گزارش گیل نگاه از تغییر نام چهارراه حشمت رشت به شهدای منا:

اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت بی‌خبر از تغییر نام چهارراه حشمت /چرا شهروندان با تغییر نام‌ها همراه نمی‌شوند؟

گیل نگاه/ مریم صابری: تغییر نامی دیگر در خیابان‌های رشت؛ این بار «دکتر حشمت» جای خود را به «شهدای منا» داد. حسن فعال مدیر حج و زیارت استان گیلان این نام‌گذاری را در راستای زنده نگاه‌داشتن یاد شهدای مظلوم منا و ارج نهادن به مقام شامخ آن‌ها در رشت عنوان کرده است. او این نام‌گذاری را نوعی گرامیداشت یاد ۱۶ حاجی گیلانی از مجموع ۴۶۱ ایرانی کشته‌شده در شهرستان‌های لنگرود، رودسر و املش می‌داند.

از روز گذشته و به دنبال رسانه‌ای شدن ماجرا شهروندان زیادی در شبکه‌های اجتماعی به موضوع واکنش نشان داده‌اند. آن‌ها این سوال را مطرح می‌کنند که چرا باید نام‌گذاری جدید با حذف نام یکی از بزرگ‌مردان تاریخ این شهر همراه باشد. مردی که اتفاقا درراه آزادی این مرزوبوم به دار آویخته شد. دکتر ابراهیم حشمت از سران نهضت جنگل بود که از آغاز تشکیل این نهضت با آن همکاری می‌کرد و از طرف هیات اتحاد اسلام که شورای رهبری نهضت جنگل محسوب می‌شد، به حکومت لاهیجان منصوب شد.

نام هایی برروی کاغذ

از این گذشته تجربه نام‌گذاری‌های ازاین‌دست در رشت یادآوری می‌شود و این سوال مطرح می‌شود که چند نفر در طول روز به‌جای خیابان بیستون از نام طالقانی استفاده می‌کنند؟ و همین داستان برای استفاده از نام  انقلاب به‌جای حاجی‌آباد، انتظام به‌جای میدان رازی، یخساری به‌جای شهدای گمنام،  پاسداران به‌جای پل عراق، شهدای ذهاب به‌جای میدان شهرداری، مصلی به‌جای توشیبا و …هم صدق می‌کند.

 نام‌گذاری‌ها در طی سال‌ به بخشی از هویت شهر تبدیل می‌شود و شهر با ابعاد جغرافیایی خود بانام‌هایی که مردم درگذر زمان‌بر خیابان و کوچه‌ها گذاشته‌اند شناخته می‌شود.  به طور مثال قرار گرفتن تنها بیمارستان تخصصی قلب گیلان به نام دکتر حشمت سبب شده تا مردم این چهارراه که کمی بالاتر از میدان توشیبا (مصلی) قرار دارد را به نام همرزم میرزا بشناسند.

شاید به همین دلیل است که شهروندان کمترین همراهی را با بعضی از تغییر اسامی بروی کاغذ و بخشنامه‌ها نشان می‌دهند. سوالی که درباره تغییر نام چهارراه حشمت هم مطرح‌شده این است که آیا فقط ثبت اسامی در اسناد هدف این نام‌گذاری‌ها است یا متولیان امر به دنبال توجه و به کار بردن آن‌ها توسط مردم نیز هستند؟

نام‌گذاری معابر و خیابان‌ها چند سالی است که در کمیسیون‌های فرهنگی شوراهای شهر مطرح و پس‌ازآن در صحن علنی تصویب می‌شود. موضوعی که طبق بررسی‌ها درباره تغییر نام چهارراه حشمت رشت در شورای این شهر شکل نگرفته است.

فاطمه شیرزاد:تغییر نام چهارراه حشمت در شورا مطرح نشده است

فاطمه شیرزاد تیر

در همین رابطه فاطمه شیرزاد عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر در گفتگو با گیل نگاه می‌گوید: از این تغییر نام اطلاعی ندارد.  شیرزاد با اشاره به کمیته نام‌گذاری معابر و میدان‌های شهر می‌گوید: نام‌گذاری معابر و میدان‌های شهر ابتدا در کمیته نام‌گذاری که متشکل از شورا، شهرداری و برخی از دستگاه‌های دولتی هستند مطرح می‌شود و بعد از نهایی شدن به‌صورت لایحه به شورا ارسال می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: بعد از بررسی در کمیسیون فرهنگی و کسب اکثریت آرا برای تصویب وارد صحن می‌شود.  شیرزاد اجرای این روند را مهم می‌داند و می‌گوید: هر نام‌گذاری در میدان‌ها و معابر باید پروسه قانونی  و کارشناسی خود را  طی کند.

این عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر با اشاره به جایگاه دکتر حشمت در بین مردم گیلان می‌گوید:  دکتر حشمت از بزرگان و هم‌رزم میرزا کوچک خان جنگلی بود که ارج نهادن به‌جایگاهش دارای اهمیت است.

شیرزاد همچنین توجه به شهیدان فاجعه منا را نیز یادآور شد. این عضو کمیسیون فرهنگی شورا بابیان اینکه  فاجعه منا نیز دل مسلمانان را به درد آورده است می‌گوید: این حادثه ناشی از بی‌کفایتی رژیم آل سعود است و نشان می‌دهد که آن‌ها شایستگی برگزاری حج را ندارند.

شیرزاد با اشاره به نام‌گذاری‌های انجام‌گرفته در شورا بیان می‌کند: در سه سال گذشته در شورا در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نام‌گذاری‌های خوبی در سطح شهر انجام‌گرفته است و کارنامه قابل قبولی دارد و برای مواردی مانند شهدای منا هم می‌توان از خیابان‌ها و معابر جدید استفاده کرد.

عباس صابر:از تغییر نام چهارراه حشمت بی‌اطلاع هستیم

صابر عباس (3)

عباس صابر دیگر عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت هم در گفت‌وگو با گیل نگاه از این تغییر ابراز بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید: به یاد ندارم چنین چیزی در کمیسیون و صحن مطرح‌شده باشد. البته وی ادامه می‌دهد: البته ممکن است  این موضوع در لیست اسامی کوچه‌ها و معابر به‌صورت کلی در صحن مطرح‌شده باشد. صابر همچنین می‌گوید: مطمئنا میدان و خیابان‌های زیادی در شهر وجود دارد که می‌توان از نام های جدید در آنجا استفاده کرد.

از خیابان شهدای مدافع حرم تا بلوار «فاتحان نُبِل و الزهرا»

در یکی از جلسات فروردین‌ماه امسال شورای شهر رشت ساعاتی از وقت شورانشینان برای تغییر نام‌ چند خیابان‌ رشت اختصاص داشت. پس‌ازآن بود که خیابان گاز تا دانشگاه آزاد اسلامی به شهدای مدافع حرم، میدان گیل تا لشکر قدس سپاه پاسداران به نام بلوار «فاتحان نُبِل و الزهرا» تغییر کرد.

حضور رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت در سوئد

حالا باید منتظر بازگشت مظفر نیکومنش رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت از سفر به سوئد بود. نیکومنش برای شرکت در اجلاس شهرهای خلاق خوراک یونسکو در این کشور حضور دارد و امکان پاسخ به سوالات گیل نگاه درباره تغییر نام چهارراه حشمت را نداشت تا به این نتیجه برسیم تغییر نام طبق پروسه همیشگی پیش رفته یا تنها تصمیم یک ارگان خاص بوده است.

 

%d8%aa%d8%ba%db%8c%db%8c%d8%b1-%d9%86%d8%a7%d9%85-%da%86%d9%87%d8%a7%d8%b1%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d8%ad%d8%b4%d9%85%d8%aa-%d8%b1%d8%b4%d8%aa-%d8%a8%d9%87-%d8%b4%d9%87%d8%af%d8%a7%db%8c-%d9%85%d9%86%d8%a76

%d8%aa%d8%ba%db%8c%db%8c%d8%b1-%d9%86%d8%a7%d9%85-%da%86%d9%87%d8%a7%d8%b1%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d8%ad%d8%b4%d9%85%d8%aa-%d8%b1%d8%b4%d8%aa-%d8%a8%d9%87-%d8%b4%d9%87%d8%af%d8%a7%db%8c-%d9%85%d9%86%d8%a73

(۰)(۰)کد مطلب: 67932
تاریخ: ۲۱ شهریور ۱۳۹۵

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
پدرام

جای تاسف داره که نمایندگان مردم بی اطلاع هستند و این خود عین بی قانونی هستش...

(۳)(۰)

پاسخ

رضا

واقعا متاسفم برای مسئولهای شهرم ، یعنی کاری جز عوض کردن نام خیابانهای شهر کار دیگری بلد نیستنن ،. این همه خیابا ن جدید در مسکن مهر داریم ، اسم اونا رو بزارید ، مشکل اینجاست خیلی از مسولهای ما ریشه در این شهر ندارن ، نمیدانند که این اسامی سالها با تار و پود این شهروندان طنیده شده ، به جای تغییر نام بلوار لاکان به شهدای مدافع حرم یک فکری برای ترافیک این مسیر بکنید که ما رو بیچاره کرده????!!!!

(۲)(۰)

پاسخ

کورش مهیار

احترامن بعنوان روزنامه نگار و نگار گر چالش های موجود در جامعه در عین بسیار فشرده نظرم را تقدیم می دارم که شهید با هر تاریخ و ملیت و ایده هایی انسانی و روحانی متفاوت و به هر شکلی قابل ارج و یادمان است بی هیچ استثنایی. چه شهید بی گناه و معصومی سالمندی از اوباشان یک کشور غیر باشد و چه پزشک مبارز مومن طرفدار فرو دستان جامعه خود در صد سال پیش وسط دژخیمان و اوباشان زمانه خود میان باغ نظامی شهر جنب شهرداری باشد. اما فقط دلم می خواست بدانم دوستانی که با تعجیل و دور باشی جمهور اعضای مسئول شورای شهر رشت و شهروندان و نخبه گان استان نام چنین مرد سترگی را برداشته و نام عزیزانی دیگر را برگزیده اند اطلعشان چقدر است؟ نام مرد کوچک اندام سرافرازی که برای اهداف و ایده آل انسانی و حتا ایمانی خویش چه زجرهای دهشتناک بخصوص بعد از دیدن امضای پای قران امان نامه اوباشان عصر استان و آمادگی روش صلح آمیز حل مشکلات استان را متقبل شد ن و گرسنگی و طناب برگردن در کنار کاروان اسرای انقلابی گیلان سال ۱۳۰۰هفته ها پیاده راه بردنش در شهر به شهر و روستا به روستا تا به قرق کار گزاری رساندن تا ناجوانمردانه اعدامش نمایند . سالها خدمات درمانی و مالی و جانی و مبارزه ؛ گرسنگی و تحقیر و دوری از دانش ورزی و مطالعات مورد علاقه اش و تحلیل و دیدن آینده گیلان ؛ با دعای خیر برای نسل های آینده که ما باشیم طناب بر گردن خویش نهاد و پس سالها رنج و مرارت آموزش طب و تحصیل و همراهی با مبارزان فقیر و تهی دست اما شجاع دل و وطن دوست بر علیه خائنان مزدور رضا خانی و انگلیس روس تزاری و قزاق و
عثمانی در آرام جای همیشگی خویش اسوده اما نگران ما خوابید. لطفن فقط به اندک از ماجرای زندگی این سرگ مرد به معنای واقعی مرد را بخوانند تا از کار خویش موی بر تن راست کنند . فقط اگر اندکی انصاف باشد. چرا که خوابیده بیدار می شود اما به خود خواب زده هرگز چشم باز نمی کند. امید دارم و خوش بینم که تجدید نظر در این کار دیده و برای شهدای سالمند و جوان منا ؛ جایی نو ر انتخاب و شهید نام گونه ئیگری بر خیابانی در استان بیفزایند. مسئولین آوردگاه گیل نگاه اگر نیاز به مقاله ای دقیق تر و مفصل را نیاز می بینند بفرمایند تا تقدیم شود برای دوستانی که وقت و اندیشه پیش از این عمل ( که به حتم با نیت خیر بوده است) عجولانه نداشته اند استفاده نمایند. توده های مردم هر شهر با سمبل ها و قهرمانان واقعی و حتا افسانه ای خویش بخصوص در مکان زندگی و پیرامونش همواره اخت استند حتا اگر مدام در بلندگو نکنند و یا در برابر کم مهری ها بگذرند. با احترام و عرض پوزش کوروش مهیار روزنامه نگار گیلانی

(۰)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری
گزارش تصویری؛

«یک روز با قهرمان»، معارفه رییس جدید هیات اسکواش لاهیجان و تجلیل از قهرمانان ملی

گیل نگاه/ آیسان حقیقت: صبح امروز، پنجشنبه 30 فروردین مراسم «یک روز با قهرمانان» در ورزشگاه یادگار امام رشت برگزار شد. این برنامه جهت معارفه علی جعفری به عنوان رییس جدید هیات اسکواش شهرستان لاهیجان، تجلیل از قهرمانان ملی تیم…

گزارش تصویری؛

تداوم پیروزی های بی تاثیر ملوان اینبار برابر راه آهن قعر جدولی

گیل نگاه/ رضا احمدپور : ملوان که در فاصله دو هفته مانده به پایان فصل شانسی برای صعود به لیگ برتر ندارد، پیروزی های مداومی را جشن میگیرد. ملوانان با پیروزی سخت برابر راه آهن قعر جدولی با…

گزارش تصویری مراسم رونمایی از ۲۱ عنوان کتاب حوزه هنری گیلان در سال ۹۶

گیل نگاه/ مائده سیدی: مراسم رونمایی از 21 عنوان کتاب حوزه هنری گیلان در سال 96 عصر امروز (دوشنبه 27فروردین) در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان برگزار شد.