تبعات یک طلاق؛

تحليلى بر منفك شدن بريتانيا از اتحاديه اروپا

داود-مبارکی2گیل نگاه/ سید داوود نجار مبارکی

اينكه چرا دولت محافظه كار انگليس دست به چنين همه پرسى زد و با اينكه حزب حاكم و حزب كارگر هر دو موافق ماندن در اتحاديه بودند ولى آرا بسمت ديگرى رفت و يا چرا اين سبب تنش سياسى در درون حزب حاكم و دولت سايه حزب كارگر شد و چرا نخست وزير استعفا داد چرا ولز و ايرلند و انگليس راى به خروج دادند و اسكاتلند با راى قاطع خواستار ماندن در اتحاديه بود و ده ها پرسش اساسى سياسى ديگر را فعلا مسكوت ميگذارم و به تبعات سياسى، اقتصادى و امنيتى بريتانيا در پساخروج از اتحاديه به مختصر صحبت ميكنم.

آيا اين اتفاق ميتواند يك فاجعه امنيتى، سياسى و اقتصادى باشد؟

بايد بگويم بزعم من خير؛ از اينرو كه كشورى مانند نروژ، سوييس و ايسلند هرگز در ساختار اتحاديه نبوده اند و فى المثل نروژ با بالاترين درآمد سرانه ملى در دنيا هرگز عضو اتحاديه نبوده؛ پس ميتوان در جغرافيا اروپا بود اما عضو اتحاديه نبود، در نروژ پروتكلهايى ميان دولت و اتحاديه اروپا تدوين شده و قوانين داخلى با اين پروتكلها و قراردادها همخوان است.

براى نمونه قانون مهاجرت در نروژ نسبت به اعضا اتحاديه و همسايگانش بمراتب سختگيرانه تر است و ورود مهاجرين و پناهجويان تابع قوانين داخلى است، نروژ تردد آزاد شهروندان اتحاديه اروپا به كشورش را در پروتكلى مجزا پذيرفته، نروژ به عضويت پول واحد اروپايى (يورو) درنيامده مانند بريتانيا و كرون نروژ واحد رسمى پول است، نروژ از نظر سياسى عضو پارلمان اروپا، كميسيون اروپا و ساير نهادهاى اروپايى نيست اما در پيمانهايى مجزا منافع امنيتى، سياسى و اقتصادى اش را تنظيم ميكند.

لندن قلب مالى نه فقط اروپا بلكه دنياست. بزرگترين بورسها، بانكها و بيمه ها و دفاتر بزرگترين شركتها در پايتخت انگليس متمركز است و بايد ابتدا اين مسئله را واكاويد كه از بعد مالى اين خروج چه تبعاتى دارد؟ بزعم بنده ابتدا بايد سيستم مالى جهانى كه با لندن پيوند تاريخى خورده است را شناخت. اين سيستم مالى پيوند جدى با نيويورك، شانگهاى و دبى دارد و اين بخش بزرگى از خدمات بازار مالى لندن به دنياست و اروپا جهت رابطه گسترده با بازارهاى مالى دنيا همچنان وابسته به لندن خواهد ماند.

اگر قرار بر اين بود كه اروپا تاثير بسزايى بر اقتصاد انگلستان بگذارد عدم عضويت بريتانيا در پول واحد اروپايى بايد اين اثرات را پيشتر نشان ميداد كه بزعم من چنين تاثيرى را نديده ايم از ديگر روى بازار مصرف بزرگ بريتانيا هرگز جذابيتش را براى صادركنندگان عمده اروپايى از دست نخواهد داد براى نمونه انگلستان سومين مقصد كالاهاى آلمانى ست و دور از ذهن است كه خروج بريتانيا از اتحاديه تاثيرى در حجم تبادلات اقتصادى اين كشور وارد كند. در ساعات اوليه اعلام نتايج همه پرسى ارزش پوند كاهش نشان داد اما اين روند متوقف شد و بنظر من بازارها خيلى زود خود را از شوك بيرون كشيدند و سعى در آداپته كردن خود كردند. بريتانيا در روند مذاكرات با اتحاديه طى مدتى احتمالا طولانى تغييراتى در پروتكلها خواهد داد و به پروتكلهاى مجزا در زمينه تجارت آزاد، مهاجرت، انرژى، همكاريهاى امنيتى، محيط زيست، رفت و آمد آزاد و حمل و نقل خواهد رسيد.

و بزعم من در هيچكدام از پروتكلها تغيير عمده اى رخ نخواهد داد بجز پروتكل مهاجرپذيرى از مرزهاى ممالك اتحاديه اروپا و پروتكل مربوط به حق حاكميت بر تنگه جبل الطارق.
نميتوان تصور كرد كه آبراه مانش و تونل دريايى ميان فرانسه و انگليس تحت تاثير اين جداشدن قرار گيرد، يا از حجم سفرهاى فرودگاه هيترو كاسته شود و مسائل مهمى از اين دست از اين طلاق متاثر شود.

اما ميتوان ديد كه ميان انگليس و اتحاديه بر سر خروج مهاجرين اروپايى شرقى از انگليس و يا عدم ورود مهاجرين از فرانسه شرايط سخت شود و يا ميان انگليس و اسپانيا بر سر تنگه جبل الطارق شرايط مذاكرات دشوارى پيش آيد كه پيش بينى اين مذاكرات ميتواند كمى با ترس همراه باشد كه اميد است منطق جايگزين اختلافات تاريخى اين استعمارگران پير گردد. البته نظر نگارنده اينست كه در اين زمينه هم ديپلماتهاى طرفين مسئله را حل و فصل خواهند كرد.

مسئله مهم بعدى پيمانهاى امنيتى است. بطريق اولى اين ممالك همه تحت الحمايه پيمان آتلانتيك شمالى(ناتو) هستند و اين پيمان نظامى چترى ست كه امنيت جمعى قاره اروپا را در پيوند با آمريكا بيمه ميكند و اين پيمان متضمن امنيت اين كشورهاست و بزعم نويسنده در زمينه همكاريهاى اطلاعاتى و امنيتى نيز خللى پيش نخواهد آمد.

در پايان بايد بگويم بعد از خوابيدن گردوخاكها شرايط آرام خواهد شد، ميزان و شدت ورود مهاجرين به انگليس كاسته ميشود، اسكاتلند عليرغم تهديد نخست وزيرش از بريتانيا جدا نخواهد شد، ارزش پوند افزايش خواهد يافت، فشارها به ساير ممالك غرب اتحاديه جهت خروج از اتحاديه افزايش خواهد يافت اما كشور ديگرى دست به همه پرسى نخواهد زد ، سياست سختگيرانه در برابر مهاجرين در پيش خواهند گرفت تا تحت فشار مردم خود جهت خروج قرار نگيرند، عطش تركيه جهت ورود به اتحاديه كاهش خواهد يافت، اقتصاد انگليس پس از بيرون آمدن از شوك شتاب مضاعف خواهد گرفت و بخش توليد صنعتى اين كشور كه بشدت آسيب ديده بود قوت خواهد گرفت هرچند تبعات اقتصادى كوتاه مدت خروج ميتواند كمى دردناك باشد.

با آنكه من با اين خروج موافق نبودم اما پس از خروج معتقد به فاجعه بودنش نيستم.

گیل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دریافتی به معنای تأیید محتوای آن نیست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)


کد مطلب: 53999
تاریخ: ۱۰ تیر ۱۳۹۵

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
سعید دروگر

عالی بود

(۲)(۰)

پاسخ

زهرا

جالب بود . مطمئنا اروپا و آمریکا الفباو سواد دیپلماسی اشان بنا به دلایل واضح از ما قویتر بوده چرا که خواست مردم قابل ارزش می باشد و خواست مردم در سیاستهای کلی آنها تاثیر گذار هست . امیدوارم این دیدگاه در کشور ما نیز پا بگیرد که خود عامل نظم و یکپارچگی است . مردم تصمیم میگیرند و مجریان اجرا میکنند و خادمین مردم کاملا مشخص هستند . موفق باشید

(۰)(۰)

پاسخ

ف.ش

بسیار عالی و تاثیرگذار بود

(۰)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…