

خدا لعنتش کنه به بچه رحم نکرد باید به قصاص برسه و اعدام شود

(۴۳)(۴)

پاسخ

نسترن:

اعدام بهترین و راحت ترین و بی درد ترین نوع مجازاته نگار جان
باید تو همین دنیا بمونه و با عذاب وجدان و کابوس هاش تا اخر عمر عذاب بکشه ( ابد و یک روز)
و روزی ده بار بهش تجاوز بشه تا بفهمه چه ظلمی کرده

(۲۱)(۳)

پاسخ

عباس:

خاهرم یعنی لایک داری
اون اگر بمیره دیگا یک راست میرا جهنم باید عذاب بشکه بعدا تا مردوم ببین میگن از اتیش خاکسرتش میمونه اگر خانوده قاتل اینجوری نبود بچه از ۱۵سالگی اینجوری نمیشود
مهم سن قاتل نیست الان توی ای دور زمانه بچه ۱۰سالع از این چیز میدانه تا ... حالا بقیه برادرن ایرانی ایران اسلام میگن الیکه مثلا

(۱۱)(۴)
یک ایرانی

واقعا دلم بغضم گرفته جامعه ما داره ب کدوم سمت میره پسر ۱۷ساله دست ب تجاوز میزنه سن فحشا در ایران به ۱۵سال هم رسیده متاسفانه این کارا شده یه عقده واسه فرزندان ما .واقعا وقتی پسری ۱۷ساله چنین کاری میکنه از بقیه مردم جامعه انتظاری نمیره هروز داره عقده ها بیشتر میشه فشارها بیشتر میشه بالاخره از جایی میزنه بیرون و هر روز مملکت ما داره بیشتر تو منجلاب فرو میره

(۲۹)(۰)

پاسخ

r.a

بنده باید بگویم ضمن محکوم کردن این اقدام و اقدامات همانند باید در نظر داشت که موارد مشابه نیز از سوی همین افغانها بر سر زنان و دختران و نوامیس مردم این مملکت آمده این کودک چه افغانی باشه چه ایرانی یا هرملیت دیگه ای داشته باشه هیچ کس حق چنین رفتاری رو نداره.

(۲۴)(۸)

پاسخ

ياسر گيلكى

اشد مجازات
تا درس عبرت براى ديگران باشد

(۲۳)(۳)

پاسخ

r.a

داستان ۵۰ روز تجاوز افغانی‌ها به دختر بی‌پناه ایرانی رامی دانید اگر نمیدانید جستجو کنید...

(۲۲)(۴۳)

پاسخ

پرهام:

چ ربطی داره؟؟حالا چون ۵۰ تا شیطان صفت اون عمل وحشیانه را انجام دادن این پسر کثافت مجاز ب انجام این کار بوده؟؟؟

(۴۵)(۵)

پاسخ

ara:

واقعا چه ربطی داشت الان؟

(۲۰)(۵)

پاسخ

ramin:

راست میگه حالامیخوای بگی یاروبی گناهه

(۲۲)(۳)

پاسخ

محمد حسين نژاد ازطبس

درخصوص چنين جنايتها نژاد ومليت هيچ رنگ بويي ندارد وبايد اين جوان خائن وشيطان صفت به اشد مجازات برسد وازطرفي مورد لطف وعطوفت قراردادن حانواده مقتول ان دحتربچه معصوم وظيفه هر انسان آزاده ايي ميباشد لذا به عنوان يك ايراني ازخانواده ان مظلوم پرپر شده عذرخواهي نموده وشرمساريم ضمنا" اين موضوع با تمام وجود محكوم است اما براي جلوگيري ازهرگونه سوء استفاده واختشاش وبرانگيختن احساسات نژادپرستي بسيار هوشيار وآگاه بود وبه ملت وبرادرن شريف افغانستانيمان اعلام نمود كه اشتباه مخوف يك نوجوان ۱۷ساله وبي تجربه ايراني هيچگاه عطوفت ومهرباني وكمك وياري ايرانيان به مهاجرين مخصوصا" مهاجرين افغاني برهيچكس پوشيده نميباشد ونحواهد توانست كينه ودشمني بين دو ملت را شعله ور سازد

(۱۴)(۷)

پاسخ

جهنم سرخ

بعضی اتفاقات حکم صادر کردن براش واقعا اینقدر راحت نیست اگه یکم منصف باشید...این دختر طفل معصوم به بدترین و کثیفترین شکل کشته شده و از طرفی قاتل هم یه بچه ۱۷ ساله (به گفته همسایه هاش ۱۴ ساله!) است که صدور حکم قصاص برای یه بچه ۱۴ ساله هم باز کار کثیفیه اگه خودتون رو جای هر دو طرف داستان بذارید دلتون جیگرتون آتیش میگیره توی سنین نوجوونی و بلوغ انجام این کارهای احمقانه از خیلیها ممکنه سر بزنه حتی بچه ی منو شما، چون این روزها با وجود گوشی و کامپیوتر و اینترنت بچه ها در معرض خیلی چیزها هستن که اگه قوه ی عقل و منطق شون یکم خطا بره ممکنه منجر به اینجور حوادث بشه...چند سال پیش یه بچه سه ساله با چاقو میوه خوری زده بود پسر خاله دو ساله شو کشته بود من این حادثه رو مشابه همون حادثه میدونم صدور حکم قصاص واسه بچه هایی که هنوز از لحاظ عقلی پخته نیست کار نادرستیه

(۷)(۲۰)

پاسخ

Yas

باید دنبال این باشیم که چرا هرروز داره امار تجاوزات زیاد میشه..با اینک اکثریت هم اعدام میشن
چرا ی نوجوون نمیتونه تا این حد خودشو کنترل کنه
با فحش دادن و لعن اون پسر مشکلی حل نمیشه
ادم ی لحظه اختیار خودشو از دس میده باید دنبال راه حل بود

(۱۱)(۱۵)

پاسخ

ايراني:

سلام دوست عزيز:
ميگيم يه لحظه شيطان اومد اين آدم و وسوسه كرد......خوب باشه...........يه لحظه وسوسه شد بدزده......يه لحظه وسوسه شد تجاوز كنه..............يه لحظه وسوسه شد بكشه.............يه لحظه وسوسه شد با اسيد بسوزونه..............يه لحظه ام وسوسه شد تيكه تيكه كنه بخواد بندازه دور!!!!!!!!!!!!!!!!!! ببين اين لحظه هارو جمع كني ميشه چند ساعت آيا اين آدم تواين مدت فرصت فكر كردن به كاري كه ميخواست انجام بده رو نداشت؟؟؟؟؟؟؟

(۱۳)(۳)

پاسخ

سمانه

همیشه پای یک مرد در میان است!!!! بد نمیشه یکی این مردای مملکتو جمع و جور کنه! به درو دیوارو آدم و حیوون رحم نمیکنن! چه خبرتونه واقعا؟! یا تجاوز میکنن یا اسید میپاشن یا چاقو میزنن یا همه رو با هم انجام میدین! یه چاره ای براشون بکنین هم عقده ای شدن هم کنترل امیالشون از دستشون در رفته هم اجازه صیغه دارن چتونه بشینین سر جاتون یکم کنترل رو احساسات پلیدتون داشته باشین همینجوری افسارشو ول نکنین!

(۲۰)(۸)

پاسخ

نغمه:

اره مرد ها مقصرن ولي تا چه حد جامعه ي ما فقط به خاطر مردها داره پر از خوي حيواني ميشه؟؟؟؟؟يه سؤال دارم اين مرد ها توجوامع گذشته وجود نداشتن؟چرا الان با جنايت هايي از اين دست مواجهيم بس كنيد حرف زدن بي فكر رو زنِ محجوب ايراني تبديل به مدل هاي بي دين غربي ميشه ودر اِزاش جامعه ميشه جنگل با قانون حيواني!!!!موافق نيستي؟!!!!!!

(۹)(۹)

پاسخ

آزاده:

متاسفم برای شما که همه مشکلاتو تو حجاب خانم ها می بینین.برفرض زنها بی حجاب،شما مجازین که اسید بپاشین و به قتل برسونین و تجاوز کنین؟آیا به نظرتون دلیل شما منطقیه؟پس عقل و فکر شما کجاست ؟مگه شما انسان نیستین؟یعنی شما دارین میگین که مردها توانایی فکر کردن ندارن ومثل حیوانات(دور از جون بعضی ها) عمل می کنند؟

(۶)(۸)

ايراني:

من مسئول چيزي هستم كه ميگم نه چيزي كه تو تفسيرش ميكني بي سواد!!!!!!گفتم زنها بايد مواظب خودشون باشن.اين واضحه كه با وا دادن امنيتشون به خطر ميفوته.قده يه اپسيلون از حالت تهاجميت كم كن بشن فك كن ببين يه آدم (چه مرد چه زن),تا چه اندازه ميتونه تو شرايط الان جامعه ي ما كه تا يه نيش ترمز كني دختره مياد قيمت تن فروشي ميده,ميتونه خودشو كنترل كنه؟؟؟؟

(۱۱)(۲)

نغمه:

در ايران چندين هزار سال پيش ملكه هاي ايراني با پوشش در مقابل مردهاي غريبه ظاهر ميشدند و اگه در اين زمينه مطالعه كنيد متوجه ميشيد پله هاي پاسارگاد ارتفاع كم دارن تا ملكه هاي ايراني موقع بالا رفتن از اونها پاهاشون مشخص نشه.اونوخت دختراي ايراني ميشن ملكه ي شبكه مجازي چون عكس لختشونو هزار نفر ديد ميزنن و لايك ميكنن!!!!!!!!!!و شما علت و مسبب رو فقط جنس مخالف ميدوني!!زن اگه فقط برا شوهرش باشه نه مرد ديگه اي ازش استفاده ميكنه نه شوهرش بهش خيانت ميكنه و اين ميشه راه اصلاح جامعه........................

(۹)(۵)

پاسخ

سجمشیدیعید

خیلی متاسفم وامیدوارم قانون این پسررو اعدام کنه تا برای جوانان دیگه درسی بشه

(۱۶)(۳)

پاسخ

نسترن:

اعدام کمه

(۱۰)(۴)

پاسخ

ایرانی

لعنت بر قاتلش ...دیوانه شدم به مولا چقد وحشتناک

(۲۳)(۲)

پاسخ

ehsan:

لعنت بر ادم هایی ک همچجنین کار های رو انجام میدن

(۹)(۰)

پاسخ

پرشیا

بحث انسانیت است که متاسفانه داره نابود میشه واقعا متاسفم برای ملت پول پرست...لعنت بر قاتل ستایش ..و لعنت بر قاتل داور زن ایرانی که توسط یک افغانی مورد تجاوز و به قتل رسید

(۱۵)(۳)

پاسخ

سارا

من چند روزه این خبر شنیدم حالم اصلا خوب نیست خدا به خونواده ستایش صبر بده.

(۱۵)(۱)

پاسخ

Laia:

من به عنوان یک زن ویک مادر خیلی متاثر شدم وهمدردی خود را با خانواده ستایش اعلام میکنم امیدوارم قاتل این طفل معصوم به اشد مجازات برسه

(۱۶)(۱)

پاسخ

سیدعباس میرلرستانی

انصافا از شنیدن این خبر شوکه شدم.چنین جنایت هولناکی ان هم درحق یک غنچه نوشکفته نشان ازسقوط وحشتناک اخلاق درجامعه ما دارد.امیدوارم دستگاه قضایی سریعا این جانی را به سزای عملش برساند.مممطینا انگیزه قاتل کثیف فرونشاندن آتش کور شهوتش بوده ولاغیر خداهزاران بارلعنتش کنه

(۹)(۱)

پاسخ

دخترخوب

اخه مگه شماها خدایین که این چنین نشستین به قضاوت کردن........اخه این پسر مگه خفاش شب یا به هزاران زن تجاوز کرده که رکیکی ترین حرف هارو براش میزنین...................چه قدر افرادی رو دیدیم که قاتل رو بخشیدن وچه قاتل هایی رو دیدیم که بهترین افراد زندان شدن یا هستن ویا دیدیم بعدازبخشش چه انسان های درستی شدن....................اهای تویی که به این پسر میگی بی ناموس یا گرگ صفت یا میری وایمیستی پای چوب دار برا دیدین دار زدنش یا هرچیزی ایکاش توام با ناموسای خودتم اینطوری شعاری بودی.......................چه خوب که جای خدا نیستین همه شروع کردین به تهمت واعدام وغیره.................ولی میتونید جای این به خانواده ستایش تسلیت و برا خانواده قاتل صبر بخاهین خودتونو بزارین جای هردوخانواده چراانقدر براخودتون نظر میدین وچرا هر دو خانواده رو عذاب میدیدن........... اگه جای شماها بودم خودو تو غم وناراحتی هردو خانواده شریک میکردم.................ایکاش شماها وقتی نظراتون برااین دختر افغانی انقدر زیاد بود ورسانه ای کردین ایکاش برا ناموس خودتونم انقدر رسانه ای میکردین ولی حیف ..................وووو من ازته دلم برا مادر این قاتل صبر میخام ووهمیشه دعاش میکنم چون دیدم که چه قدر سخته ه فرزند وگوشه تنت اینکارو بکنه و به خانواده ستایش تسلیت میگم وامیدوارم غم اخرش باشه وخدابه مادر ستایشصیر بده و ازشون میخان که یه بار دگه فرصت زندگی رو به این پسر بدین

(۹)(۲۱)

پاسخ

ناشناس:

حرف حق رو میزنند ایشون

(۲)(۹)

پاسخ

رضا:

شما خودت حاضری اگه این پسر بخشیده شد و مثلا توبه کرد باهاش ازدواج کنی؟

(۱۵)(۲)

پاسخ

نغمه:

شما تاحدودي درست ميگي شيطان گاهي عقل ادم و با وسوسه از كار ميندازه ولي متاسفانه يا خوشبختانه بالارفتن امار بخشش در قصاص دلگرمي براي خاطيان شده تابه راحتي دست به جنايت بزنند اين وسط دخترك مظلوم قرباني هوس و اين پسرك قرباني بازگشت عبرت به جامعه فروپاشيده ي ما ميشه

(۱۱)(۱)

پاسخ

هم درد:

چقدر جمله اخرت قشنگ بود.راست ميگي واقعا..................

(۵)(۱)

melika:

زاااااااااااااااااارت

(۱)(۰)

melika:

اووووووووووووووو دختر خوب چ خبره خاله جووووونی :))

(۰)(۱)

پاسخ

دخترخوب

اخه مگه شماها خدایین که این چنین نشستین به قضاوت کردنو پیش پیش حکم میدین ........اخه این پسر مگه خفاش شب یا به هزاران زن تجاوز کرده که رکیکی ترین حرف هارو براش میزنین...................چه قدر افرادی رو دیدیم که قاتل رو بخشیدن وچه قاتل هایی رو دیدیم که بهترین افراد زندان شدن یا هستن ویا دیدیم بعدازبخشش چه انسان های درستی شدن....................اهای تویی که به این پسر میگی بی ناموس یا گرگ صفت یا میری وایمیستی پای چوب دار برا دیدین دار زدنش یا هرچیزی ایکاش توام با ناموسای خودتم اینطوری شعاری بودی.......................چه خوب که جای خدا نیستین همه شروع کردین به تهمت واعدام وغیره.................ولی میتونید جای این به خانواده ستایش تسلیت و برا خانواده قاتل صبر بخاهین خودتونو بزارین جای هردوخانواده چراانقدر براخودتون نظر میدین وچرا هر دو خانواده رو عذاب میدیدن........... اگه جای شماها بودم خودو تو غم وناراحتی هردو خانواده شریک میکردم............ایکاش شماها وقتی نظراتون برااین دختر افغانی انقدر زیاد بود ورسانه ای کردین ایکاش برا ناموس خودتونم انقدر رسانه ای میکردین ولی حیف ..................وووو من ازته دلم برا مادر این قاتل صبر میخام ووهمیشه دعاش میکنم چون دیدم که چه قدر سخته ه فرزند وگوشه تنت اینکارو بکنه و به خانواده ستایش تسلیت میگم وامیدوارم غم اخرش باشه وخدابه مادر ستایشصیر بده و ازشون میخان که یه بار دگه فرصت زندگی رو به این پسر بدین

(۴)(۱۸)

پاسخ

ehsan

نمیدونم چی بگم فقط اینو بگم این پسر خیلی ...........بوده ک همچننین کاری رو یه دختر کرده حتما باید به سزای اعمالش برسونید و اینکه خیلی ممنون از این سایت

(۱۳)(۲)

پاسخ

ehsan

ادم همچین چیزایی رو میبینه حالش بد میشه چرا با دختر کوچیک همچنینی کاری کرده

(۱۲)(۱)

پاسخ

سوگل

من یه ایرانیم ولی ازروزی ک این خبروشنیدم تاالان همش توفکر ستایش کوچلو بودم،برای این پسرگرگ صفت قصاص هم کمه

(۱۲)(۲)

پاسخ

ارمان

طرف که میگن ۱۵ سالش بود ؟

(۵)(۰)

پاسخ

melika:

نوچ اشتب گرفتی

پونصد سالشه

(۰)(۰)

پاسخ

میلاد

کار بسیار کثیفی بود که قابل به وصف نیست...با توضیحاتی که بالا خوندم وچگونگی نحوه ی قتل..به نظر کاری از قبل برنامه ریزی شده بود..وفراتر از این به نظر میاد که بچه پانزده ساله به تنهایی همچین کاری کرده باشه...با عقل جور در نمیاد همچین کاری رو با این نوع برنامه ریزی به تنهایی انجام داده باشه...امیدوارم دستگاه قضایی خوب پیگیری کنه...و اگر دستهای پشت پرده ای در کاره..همه رو به مجازات قانونی این مملکت برسونه...جدا از قومیت وملیت.به انسان بودن و انسانیت نگاه کنه..ان شاالله.

(۴)(۲)

پاسخ

مریم

این قاتل کثیف ، باید به اشد مجازات برسه ، منظورش فقط تجاوز نبوده ، چه جوری تونسته بچه رو بکشه و اسید روش بپاشه ، خیلی روانیه . حتی خوندن این مطلب سخته ، فقط خدا به خانوادش صبر بده.

(۱۱)(۱)

پاسخ

وحیده

خدا به هر دو خانواده قاتل و مقتول صبر بده ، اما این قتل و تجاوز واقعا وحشتناک بوده ، در اثر یه جنون آنی نبوده ، نقشه قبلی داشته ، چقد ذهن یه پسر تو این سن وحشتناکه که تجاوز و بعد قتل و بعد سوزوندن با اسید . این قابل بخشش نیست ، این فرد از خفاش شبم دست کم نداشته .

(۷)(۱)

پاسخ

تاسف

واقعا برای این پسر کثیف حیوان صفت متاسفم .از اینکه این بی شرف یه ایرانیه حالم از ایرانی بودن خودم بهم میخوره/فقط ی کلمه خدا لعنتش کنه هم خودشو هم اون خانواده اش رو که درست تربیتش نکردن/عکس این دختر بچه بد جوری قلبم رو به اتیش کشیده

(۷)(۲)

پاسخ

melika:

هوووووووووووووووشت

شما خودتو بدرست

تز مز نیاع رفیق

(۰)(۱)

پاسخ

نغمه

بيدار شيد جوان هاي ما.خوي هاي حيواني به تدريج در جامعه ي ما بوجود امدند و متاسفانه به سرعت در حال ترويج اند.انتقاد شديد منِ ايراني به دستگاه نظارتي و كنترل كننده شبكه هاي اجتماعي و مجازيه كه به راحتي ميشه توش با عكس ها و فيلم هاي غير اخلاقي سرگرم شد.رشد منفي علمي كشور و پايين امدن سن ارتكاب به جنايت هاي هولناك وازهم پاشيدگي نهاد مقدس خانواده هم تاكييدي روي اين امر هست.بجاي عصبانيت وبرخورد احساسي به فكر اصلاح وضع موجود باشيم.از خانواده هاتون با دور ريختن ريسيور هاي ماهواره ها حفاظت كنيد.

(۱۱)(۳)

پاسخ

نسترن:

با سلام هم وطن
دور ریختن ماهواره ها و دور کردن نسل جدید از رسانه ها و کانال های اجتماعی روش صحیحی نیست و یا حتی امکان پذیر هم نیست
کودکان ما مدرسه میرن تو اجتماع هستن با دوستاشون در ارتباطن منه مادر نمی تونم استفاده از گوشی موبایل یا تلگرام و برا ی همه ی کودکان و دوستان کودکم ممنوع کنم ولی می تونم استفاده درستشو به بچم یاد بدم یا بهش یاد بدم چه وقت و کجا و به چه صورت از حس خوب جنسیش استغاده کنه و لذت ببره به عنوان مادر می تونم حداقل حداقل خیلی ساده و دوستانه این مورد و به کودکم یاد بدم
به امید فردایی بهتر....

(۸)(۲)

پاسخ

نغمه:

ممنون از جواب منطقي شما.منظور من جلوگيري از استفاده ي شبكه ارتباطات جمعي نيست گرچه درصد بسيار ناچيزي از مردم كشور هايي كه مخترع اين شبكه ها هستند ازين امكانات استفاده ميكنند!!!!!!مقصود بنده اينه كه راه استفاده نادرست و ضربه زننده از اين رسانه ها توسط دستگاه هاي ذي ربط مسدود شه.فرداي بهتر در گروي داشتن جامعه اي سالم تره

(۴)(۱)
سحر

همدردی باخانواده ی اون طفل ۶ساله اعلام میکنم وامید وارم خدا جزا شو بده

(۷)(۲)

پاسخ

آرناو:

به نظرمن برای یک ایرونی خیلی شرم اوره

(۰)(۱)

پاسخ

نسترن

از خدا آرامش طلب می کنم برای دل سوخته ی مادر و پدر این کودک
و به عنوان یک شهروند ایرانی بهشون میگم شرمندتونیم
خیلی وقت ها هم ما شنیدیم اخبار هایی که دقیقا برعکس این فاجعه بودن
در هر صورت این جنایت وحشتناک ربطی به افغانی و ایرانی و پاکستانی نداره
پدر ها مادرها خیلی مواظب تربیت درست کودکانمون باشیم
آموزش درست و حقیقی هر چیزی رو بهشون یاد بدیم
کودکان ما بیشتر از اون چیزی که ما فکر میکنیم درک و شعور دارن
به امید فردایی بهتر...

(۵)(۰)

پاسخ

مریم

ی لحظه هوس ببین چ فاجعه ایو ب بار اورد درس عبرت شد واسه خیلیا فقط میتونم بگم متاسفم....همین

(۵)(۰)

پاسخ

نادر

ما ایرانیها ستایش میکنیم افغانیهای محترم را.نگران نباشید همیشه حق به حق دار میرسه.

(۱)(۷)

پاسخ

Nazanin

Ir تو انقدر شعورت نميکشه ک اين حرفو ميزنى ؟؟؟؟؟ حالا چون اون احمق ها چنين کارى کردن هموطن توام بايد اينطورى جواب پس بده واقعا ک برات متاسفم من يک دختر افغان هستم و واقعا از اين خبر ناراحت شدم در ضمن تو اى آر از اين ب بعد خوب فکر کن بعد بيا ى حر فى رو بزن احمق جون

(۴)(۰)

پاسخ

Nazanin

اخه چطور ممکنه ى پسر ۱۵ ساله درگير هوس بشه خداى من جووناى ما دارن ب کجا کشيده ميشن !!!؟؟؟ اميد وارم خدا ب خانواده ستايش عزيز صبر بده اميد وارم ک غم اخرتون باشه هر چند غم از دست دادن اولاد خيلى سخته، روحش شاد

(۴)(۱)

پاسخ

melika:

یعس جووتا خخخخخخخخخخ
تو برو دیکته تو قوی کن دوزاری زر زر و تز نیا

(۰)(۰)

پاسخ

Nazanin

يعنى همونra

(۰)(۱)

پاسخ

عباس

ببین توجی کردن اشتباه بد تر از اتشباه کردن
پس کار که این پسر کرده به قول خودتون لاف پشونی نکن اونقدر نشودی

(۲)(۰)

پاسخ

عباس

سلام و عرض تسلیت به خانوده قریشی منم یه مهاجر هستم منم یه پسر هستم منم ۱۵سالمه منم مسلمان هستم حالا میخام ببینم اگر من این کار میکردم دولت ایران با من چیکار منو در میدان های شهر به اعدام میکرد
اگر دولت ایران اسلامی هست باید منو اعدام کنه
چون هم قتل کردم هم تجاوز اما ببین فرق احساس کنید خاهران و برادرن مهاجر پس کسی حق نداره بگه اون پسر اشتباه کرده الان پسر این دور زمانه کم تر از مرد ۲۰ساله بیشتر ندون کم نمیدان یعنی چی یعنی اینکه محیت و خانوده درست نداشت پس اون پسر باید به قتل برسه اشد مجازت قتل دو گناه قتل تجاوز

(۶)(۰)

پاسخ

ايراني:

دوست عزيز امون بده به وقتش اعدامش ميكنند اون تا به۱۸ نرسه فعلنه بايد زنده بمونه.بس كنيد و اين فاجعه رو به مليت ربطش نديد لطفا.اون پسر اين جنايت و در حق هر بچه ي دم دستش ميتونست انجام بده و متاسفانه قرعه به نام ستايش مظلوم افتاد

(۸)(۲)

پاسخ

نوکر خدا

به خاطره همین کارهاست که پیامبر اسلام فرموده اند اگر سن فرزندانتان به سن بلوغ رسید برایشان استین بالا بزنید در دین اسلام هیچ حرفی بجا گفته نشده است

(۳)(۰)

پاسخ

ايراني:

اشتباه نوشتي..................................هيچ حرفي (بيجا)گفته نشده ...خخخخخخ

(۳)(۰)

پاسخ

melika:

زااااااااااااااارت
عاقا جمع کن خودتو با این نظر مرفست خخخخ

(۰)(۰)

پاسخ

علی ت

من دلم بحال هر دو شون میسوزه. هیچ ربطی به ملیت نداره. همه جا همه جور آدم وجود داره. خدایا هممونو به راه راست هدایت کن...

(۴)(۲)

پاسخ

الهام:

باعرض سلام
من یک افغان هستم که امروز خبرتجاوزیک افغانی ویک ایرانی به دختر۱۲ساله ایرانی راشنیدم باورکنید دلم میخواد هردوی این حیوانات را درمقابل تمامی مردم سر ببرن تابرای همه درس عبرتی بشه.چه افغانی وچه ایرانی.دوستان ملیت مهم نیست چرا به خاطر خوکهای انسان نما ملت ها بهم می افتن.اگر کسی چنین افرادی را هم وطن خطاب کند ننگ بر او.اینان باعث ننگ ملت هستن وانسانیت یک ملت رازیر سوال میبرن.لطفا به فکر برطرف کردن این مشکلات باشین نه جداکردن افغانی وایرانی
آیا چند جنایت دیگر بایدصورت گیرد تامردم ودولت آگاه شون

(۳)(۱)

پاسخ

حمید

اون بیشعور اگه اعدام نشه تکرار این اعمال درجامعه طبیعیی

(۷)(۱)

پاسخ

احسان

باعرض سلام
من یک افغان هستم که امروز خبرتجاوزیک افغانی ویک ایرانی به دختر۱۲ساله ایرانی راشنیدم باورکنید دلم میخواد هردوی این حیوانات را درمقابل تمامی مردم سر ببرن تابرای همه درس عبرتی بشه.چه افغانی وچه ایرانی.دوستان ملیت مهم نیست چرا به خاطر خوکهای انسان نما ملت ها بهم می افتن.اگر کسی چنین افرادی را هم وطن خطاب کند ننگ بر او.اینان باعث ننگ ملت هستن وانسانیت یک ملت رازیر سوال میبرن.لطفا به فکر برطرف کردن این مشکلات باشین نه جداکردن افغانی وایرانی
آیا چند جنایت دیگر بایدصورت گیرد تامردم ودولت آگاه شون

(۷)(۲)

پاسخ

نرگس

اون پسر درسته خیلی کار بدی مرتکب شده ولی کجا هستن اون معلم های مدرسه؟
کجاست معلم دینیش؟
کجاس اون جامعه شناسی که به رایگان تو دانشگاه دولتی درس خونده؟
کجاس اون روانشناس یا مدد کار اجتماعی ؟
کجاست اون سکس تراپ ؟
خانواده این آدم اصلا بی سواد

جامعه وظیفه اش رو در مقابل افرادش چجوری انجام میده
اینکه من یه مطب بزنم تو سعادت آباد هر ساعت ۶۰ تومن از مراجع بگیرم که هنر نکردم
مشاور باید تو دل مردم باشه
تو مدرسه ها باشه
پیش جوان ها باشه

بلکه بشه از این وقایع جلوگیری کرد

(۳)(۱)

پاسخ

هم درد:

عزيزم ۶۰تومن؟!!!!!!!!! هه خيلي خوشخيالي ساعتي ۲۰۰تومنه......................

(۲)(۱)

پاسخ

نرگس

دوستان چرا همتون میگید اعدام اعدام

بابا

اعدامش کنن این آدم میمیره درسته ولی آیا راهشم میمیره؟
آیا جنایت تموم میشه؟
آیا نوجوونای ما دیگه به فکر مسائل جنسی نمیافتن

اون پسر که روز اول قاتل نبوده
کم کم شده

چی باعث شده؟
چه علامت هایی داشته؟
چرا خانواده و مدرسه نفهمیدن؟
راه حلش چیه؟

باید چیکار کرد؟
تورو خدا انقدر نگید اعدام
خب دولت اعدامش میکنه تمام میشه

خواهشا بگید اصلاح وضعیت ممکن
بگید بستن عواملی که یک نفر به این راه برسه

خواهشا با دید باز به مسئله نگاه کنید تا دولتمردان بدونن سطح توقع ما بالاست و بالد کاری بکنن

(۶)(۴)

پاسخ

امید:

این حرفا یعنی چی یعنی از این به بعد هر کسی خواست اون یکی رو بکشه و کسی بش چیزی هم نگه پس حکم اسلام رو هم یکم درنظر بگیرید لطفا

(۰)(۰)

پاسخ

طاهر

منم مثله تو فکر میکنم نرگس خانوم باید این جرم و ایندست جرمها که خیلی تو ایران اتفاق میوفتن رو دولت یه فکری بحالشون بکنه مشکل کجاست باید مشکل حل بشه این جرم به یه ادم ربط نداره خانواده واطرافیان کلا جامعه و مهمتر قانون مملکت همه مقصرند چرا تو کشور ما مثله کشورهایه اروپایی نباید به بچه ها رسیدگی بشه مشکلشون تو مدرسهو تو دوره تحصیل شناسایی و درمان بشه چرا مثله خیلی از کشورا نظارت بر رویه خانواده و رفتار و تربیته بچه نباشه که یه پسر نو جوان بیاد و بشه قاتل اینو بدونین خیلی ها هستن که بدترین بلاها رو سره خیلیها میارن و گیر نمی افتن ولی این پسر از رویه نادانی و حماقتش این کار رو کرده وای بر خانوادش اونها بعد از این که پسرشونو از دست بدن میفهمن باید درست تربیتش میکردن ولی پشیمونی دیگه براشون سودی نداره .پس مواظب بچه هاتون باشین تا دسته این گرگ صفتها نیفتن و تربیتشون کنین تا این طور گرگ صفت نباشن

(۳)(۱)

پاسخ

ایرانی

واقعا نمیفهمم چه طور یه آدم هم چین کاری میکنه که به یک دختر بچه که هنوز چیزی سرش نمیشه هم چین اتفاقی میفته به نظرم همین موجودی باید به اشد مجازات برسه باید سنگ سارش کنن

(۴)(۰)

پاسخ

سعید

بعنوان یک ایرانی ضمن تسلیت به هموطنان افغانی ، عرض کنم اولین قربانی خود باصطلاح قاتل ۱۵ ساله است . امیدوارم که خانوادۀ محترم مقتول او را عفو کنند که هم لذت آن بیشتر و بهتر از ارضای خشم انتقام است و هم رضای خدا در آن است و هم روح آن مرحومه شاد می شود و هم کار خیری برای آن بچۀ ۱۵ ساله و خانوادۀ اوست .

با انتقام و اعدام ؛ ستایش دوباره زنده نخواهد شد . و بچۀ دیگری که خود قربانی اول است هم خواهد مرد . من آن بچۀ ۱۵ ساله را قاتل نمی دانم . او جاهل بود و نه قاتل . قاتل کسی است که کار و حرفه اش آدمکشی است .

اما باید اینگونه حوادث تلخ بطور جدی از طرف دولت و جامعه پیگیری شود .

(۲)(۸)

پاسخ

بچه ورامین:

اقا سعید چرا چرت میگی، اقا اگه یگی با دختر خودت این کارو میکرد شما رضایت میدادی، برو اقا جم کن این احساسات مسخرتو?

(۲)(۰)

پاسخ

من

بحث یه قتل و ماشالاه کشوندن ب سیاستو حجاب

(۰)(۴)

پاسخ

من

قتل یه دختر بچه بی گناه چه ربطی به ارایش و حجاب داره ...جامعه رو فساد مجازی و اجتماعی برداشته اینا دارن بحث سیاست و حجاب میکنند خانومی که حجاب میگیری یا نمیگیری اینو بدون هر کسو تو قبر خودش میزارن ن تو قبر اون یکی

(۴)(۵)

پاسخ

آرناو

سلام شما درباره ای چه فکر میکنید

(۱)(۰)

پاسخ

لاله

خانواده این بچه هم باید مجازات بشن چون یادش ندادن انسانیت خدا شرافت و فهم رو

(۲)(۴)

پاسخ

امید:

انقد بی فکر نباشید و از این تهمت ها که گناه کبیره هستش نزنید

(۱)(۰)

پاسخ

علیرضا

اون جوان تقصیر نداره از کم کاری معلم ونظارت پدر و مادر روی بچه است که متاسفانه در خواب هستند

(۰)(۲)

پاسخ

امید:

اولا شما از کجا میدونید که خانوادش بهش چیزی بهش یاد ندادند و الکی تهمت میزنید.ثانیا پسری که قاتله آیا خانوادش تصمیم گرفتند به قتل برسونه و خودش اختیار بدن و عقلشو نداشت

(۱)(۰)

پاسخ

alai

اعدام تنها راهکار این جنایت است.
البته این نباید باعث شود مهمان نوازی چند ده ساله ایرانی ها از جمعیت ۴ میلیونی افاغنه زیر سوال برود.
در حالی که خود در تحریم بودیم این مهمانان ناخوانده هم بر شدت تحریم ها افزودند.
حال به جایی رسیده که فرزندان این مهمانان ، خود را ایرانی میدانند و سهم میخواهند .
حال که دولت افغانستان ۵ سال است که شکل گرفته و امنیت برقرار شده حضور این همه افغانی در کشور فاقد هرگونه توجیهی است.
مشکلات قومیتی، بیکاری، کاهش ارزش پول ایران، زنان ایرانی ترک شده از سوی شوهر افغان بی مسئولیت که از سادگی زن ایرانی سوء استفاده کرده و بدون هیچ ردی با چند بچه رها نموده ، مشکلات بهداشتی و ... که هنوز اینها صرفا نوک قله نمایان شده از این کوه پنهان در اقیانوس را نشان میدهد.
واقعا در جای جای ایران در تهران در جاده فشم در لواسان و در هر جای خوش آب و هوا این قوم جا خوش کرده اند و کسی نیست از حضور بی ظابطه این قوم در کشور رسیدگی کند. چرا؟ ؟؟!!!
معلوم نیست.

(۱)(۲)

پاسخ

ماهور

خدا به مادر پدرش صبر بده.
خیلی سخته .

(۰)(۰)

پاسخ

مهسا

واقعا سخته خدا لعنتش کنه

(۱)(۰)

پاسخ

AF girl

وای به حال این حیوان انشأالله عمق جهنم جایش است خدا صبر بده به مادر پدر شهید "ستایش

(۰)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…