در کارگاه یک روزه کسب و کارهای دنیای تکنولوژی مطرح شد:

استقبال دانشگاه‌ها از کارگاه‌های کسب‌و‌کار الکترونیک/سرمایه‌گذاران مشتاق استارت‌آپ‌ها

گیل نگاه/ مهدیه عطایی: کارگاه یک روزه کسب و کارهای دنیای تکنولوژی با هدف آشناکردن دانشجویان با مشاغل و کسب و کارهای دنیای امروز در بازار داخلی و بین المللی به همت مجتمع آموزشی و پژوهشی پل گیلان و با همکاری دانشکده فنی و حرفه ای شهید چمران رشت صبح امروز(سه شنبه ۱۱ آبان) برگزار شد.  (گزارش تصویری)
برای راه اندازی هر کسب و کار، نیاز به منابع مالی نقش پررنگی را ایفا می کند این درحالی است که در کسب و کارهای حوزه الکترونیک، هزینه ها به سمت صفر میل می کند و پایه و اساس تشکیل آن ایده، وقت و انرژی افراد است؛ از اهداف این کارگاه، تسهیل مسیر شغلی برای دانشجویان آماده ورود به بازار کار است.

ضریب نفوذ ۸۲ درصدی اینترنت در ایران

در این کارگاه، ضریب نفوذ اینترنت در ایران ۸۲ درصد معرفی می شود. دارندگان تلفن همراه درحال درنوردیدن مرز ۴۰ میلیون نفر هستند که از این تعداد ۲۹٫۵ میلیون نفر با تلفن های هوشمند خود وارد عرصه فناوری اطلاعات می شوند. ایران همچنین کشوری با ۲۳ میلیون گِیمِر است که آمار قابل توجهی برای تولیدکنندگان بازی محسوب می شود.

برآوردها از حجم ۳۵ هزار میلیاردی بازار فناوری اطلاعات در ایران خبر می دهد یعنی حدود ۱۰ میلیارد دلار که تعداد صنایعی با این حجم بسیار محدود است.

مشاغل مرتبط با فناوری اطلاعات در دنیا در حوزه های برنامه نویسی، نرم افزار، پایگاه داده، بازی سازی، سیستم های امنیتی، شبکه و کسب و کار الکترونیک است. از موفق ترین نمونه ها در کسب و کار الکترونیک می توان از دیجی کالا، با ارزشی معادل ۱۵۰ میلیون دلار، یا شبکه آپارات با ارزشی ۳۰ میلیون دلاری و کافه بازار با ارزش ۲۰ میلیون دلاری نام برد.

نکته حائز اهمیت در این کسب و کار، نرخ رضایت شغلی است که اعداد بالایی را به خود اختصاص می دهد.

بر اساس اعلام برگزار کنندگان، مجتمع آموزشی و پژوهشی پُل درنظر دارد با توجه به نیاز عصر فناوری اطلاعات به نیروهای جوان با ایده های خلاقانه با آگاهی بخشی به قشر دانشجو در جهت ارتباط بخشیدن بین دانشگاه و بازار باشد.

سرمایه‌گذاران مشتاق استارت‌آپ‌ها

%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%be%d9%84-%d8%af%d8%b1-%da%86%d9%85%d8%b1%d8%a7%d9%86-15

مهرگان روحی، مدیرعامل مجتمع پل گیلان، کارآفرینی که برگزاری رویداد موفق پله (گزارش گیل نگاه از این رویداد را از اینجا بخوانید) را در کارنامه خود دارد، از اصول وارد شدن به دنیای کسب و کار برای دانشجویان سخن می گوید. او هدفگذاری،شناخت توانایی های شخصی، تخصصی و علایق افراد، همچنین کارتیمی را مقدمه ای برای ورود به دنیای بی انتهای فناوری اطلاعات می داند.

روحی از رویداد تجاری پله که منجر به اتصال ۲۰ طرح به سرمایه گذاران بود یاد می کند و میگوید سرمایه گذارها تشنه استارت آپ ها بودند و این برای دانشجویان با ایده های خلاقانه و فناورانه یک فرصت مهم محسوب می شود.

بهبود ارتباط صنعت و دانشگاه

%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%be%d9%84-%d8%af%d8%b1-%da%86%d9%85%d8%b1%d8%a7%d9%86-5

محمدرضا زمانی دکترای مدیریت دانشگاه تهران و مدرس دانشگاه گیلان و مشاور کسب و کار مدیریت که از کارشناسانی بود که در این کارگاه به بیان مطلب پرداخت در حاشیه این برنامه به گیل نگاه گفت: کارگاه آموزشی امروز پوشش دهنده یکی از نقص های آموزش عالی کشور یعنی شکاف بین صنعت و دانشگاه است.
او ادامه می دهد این دانشگاه را انتخاب کردیم چون یک دانشگاه فنی است و پتانسیل بیشتری برای ورود به بازار کار دارد.

زمانی تمرکز این رویداد را بر بحث آی تی می داند و می گوید: با توجه به جمعیت جوان و نیاز بازار کار، شرایط اجتماعی و اتفاقاتی که از لحاظ فناورانه برای کشور رخ داده است، از حوزه هایی است که جوان ها می توانند طبق داشته خود یعنی دانش خود؛ نه سرمایه که افرادی آن را دارند و برخی نه، در آن موفق بشوند این بخش است.

این مشاور کسب و کار مدیریت ادامه می دهد: اقتصاد امروز بر اساس پیشرفت هایی که در فناوری صورت گرفته است مبتنی بر دانش و فناوری اطلاعات است. او می گوید این حوزه نیاز به کار دارد و مختص جوان هاست. او کارآیی این حوزه را صد در صدی می داند چرا که فناوری اطلاعات را امری فراگیر دانسته که مورد استفاده عموم قرار گرفته است اما آگاهی لازم برای کسب و کاری که جوانان بتوانند از طریق آن کسب درآمد کنند وجود ندارد.

مدرس دانشگاه گیلان میگوید با بررسی هایی که صورت گرفته است گیلان پتانسیل این را دارد که قطب فناوری اطلاعات شود.او اما لازمه آن را اطلاع رسانی درست به جوانان میداند.

او ادامه می دهد پل گیلان از معدود شرکت های فناورانه ای است که مشخصا در حوزه فناوری اطلاعات کار می کند. این دکترای مدیریت مهرگان روحی را از نمونه های موفق کارآفرین یاد می کند که می توانند به عنوان الگو برای جوانان باشد.

دانشگاه با نقش شتاب دهندگی اشتغال

%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%be%d9%84-%d8%af%d8%b1-%da%86%d9%85%d8%b1%d8%a7%d9%86-7

محسن کارگاه، رئیس گروه پژوهش، فناوری و ارتباطات با صنعت دانشگاه شهید چمران می گوید: پل گیلان، سابقه خوبی در استان دارد و برندی است که ۱۲ سال است فعالیت می کند.اهداف مشترکی داشتیم وارد مذاکره شدیم و این مراسم را با تأکید بر نقش دانشگاه به عنوان یک شتاب دهنده برگزار کردیم.

کارگاه می گوید: اگر دانشگاه بخواهد نقش شتاب دهنده داشته باشد نیاز به راهنما و افراد با تجربه دارد. این شرکتها کمک می کنند که مسیر اشتغال را برای دانشجویان هموار شود.

استقبال دانشگاه ها از کارگاه های کسب و کار الکترونیک

%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%be%d9%84-%d8%af%d8%b1-%da%86%d9%85%d8%b1%d8%a7%d9%86-21

پریسا علی نیا لاکانی، مسئول بخش بازاریابی و تبلیغات مجتمع آموزشی و پژوهشی پل گیلان در حاشیه این برنامه به گیل نگاه می گوید: مجتمع پل گیلان در راستای رسالتش که اشتغال آفرینی است برای پیشبرد اهداف خودش و ایجاد تعامل با دانشگاه دست به ارتباطات جدید زده است.

او ادامه می دهد با همکاری دانشگاه کارگاه هایی با هدف آشنا کردن دانشجویان با کارهایی که مورد نیاز بازار داخلی و بین المللی نیاز است و باعث ایجاد درآمد با حداقل سرمایه یا حتی بدون سرمایه می شوند.

این کارگاه بر اساس پلان های جدید اولین کارگاه است که دامنه آن بی شک گسترش خواهد داشت . او همچنین از استقبال دانشگاه ها از این حرکت خبر داد و گفت با توجه به استقبالی که شده است دانشجویان علاقمند به فراگیری علوم کسب و کار جدید هستند.

علی نیا همچنان افزود: تمام هدف مجتمع آموزشی پژوهشی پل این است که راه درست را به دانشجویان که چشم اندازه شغلی مناسبی برای آنها تعیین نشده است نشان بدهیم.

ایران، کشوری با ۲۳ میلیون گیمر

%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%be%d9%84-%d8%af%d8%b1-%da%86%d9%85%d8%b1%d8%a7%d9%86-20

مهیار توشه جو؛ متولد سال ۱۳۷۲ و اهل لنگرود است. او از کارکنان مجتمع پل گیلان است که ۵ سال است در حوزه بازی سازی فعالیت می کند و میگوید در دو، سه سال اخیر وضعیت خوبی از لحاظ این صنعت در ایران ایجاد شده است که در حال رشد است. و میشود ارتباطات بین المللی برقرار کرد. او میگوید ما اینجا هستیم تا واسط بین دانشجویان مستعد و بازار باشیم.

توشه جو از  تیم های کوچک ۲ تا ۳ نفره که به درآمد مطلوب در حوزه بازی سازی رسیده اند یاد می کند و تشریح می کند روند ساخت یک بازی از چه مراحلی تشکیل می شود .توشه جو همچنین از غنی بودن این مسیر  با توجه به نیاز موجود صحبت می کند و میگوید دامنه فعالیت های الکترونیک محدود نیست.

در پایان این مراسم از مهرگان روحی، مدیرعامل مجتمع پل گیلان قول همکاری جهت پذیرش دانشجویان مستعد شرکت کننده در این کارگاه به عنوان کارآموز و برای کسب تجربه در مجتمع پل گیلان گرفته شد.

(۰)(۰)کد مطلب: 77571
تاریخ: ۱۱ آبان ۱۳۹۵

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
فرهنگ

هیچ خروجی از این موسسات آموزشی تاکنون به شکل مثبت دیده نشده جز صادر کردن مدارک گذران دوره ! جای تاسف دارد دانشگاهی که از اهدافش شانه خالی میکند و طوری جریان را نمایش می دهد که تخصص و امر اشتغال به عهده آنها نیست! پس در لیست دروسی که ارائه میکنند واحدهای کارگاهی چه نقشی ایفا میکند ؟ و امروز موسسات خصوصی با دانشگاه یک بیزنس شرم آور را پایه ریزی میکنند.

(۳)(۲)

پاسخ

رضا

برگزاری این دوره ها در دانشگاه ها تحسین برانگیزه ، امروز دانشگاه نقش بی خاصیتی در جامعه ایفا می کنند و مسئولیتی در قبال آینده دانشجوها نمی پذیرند. حال معدود مسئولینی که در دانشگاه اقدام به افزایش آگاهی دانشجوها می کنند رو باید تحسین کرد.

(۳)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری
گزارش تصویری؛

تداوم پیروزی های بی تاثیر ملوان اینبار برابر راه آهن قعر جدولی

گیل نگاه/ رضا احمدپور : ملوان که در فاصله دو هفته مانده به پایان فصل شانسی برای صعود به لیگ برتر ندارد، پیروزی های مداومی را جشن میگیرد. ملوانان با پیروزی سخت برابر راه آهن قعر جدولی با…

گزارش تصویری مراسم رونمایی از ۲۱ عنوان کتاب حوزه هنری گیلان در سال ۹۶

گیل نگاه/ مائده سیدی: مراسم رونمایی از 21 عنوان کتاب حوزه هنری گیلان در سال 96 عصر امروز (دوشنبه 27فروردین) در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان برگزار شد.

گزارش تصویری پیروزی شیرین سپیدرود رشت برابر تراکتورسازی تبریز

گیل نگاه/ رضا احمدپور : تیم فوتبال سپیدرود رشت با پیروزی مقابل تراکتورسازی  تبریز به سه امتیاز ارزشمند در آستانه دو هفته پایانی لیگ برتر دست یافت. (مشروح بازی)