طاووس‌ زیبابی گیلان بی‌نصیب از پرنده‌نگری جهان/ثروتی که از تماشای طاووس گیلان به دست نمی‌آوریم

گیل نگاه:طاووسک که طاووس گیلان هم می‌توان آن را نامید می‌تواند موردتوجه علاقه‌مندان به پرنده‌نگری دنیا قرار بگیرد.

طاووسک پرنده‌ای نسبتا بزرگ و باتلاقی از خانواده یلوه متعلق به راسته درنا سانان است.

بسیار محتاط است و معمولا خود را از انظار مخفی میدارد و كمتر در فضای باز دیده می شود.

رنگ پر و بالش به طور کلی آبی مایل به بنفش است كه در سطح پشتی پررنگ‌تر و روی گلو و سینه اش جلای فیروزه‌ای دارد.

پوشپرهای زیر دم آن سفید خالص  است. پاهای قرمزش دراز و پنجه هایی با انگشتانی بلند دارد به طوری که وی را قادر می سازد تا بر روی برگها و گیاهان شناور به خوبی راه برود وغذای خود را جستجو کند.

طاووسک صدایی خشن دارد 

احیانا مواد غذایی را با پا می گیرد و به آن نوک می زند. اغلب صدایی خشن و جیغ مانند در هنگام غروب و یا طلوع آفتاب از او شنیده می شود که حضورش را در لابلای نیزارها مشخص می کند.

پرنده نر از نظر جثه کمی بزرگتر از ماده و از آن سنگین تر است و از لحاظ رنگ، تقریبا همشکل هستند با منقاری کوتاه وکلفت به رنگ قرمزکه متصل به سپر پیشانی او که گوشتی و قرمرز رنگ است.

اغلب دم کوتاهش را بالا میگیرد و پوشپرهای سفید زیر دمش کاملا نمایان است. پاهایش قرمز روشن و در محل مفاصل پا و بند انگشتانش کبود و رنگ چشمانش قرمز است. بال هایی کو تاه و گرد دارد.

پروازش کوتاه و بال زدنش سریع وکم دامنه است و در حالت پرواز پاها و پنجه های بلند و قرمز رنگش به صورت آویزان در زیر بدنش قرار می گیرد که به آسانی قابل تشخیص است. بدن جوجه ها پوشیده ازکرکهای سیاه و پرنده نابالغ به رنگ خاكستری مایل به آبی تیره است و گلو و طرفین سر آن خاكستری است.

عباس عاشوری پرنده‌شناس گیلانی زیستگاه این پرنده را در باتلاقها ومرداب‌ها و نیزارهای کنار ماندابها، کانالها، رودخانه ها و مناطقی که نیزارهای زیاد و پوشش گیاهی انبوه، دارد زندگی می‌کند، دانست و گفت: این پرنده آشیانه خود را در میان نیزارها می‌سازد.

طاووس های گیلان خورشت می‌شوند

وی افزود:طاووسک که به آن طاووس گیلان هم می‌توان گفت پرنده‌ای بسیار زیبا است که به دلیل درشت بودن بسیار مورد طمع شکارچیان است.

عاشوری با اشاره به اینکه این پرنده جزء پرندگان حمایت شده استان محسوب می شود،تاکید کرد: همچنان باید در جلوگیری از شکار این پرنده جدیت داشته باشیم.

وی تصریح کرد:ما اگر طاووسک را برای نسل های آینده می خواهیم باید جور حفاظت از تالاب انزلی را نیز بکشیم تا علاوه براین پرنده زیبا دیگر پرندگان و جانوران و گیاهان ارزشمند این اکوسیستم همچنان زنده باقی بمانند.

ثروتی که از تماشای طاووس گیلان به دست نمی‌آوریم 

این کارشناس ارشد اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان ادامه داد:در حال حاضر دنیا از پرنه نگری درآمد بسیار خوبی‌نصیب کشور ها می شود و از انجاییکه که گیلان یکی از امکان های امن پرندگان در خاورمیانه است می‌توان توریستها و علاقه‌مندان به پرنده‌نگری زیادی برای تماسای طاووسک به گیلان کشاند.

در سالهای اخیر به سبب تخریب نیزارهای محل زیست و شکار بی رویه این پرنده، جمعیت طاووسک کاهش پیدا کرده است.

در استان گیلان این پرنده در زمره پرندگان در معرض خطر انقراض قرار گرفته،شکار آن ممنوع است و باید تحت برنامه های حفاظتی مناسبی قرار گیرد.

توجه شهروندان به حفاظت از طاووسک ها 

میغی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بندرانزلی نیز امروز از رها سازی یک قطعه طاووسک که توسط یکی از شهروندان شهرستان بندر انزلی به این اداره تحویل داده شده بود،خبر داد.

میغی تصریح کرد:یک بهله عقاب تالابی و یک بهله پرنده شکاری دلیجه  که توسط شهروندان شهرستان بندرانزلی به این اداره تحویل داده شد بلافاصله جهت معاینه نزد دامپزشک مستقر در شبکه دامپزشکی شهرستان فرستاده شدند.

با اعلام این خبر گفت:مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بندرانزلی پس از حصول اطمینان از سلامت پرندگان ،آنان در زادگاه طبیعیشان رها سازی کردند.

(۰)(۰)

منبع: ایسنا
کد مطلب: 61203
تاریخ: ۱۸ مرداد ۱۳۹۵

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…