در ادامه دوره‌های اشتغال محور و رویدادهای کارآفرینی و تجاری‌سازی در گیلان؛

دانشگاه گیلان میزبان مجتع آموزشی پل گیلان/از ایده‌های ساده تا سرمایه‌های میلیونی

گیل نگاه/ مهدیه عطایی: در ادامه کارگاه‌های یک‌روزه آموزشی کسب‌وکارهای فناوری، بعد از دانشکده فنی شهید چمران (اینجا بخوانید) این بار دانشکده فنی دانشگاه گیلان، میزبان علاقه‌مندان به دنیای فناوری بود. (گزارش تصویری)

سلسله کارگاه‌هایی که باهدف آشنايي دانشجویان با مشاغل و کسب‌وکارهای دنیای امروز در بازار داخلی و بین‌المللی در دانشگاه‌های مختلف برگزار می‌شود. مجتمع آموزشی و پژوهشی پُل گیلان بانی این رویداد در گیلان است.

IT راهی برای عبور از موانع ورود به بازار کسب‌وکار

%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%a7%d9%87_%da%a9%d8%b3%d8%a8_%d9%88_%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c_%d8%af%d9%86%db%8c%d8%a7%db%8c_%d8%aa%da%a9%d9%86%d9%88%d9%84%d9%88%da%98%db%8c%da%a9_%d8%af%d8%a7

محمدرضا زمانی، مدرس کارآفرینی دانشگاه گیلان در ابتدای این برنامه از لزوم توجه به کسب‌وکارهای الکترونیکی صحبت کرد. او با اشاره به شرایط عصر حاضر و تفاوت‌هایش با ۲۰ تا ۳۰ سال گذشته وزندگی نسل‌های پیشین گفت: امروز دیگر مدارک تحصیلی تعیین‌کننده آینده افراد نیست. او ادامه داد فاصله‌ای که بین صنعت و دانشگاه اتفاق افتاده است دانشجویان را از ورود به کسب‌وکار بازمی‌دارد.

محمدرضا زمانی به تشریح موانع ورود به بازار کسب‌وکار ازجمله سرمایه و حمایت (رابطه گرایی) پرداخت و حوزه فناوری اطلاعات (IT) را مقوله‌ای معرفی کرد که از این موانع عبور می‌کند. زمانی فعالیت‌های حوزه IT را برای جوان‌ها موثر می‌داند به گفته او حوصله و وقتی‌که جوان‌ها در ارائه کار در این موضوع می‌گذارند نتیجه‌ای قابل‌توجه دارد و آن‌ها را صاحب سرمایه و اعتبار می‌کند.

زمانی از تیم‌های زیر ۳۵ سال که در استان گیلان مشغول به فعالیت در زمینه بازی‌سازی هستند و به موفقیت های نسبی رسیده‌اند یاد می‌کند و توصیه می‌کند دانشجویان به یک‌زبان برنامه‌نویسی آشنا باشند.

این دکترای مدیریت با ارائه ارزش مالی برخی فعالین موفق فناوری‌های هایتک در ایران مثل دیجی کالا، آپارات و کافه بازار یادآوری کرد که این شرکت‌ها از تیم‌های چندنفره با امکانات صفر راه‌اندازی شده‌اند.

راه‌اندازی اولین اکسلیتور گیم در ایران

%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%a7%d9%87_%da%a9%d8%b3%d8%a8_%d9%88_%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c_%d8%af%d9%86%db%8c%d8%a7%db%8c_%d8%aa%da%a9%d9%86%d9%88%d9%84%d9%88%da%98%db%8c%da%a9_%d8%af%d8%a7

مهرگان روحی، از فعالین موفق حوزه فناوری اطلاعات، نويسنده و كارآفرين بين المللي دیگر سخنران این کارگاه است. روحی می‌گوید این کارگاه یک‌راه برای یک‌شبه پولدار شدن یا شاغل شدن نیست اما یک فرصت خوب بهره‌برداری برای رسیدن به موفقیت‌هاست.

روحی ضعف‌های مرتبط با مشاغل را در ایران عنوان می‌کند و از معضلات دانشجویان را نداشتن هدف مشخص می‌داند. او می‌گوید دانشجویان تعریفی مشخص از اهداف خود ندارند و در اولین قدم باید اهداف را به قسمت‌های کوچک‌تر و قابل‌دسترس تجزیه کنند. او به دانشجویان می‌گوید استعدادهای شخصی خود را کشف کنند و بدون هدف درس خواندن را به رفتن راهی به ناکجاآباد تشبیه می‌کند.

روحی که سابقه همکاری با تیم‌های مختلف ایرانی و بین‌المللی را داشته است از استعداد ایرانی‌ها و پتانسیل بالای آن‌ها می‌گوید که قابل قیاس با دیگران نیست.

مدیرعامل مجتمع آموزشی پل گیلان می‌گوید چند سالی است که‌موج استارت آپ ها در کشور راه افتاده است. او اکسلیتورها (شتاب‌دهنده‌ها) را یک فرصت برای دانشجویان برای کسب موقعیت بهتر معرفی می‌کند. او همچنین به تشریح گام‌های تشکیل یک بیزینس پلان موفق و نقش اکسلیتورها در آن می‌پردازد. روحی همچنین از راه‌اندازی اولین اکسلیتور گیم (بازی) در ایران خبر می‌دهد و با بازشناسی‌ای افراد موفق کلید موفقت آن‌ها را شناسایی نیاز مشتری معرفی می‌کند.

او می‌گوید انتخاب و دیدگاه درست با ایده‌های ساده و حتی تخصص محدود یک کسب‌وکار فوق‌العاده را رقم خواهد زد مانند تجربه‌های “نت برگ” و “مامان پز“.

روحی ادامه می‌دهد ما در ايران براي راه اندازي كسب و كارهاي بزرگ و ثروت آفرين نياز به كاراهاي عجيب و غريب ندارم فقط با تا مين نياز بخشي از مردم و در برخي موارد کپی خلاقانه از شرکت‌های بزرگ ميتوانيم به راحتي به موفقيت دست پيدا كنيم، نمونه اي از اين كپي هاي خلاقانه مانند اسنپ كپي شده از اوبر يا آپارات كپي شده از يوتيوپ، و به مواردي مشابه اشاره نمود.

از ایده‌های ساده تا سرمایه‌های میلیونی

%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%a7%d9%87_%da%a9%d8%b3%d8%a8_%d9%88_%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c_%d8%af%d9%86%db%8c%d8%a7%db%8c_%d8%aa%da%a9%d9%86%d9%88%d9%84%d9%88%da%98%db%8c%da%a9_%d8%af%d8%a7

مهیار توشه جو، از جوانان فعال در مجتمع پل گیلان هم با نگاه تخصصی به حوزه بازی‌ها (Games) با یادآوری بازی‌های خاطره‌انگیزی همچون سوپر ماریو، سونیک، ریمبو و شورشی در شهر به پیشرفت بازی‌های جدید اشاره می‌کند. او برخي بازيهاي موفق ايراني را معرفي نمود بازیShadow Bladeبا درآمد بالا كه ۵ کشور روی مارکت app store بنر شده بود بازی‌های ارتش‌های فرازمینی، جنگ ماهی‌ها(۲۰۰ میلیون تومان،درآمد یک‌ساله با ۸۰ هزار کاربر فعال روزانه) و خروس‌جنگی (۲ سال عنوان محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین بازی کافه بازار را یدک کشیده است و ۲ میلیون نفر کاربر فعال با درآمد ماهیانه ۱۶ میلیون تومان آماده برای انتشار در بازارهای بین‌المللی)، فروت کرفت (درآمدی ۳۰۰ میلیونی در سال)را به‌عنوان بازی‌های شناخته‌شده‌ای که تیم‌های چندنفره ایرانی را صاحب سرمایه کرده است معرفی می‌کند. ایده‌های ساده اما خلاقانه‌ای که جوان‌ها را وارد دنیای جدیدی از کسب‌وکار کرده است.

%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%a7%d9%87_%da%a9%d8%b3%d8%a8_%d9%88_%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c_%d8%af%d9%86%db%8c%d8%a7%db%8c_%d8%aa%da%a9%d9%86%d9%88%d9%84%d9%88%da%98%db%8c%da%a9_%d8%af%d8%a7

دانشجویان حاضر در جلسه در گفتگویی که با خبرنگار گیل نگاه داشتند از آشنا شدن با این حوزه فعالیت ابراز خرسندی کردند و با توجه به فاصله بین دانشگاه و صنعت برگزاری کارگاه هایی اشتغال محور در دانشگاه را از ملزومات اساسی دانستند. آنها همچنین همایش هایی از این دست را  تلنگری برای پیگیری و تحقیق در حوزه های مختلف معرفی کردند.

 

(۰)(۰)کد مطلب: 80783
تاریخ: ۲ آذر ۱۳۹۵

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری برنامه پاکسازی مشارکتی ساحل سحرخیزمحله لاهیجان

گیل نگاه/ سائده محمدی: صبح امروز و همزمان با ششمین سالگرد آغاز فعالیت انجمن رفتگران طبیعت، برنامه مشارکتی پاکسازی ساحل دریا در روستای سحرخیزمحله بخش رودبنه شهرستان لاهیجان انجام شد. منا ابروفراخ سرپرست اداره کل اجتماعی استانداری، محمد…

گزارش تصویری نمایشگاه گروهی نقاشی موزاییک در انزلی

گیل نگاه/ مطهر منفرد: نمایشگاه گروهی نقاشی موزاییک عصر دیروز، پنجشنبه 31 خردادماه در مجتمع کاسپین منطقه آزاد انزلی آغاز به کارکرد. این نمایشگاه تا 2 تیرماه ساعت 17 الی 21 در تالار فرهنگی مجتمع کاسپین دایر است.     …

گزارش تصویری اختتامیه مسابقات فوتوالی جام رمضان در منطقه آزاد انزلی

گیل نگاه/ مطهر منفرد: اختتامیه مسابقات «فوتوالی» جام رمضان عصر دیروز، پنجشنبه 31 خردادماه در مجموعه ورزش‌های ساحلی زنده‌یاد قایقران (منطقه آزاد انزلی) برگزار شد. شاهرخ شهنازی دبیر کمیته ملی المپیک، رضا مسرورمدیرعامل منطقه آزاد انزلی، علیرضا صادقی معاون اداره…