اقدام قابل ستایش دکترمحمدصادق حسنی

فرزندی از شالیزارهای گیلان در کمیسیون کشاورزی مجلس

محسن بیناپورگیل نگاه/محسن بیناپور*

گیلان یعنی کشاورزی،شالیزارهای برنج، باغهای چای،کیوی و… اما به دلیل عدم رسیدگی و مدیریت صحیح، کشاورزی گیلان وضعیت نامناسب و بدی داشته و دارد.

با اینکه گیلان سرزمین کشاورزی و حاصلخیزی دارد اما نمایندگان و مسئولان استانی از گذشته اهمیتی به این صنف نداده اند.

گویای این واقعیت اینکه در چندین دوره مجلس شورای اسلامی هیچ نماینده‌ای در کمیسیون کشاورزی حاضر نبوده است. البته در مجلس چهارم و پنجم شورای اسلامی، مهندس عبدالغفارشجاع بعنوان رییس و نائب رییس کمیسون حاضر بودند. یعنی در چهار مجلس، گیلان نماینده‌ای در کمیسون کشاورزی نداشته است و این بسیار تاسف بار است.

اما حرکتی در مجلس دهم مشاهده شد که بسیار امیدوار کننده و قطعا تاثیرگذار خواهد بود.  دکتر محمدصادق حسنی نماینده اصلاح طلب شهرستان رشت، وارد کمیسون کشاورزی شده است.

این حرکت، بسیار بزرگ و خبری خوش برای مردم گیلان است.دکتر محمدصادق حسنی پس از ورود به کمسیون مذکور در جلسه‌ای با وزیرکشاورزی (دکترحجتی) با ارائه آمار و مستندات لازم، مشکلات و معضلات و فرصت‌های موجود در بخش کشاورزی در گیلان را بیان داشت. البته لازم به ذکر است که این نماینده فقط در موردکشاورزی گیلان مسئولیت نخواهند داشت. بلکه در مورد کشاورزی کل کشور نقش ایفا خواهند کرد.

«فرزند شالیزارهای گیلان» بهترین لقبی است که می‌توان به دکترحسنی نماینده اصلاح طلب شهرستان رشت داد. کسی که در شالیزارهای گیلان کار کرد و درس خواند و دکتری رشته اقتصاد را دریافت کرد. اما با آنکه در اقتصاد تجربه‌ای کافی و تخصص داشت برای حل مشکلات کشاورزی گیلان و ایران وارد کمسیون مذکور شد. با نگاهی به گذشته ایشان، قطعا در این راه پیروز و سربلند خواهند شد.

گیلان می‌تواند قطب برنج، کیوی، مرکبات و چای در ایران و منطقه خاورمیانه باشد. اما به شرط آنکه دکتر حسنی را در این راه حمایت و کمک نماییم. اگر این کمک و حمایت بوجود آید معضل اشتغال در گیلان هم تا حدودی حل خواهد شد. اگرمشکلات کشاورزی در گیلان حل شود دیگر جوان گیلانی، زمین و شالیزار خود را رها نکرده و برای کار در رستوران‌ها و شرکتهای تهران از دیار خود کوچ نخواهد کرد.

به غیر از محصولات نام برده، محصولاتی دیگر در استان وجود دارد که هیچ سرمایه گذاری برای آن انجام نشده است. حتی برای شناساندن آن، اقدامی نشده است.

اولین قدم دکترحسنی باید این باشد که برنج و چای از خارج وارد نشود تا کمر کشاورز داخلی شکسته شود. اگر وارداتی وجود دارد، طوری نباشد که محصول کشاورز داخلی به هیچ فروخته شود.

از طرف دیگر هم باید حقوق مصرف کننده رعایت شود. به نظر نگارنده بزرگ‌ترین پیگیری که دکتر حسنی می‌تواند داشته باشد این است که با همیاری طلبیدن از سایر نمایندگان، انحصار محصولات کشاورزی از دست دلالان و قاچاقچیان خارج شود. البته به هیچ عنوان نمی‌توان از دکتر حسنی انتظار داشت تا به تنهایی این اقدامات را انجام دهد و سایر مشکلات را حل نماید. هم کمیسون کشاورزی و هم مسئولان گیلان باید ایشان را در این راه حمایت نمایند.

نماینده محترم ولی فقیه، استاندارمحترم، فرمانداران و مدیران مربوطه باید در این راه مددکار دکترحسنی باشند.

گیلان به لحاظ صنعتی وضعیت نامناسبی دارد. اکثر کارخانه‌ها به دلیل روشهای نادرست دولتمردان دولت نهم و دهم تعطیل شده و یا در حال تعطیل شدن هستند. پس می‌توان با روش درست و عقلانی و حضور حسنی در کمیسیون مورد نظر، کشاورزی را در استان رونق داد و بیکاری بوجود آمده از تعطیلی کارخانجات را در بخش کشاورزی تا حدودی کاهش داد و این بهترین فرصت برای گیلان و بخش کشاورزی گیلان است.

محمدصادق حسنی در گذشته نشان داده‌ که فردی توانمند و کارآمد است و قطعا در این بخش موفق خواهند شد. اما وظیفه همه مسولان این است که ایشان را حمایت کنند و نگذارند این فرصت تاریخی از بین رود.

بار دیگر اقدام دکتر محمدصادق حسنی را می‌ستاییم و دعاگوی ایشان در این راه دشوار نیز می‌شویم.

*رییس سازمان جوانان مجمع نیروهای خط امام استان گیلان

گیل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دریافتی به معنای تأیید محتوای آن نیست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 52792
تاریخ: ۱ تیر ۱۳۹۵

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری برنامه پاکسازی مشارکتی ساحل سحرخیزمحله لاهیجان

گیل نگاه/ سائده محمدی: صبح امروز و همزمان با ششمین سالگرد آغاز فعالیت انجمن رفتگران طبیعت، برنامه مشارکتی پاکسازی ساحل دریا در روستای سحرخیزمحله بخش رودبنه شهرستان لاهیجان انجام شد. منا ابروفراخ سرپرست اداره کل اجتماعی استانداری، محمد…

گزارش تصویری نمایشگاه گروهی نقاشی موزاییک در انزلی

گیل نگاه/ مطهر منفرد: نمایشگاه گروهی نقاشی موزاییک عصر دیروز، پنجشنبه 31 خردادماه در مجتمع کاسپین منطقه آزاد انزلی آغاز به کارکرد. این نمایشگاه تا 2 تیرماه ساعت 17 الی 21 در تالار فرهنگی مجتمع کاسپین دایر است.     …

گزارش تصویری اختتامیه مسابقات فوتوالی جام رمضان در منطقه آزاد انزلی

گیل نگاه/ مطهر منفرد: اختتامیه مسابقات «فوتوالی» جام رمضان عصر دیروز، پنجشنبه 31 خردادماه در مجموعه ورزش‌های ساحلی زنده‌یاد قایقران (منطقه آزاد انزلی) برگزار شد. شاهرخ شهنازی دبیر کمیته ملی المپیک، رضا مسرورمدیرعامل منطقه آزاد انزلی، علیرضا صادقی معاون اداره…