یادداشتی پیرامون تخریب زمین عضدی رشت؛

ما «تومنی نگار» نیستیم؛ ما مطالبه گریم

صادق مزدک پنجه ای

گیل نگاه/ مزدک پنجه ای

روزنامه نگار

۱

چند سال پیش که وظیفه ی پیگیری پرونده ی یکی از هیات های ورزشی رشت را به عنوان وکیل بر عهده داشتم با تخریب مرتفع ترین دیواره ی سنگنوردی استان مواجه شدم.دیواره ای که در دهه هشتاد با هزار مکافات و از جان گذشتگی در یکی از سالن های ورزشی به همت مسوولان هیات کوهنوردی و تنی از سنگنوردان جوان برپا شد که متاسفانه به دلیل سهل انگاری و بی مبالاتی هیاتی که متولی سالن بود، کاملا به شیوه ای غیر اصولی برچیده (تخریب) شد به طوری که پیگیری و گزارش رییس وقت هیات کوهنوردی در نامه نگاری ها و جلسات اداره ی کل ورزش و جوانان استان به دست فراموشی سپرده شد و البته رسانه ای هم نشد و هیچ گاه نیز با مقصرین و مسببن این کار برخورد قانونی انجام نگرفت.

شاید اگر در آن زمان نیز مانند امروز به مدد گوشی های همراه هر شهروند یک خبرنگار محسوب می شد و تصاویر آن دیواره ی به دست رسانه ها می رسید و از سوی سازمان بازرسی و سایر نهادهای مربوطه پیگیر می شدند، امروز هیچ گاه شاهد بی مبالاتی و تخریب زمین پیر و سالخورده ی عضدی رشت نمی شدیم. زمینی که پر از غریو شادی و غم های قشری است که قلب شان برای فوتبال و ورزش می تپد و یگانه ورزشگاه خاطره ساز و  مهم اهالی فوتبال به شمار می رود.

به راستی چه قدر در این سال ها نسبت به اماکن ورزشی توجه شده است. هیچ کس نمی پرسد چرا استادیوم فلکده ساخته شد و چرا هیچ بهره برداری مناسبی از آن نمی شود. مطمئنا یک جای کار عیب دارد و آن سکوت و بی تفاوتی مردم و رسانه ها نسبت به رفتار و اعمال غیر مسوولانه برخی مدیران است.

۲

در چند روز گذشته به طور مستمر اداره ی هواشناسی، صدا و سیما و رسانه های مجازی اقدام به اطلاع رسانی پیرامون  اوضاع آب و هوای برفی استان خاصه رشت کردند. مطمئنا مدیران اداره ی کل ورزش و جوانان و هیات فوتبال استان گیلان از وضعیت جوی مطلع شده اند اما چه چیز منجر می شود، زمین پیر عضدی رشت که قرار بوده در آن بازی فوتبال برگزار شود به حال خود رها شده و هیچ روکشی که در تمام دنیا به هنگام برف بر روی زمین می کشند،گذاشته نمی شود، و متاسفانه مدیران فوتبال هنگامی به خود می آیند که زمین فوتبال پوشیده از برف شده و عجیب آن که در اقدامات عاجل برای پاک سازی از ابزار و روش های غیر اصولی از بیل و ماشین های آتش نشانی استفاده می کنند.

01159009

اینجانب برای دستیابی به نحوه ی برف روبی چمن مصنوعی هنگام سرما و برف در اینترنت که ساده ترین راه ممکن برای اتخاذ روشی اصولی است به دستورالعملی نظیر سطور زیر دست یافتم که بد نیست مدیران ورزش استان تاملی در آن داشته باشند:” در فصول پاییز و زمستان که با بارش باران و برف مواجه هستیم جهت برف روبی سطوح چمن مصنوعی از پارو های چوبی یا برس های نرم می بایست استفاده گردد. بخش اعظم برف از این طریق می بایست کنار زده شود و هنگامی که به لایه نازک ۵ سانتی متری باقی مانده برف رسیدیم  دیگر ادامه برف روبی از این طریق را متوقف می کنیم چرا که ممکن است به سطح چمن آسیب وارد گردد و سطح رویی آن کنده شود بنابراین توصیه می گردد مابقی برف باقی مانده با برس کنار زده شود. جهت این کار برس چرخشی بسیار مناسب است. دستگاه های دمنده نیز مناسب هستند.”(از اینجا بخوانید)

۳

البته آن چه که نگارنده را مصر به نوشتن پیرامون این مهم ساخت اولا بحث حق مطالبه گری رسانه ها بوده که ظاهرا در این سال ها به وساطه ی وفور رپرتاژ بگیران در ادارات (شما بخوانید تعریف و تمجید نویسان) این شائبه را نزد مسوولان خاصه نزد مدیران هیات فوتبال استان پیش آورده که باید برای بازتاب اخبار و بی تدبیری شان سکوت کنند و یا نظاره گر باشند. متاسفانه در این میان نیز اگر قلمی بنویسد و یا نقدی صورت گیرد با ادبیاتی سخیفانه جمله می رانند که اینان برخی “تومنی نگار” هستند و این قشر فرهیخته را چنان مورد خطاب و توهین قرار دهند. البته هنگامی که از ایشان پرسیده می شود چرا تمهیداتی مثل روکش برای عدم تخریب چمن اندیشیده نشده، بی مسوولیتی خود را چنین توجیه کنند که “از مسئولان شهرداری و ماموران خدوم شهرداری رشت وهیات فوتبال که در دو روز گذشته زحمات زیادی برای برف‌روبی و آماده کردن زمین کشیدند تشکر و قدردانی می‌کنم.”(از اینجا بخوانید)

01159010

البته نگارنده نیز از پاکبانان محترم که در این هوای سرد با توجه به تعویق چند ماهه حقوق شان چنین تلاش کرده اند،سپاسگزارم اما پرسش این است آیا آنان آموزش لازم برای برف روبی از چمن مصنوعی عضدی را دیده اند و این که در کجای دنیا از لودر و ماشین های آتش نشانی استفاده شده است؟! دوما ما “تومنی نگار” نیستیم، مطالبه گریم؛ امیدوارم ریاست اداره ی کل به مدیران هیات فوتبال تذکر دهند که قدری لحن و ادبیات توهین آمیز خود را با پوزش و عذرخواهی از رسانه ها و خاصه اهالی قلم عوض نمایند. در پایان آنان را به بخشی از بیانات مقام معظم رهبری توجه می دهم و امیدوارم چراغ راه شان باشد.

“افراد، مسئولین، خودشان را در معرض نقد و انتقاد قرار بدهند و پاسخگو باشند و پاسخ بدهند و تبیین کنند. خیلی از اوقات اگر چنانچه یک انتقادی به کسی بشود، این فرصتی است برای او که بتواند ذهن ها را روشن کند، تبیین کنند، حقیقت را بیان کنند؛ خیلی چیز خوبی است.۱۳۸۸/۰۳/۲۹” (از اینجا بخوانید)

گيل نگاه: انتشار اخبار و يادداشت های دريافتی به معنای تاييد محتوای آن نيست و صرفا جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 81425
تاریخ: ۵ آذر ۱۳۹۵

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
محی الدین فلسفی

سلام . از حساسیت آقای پنجه ای در دفاع از رکن چهارم جامعه مدنی و خبرنگاران تشکر می کنم که با قلم روان و سلیس خود به راستی تصویر دقیق و بی نقصی از آن چه به وقوع پیوست را ارایه دادند . به احترام گیل نگاه و صاحب این یادداشت به پا می خیزم و جبین بندگی ایزدی بر خاک می سایم که فرزندان میرزا را هنوز رمقی مانده است که از حقوق مردم دفاع می کنند و تاکید می کنم ارج نهادن به زحمات ارزشمند و کوشش های صادقانه انسان های پاک و مجاهدان بی منتی که در کسوت مقدس و شرافتمندانه خبرنگاری، پر تلاش و بی آلایش و متعهدانه و منصفانه، گام در وادی مقدس قلم و بیان نهاده و با پیام رسانی صادق و روشنگری مشفقانه، مسیر رشد و بالندگی و شکوفایی کشور مان را هموار می سازند یک وظیفه عمومی است . رشد و توسعه فرهنگی استانمان مستلزم عزم جدی خبرنگاران در آگاهی دادن به مردم است . اطلاع رسانی مبتنی بر واقعیت های جامعه منجر به توسعه و پیشرفت می شود و در این راستا توجه به مقوله مهم آگاهی بخشی به مردم می تواند گام بسیار موثری در جهت رشد و توسعه جامعه به شمار رود .
سپاس

(۴)(۰)

پاسخ

فرهنگ

ورزشگاه سردار جنگل ورزشگاه دومه و به نظرم باید اصلا تغییر کاربری بده چون مردم برای فوتبال به اونجا نمیرن ،پس زیاد این بحث رو مطرح نکنید ،

(۲)(۰)

پاسخ

مهرداد

درود خدا بر شما. تعداد کارمندان هیئت فوتبال استان ۲۵ نفرن . بیشتر هستن ولی کمتر نیستن. ۱۲ نفر از این آقایان از جمله رییس و نایب رییس و دبیر و حقوقی و مدیرمسابقات مدیر ورزشگاه بازنشسته ان ... یعنی ۳۰ سال در ادارات مختلف کار کردن مدیر بودن و کارشناس بودن و به یه سنی رسیدن که حوصله کار پراسترس رو ندارن ...حالا زمین خراب بشه مسابقه برگزار نشه و ... ولی شما حق نداری انتقاد بکنی و آن وقت میشی تومتی بگیر ... از این منطق بالاتر هم اگه دیدی به ماهم خبر بدین و ...

(۳)(۰)

پاسخ

حبیبی

سلام . کسی نمیتونه شک بکنه که هیئت فوتبال در حادثه اخیر مقصر اصلیه اما از آقای میرشهاب مومنی که یه فرد شناخته شده ایه و سا لها معاون ورزش استان بوده و تجربه داشته بعیده که بیاد این طوری هم اصل ماجرا را منکر بشه و هم این که به خبرنگارا توهین علنی بکنه . آقا شهاب وقتی مسئولیت پذیرفتی باید جوابگو هم باشین نه این که توهین کنین

(۲)(۰)

پاسخ

رحیم زاده

نیمدونم آقای الماسخاله از کربلا برگشتن یا خیر ولی خوبه که خطای آقای مومنی با یه اطلاعیه عذرخواهی هیئت فوتبال جبران بشه و ابروی فوتبال گیلان بیش از این نره

(۳)(۰)

پاسخ

ساسان

خرابي كار يك مملكت از دو چيز است : نداشتن مردان عالم و لايق و نبودن آنها بر سر كارهاي مملكت.((فرانسوا ولتر))

(۲)(۰)

پاسخ

ایمان

تکذیب عجیب: آتش‌نشان‌ها برای برف‌روبی نیامدند!
فوتبال ایران جمعه، ۵ آذر ۱۳۹۵، ۱۰:۵۳
آی اسپورت- در حالی که مسابقه ی روز چهارشنبه ی سپیدرود با اکسین البرز به دلیل قصور عوامل اجرایی هیات فوتبال گیلان در پهن کردن روکش بر روی زمین ورزشگاه عضدی رشت برگزار نشد و پس از ۲۴ ساعت در روز پنجشنبه هم به همان دلیل ساده این مسابقه لغو شد، نایب رییس هیات فوتبال گیلان در مصاحبه ای عجیب دلیل مشکلات پیش آمده را سیاه نمایی عده ای تومنی نگار اعلام کرد!
اتفاقات روی داده در هیات فوتبال در زمانی به وقوع پیوسته که الماسخاله رییس هیات فوتبال استان برای شرکت در راهپیمایی اربعین به کربلای معلی سفر نموده و مسئولیت اداره هیات بر عهده نایب رییس محترم بوده و ایشان به دلیل اینکه قصور خود در تصمیم گیری را موجه نشان دهد در ابتدا خبر حضور آتش‌نشانان و استفاده از آب فشار قوی برای برف روبی را از بیخ و بن تکذیب کرد: " درهنگام برف روبی گوشه ای از گرانول چمن ورزشگاه خالی شد که بلافاصله توسط کارشناسان چمن ترمیم شده است!"
او در توجیهی خنده دار دلیل عدم پهن کردن روکش بر روی چمن عضدی را مصنوعی بودن چمن اعلام کرد که موجب آسیب دیدن چمن می شود! این در حالی است که در تمام سال های گذشته در روزهای برفی عوامل هیات فوتبال چمن را با کاور می پوشاندند!
نایب رییس محترم پس از عذرهای بدتر از گناه توپ را به مانند تمام مقصران عالم به زمین خبرنگاران انداخت که به دنبال حاشیه سازی در فوتبال هستند و از مدیرکل ورزش و جوانان گیلان و دیگر مسئولان ذیربط خواست جلوی این حواشی که برخی تومنی نگارها و مخالفان ورزش رقم می زنند بگیرند و برخورد کند!
البته این اولین مسئول تقصیر کار در فوتبال ما نیست که به جای یک عذرخواهی ساده و برعهده گرفتن مسئولیت اشتباهش توپ را به زمین خبرنگاران می اندازد و یقینا آخرین شان هم نخواهد بود که در دم دستی ترین راه حل دل به پاک کردن صورت مساله می پردازند، اما مطمئنا در زمانه ای که به لطف تکنولوژی و وسایل ارتباط جمعی نوین لحظه به لحظه ی رفتار افراد رصد می شود، خطاکاران کار بسیار سختی برای فرار از واقعیات خواهند داشت.

(۲)(۰)

پاسخ

ایمان

وقتی خبرنگار را تومنی نگار می خوانند
یادداشت: بابک مهدیزاده*
وقتی نایب رئیس هیات فوتبال گیلان در پاسخ به انتقاد یک خبرنگار به خاطر انتشار خبر تخریب چمن ورزشگاه عضدی هنگام برف روبی، او را «تومنی نگار» و «مخالف ورزش» خطاب و به صراحت در مقابل عکس های واضح منتشر شده، خبر را نادرست عنوان می کند حکایت از دو واقعیت تلخ در جامعه امروزی ما دارد:
۱- واقعیت تلخ تر آن است که تحمل شنیدن نقد به پایین ترین حد ممکن خود رسیده است. کافی است به دور و بر خود نگاه کنیم. از کارمند ساده یک اداره بگیر تا یک فروشنده پشت پیشخوان فروشش، هیچ کس را یارای تحمل کوچک ترین نقد نیست. کارمندان دولت که کار را یکسره کردند. اگر در دولت هفتم طرح تکریم ارباب رجوع را داشتیم در دولت های بعدی اما اطلاعیه ای پشت سر کارمندان خطاب به ارباب رجوع، روی دیوار نصب شد، با این مضمون: «هرگونه توهین به مامور دولت جرم محسوب شده و با خاطی برخورد قانونی خواهد شد.» تا مردم حتی جرات ابراز کوچک ترین انتقاد را نیز نداشته باشند. عادتی که اکنون هم، حتی با تعویض دولت ها، برجا مانده است و اگر آن اطلاعیه دیگر روی دیوار نباشد اما آن رویه تلخ در ذهن کارمند مانده است. عادتی که به تمام لایه های جامعه نیز رسیده است. از مغازه داری که هرجنس معیوبی را به خریدار می فروشد، بی آنکه پاسخگوی عملکردش باشد تا راننده تاکسی و دستفروش و شرکت های خدماتی. تقریبا به هیچ کس و هیچ شغلی نمی شود انتقاد کرد. کوچک ترین انتقاد می تواند بزرگ ترین عواقب را در پی داشته باشد.
۲- وقتی در جامعه ای، انتقاد هزینه بردار باشد طبیعی است که خبرنگاران، که ماهیت اصلی شغلشان نقد است، جایی در جامعه نداشته باشند. فرق نمی کند مخاطب نقدهایت، شهردار و شورای شهر تهران باشد یا هیات فوتبال یک شهرستان. هزینه نقد بالاست. اگر دادگاه نباشد حداقلش توهین و افترا هست. وقتی مقام نه چندان مهمی همچون نایب رییس هیات فوتبال یک استان به خود اجازه می دهد یک خبرنگار را «تومنی نگار» بنامد و توهینش بی پاسخ بماند، باید فاتحه فضای نقد و تحمل منتقد را خواند و اگر این مقام و روسایش حاضر به عذرخواهی نشوند باید میخی دیگر بر تابوت رسانه های این مملکت زد.
تکمله: حقیقت آن است که در این مملکت هنوز، رسانه ها قدرت نفوذ خود را دارند. مخصوصا در دوره فعلی که سرعت انتقال اخبار با وجود رسانه های مجازی به زیر ۳۰ ثانیه رسیده است و هر شهروند با موبایلش برای خود یک خبرنگار است. نمونه اش همین ماجرای تلخ سیلی زدن مامور شهرداری فومن بر صورت زن دست فروش بود که در کمترین زمان ممکن، بیشترین تاثیر را بر جامعه گذاشت. دیگر خبرنگار و رسانه قدرتمند فقط به برنامه ۹۰ و عادل فردوسی پور ختم نمی شود، اینک تک تک شهروندان این عصر برای خود عادل فردوسی پور هستند و موبایل ها و کانال های تلگرامی و اینستاگرامی شان یک برنامه تلویزیونی ۹۰٫ این را هنوز ظاهرا امثال نایب رییس هیات فوتبال گیلان درنیافته اند که به خود اجازه می دهند در عصری که هر شهروندی بالقوه می تواند یک خبرنگار باشد و چشم تیزبین جامعه بیدار خود، به یک خبرنگار واقعی توهین کند و او را «تومنی نگار» بنامد. آقای نایب رییس از امروز ، هم باید پاسخگوی چرایی تخریب زمین فوتبال عضدی به مالیات دهندگان باشد و هم به خاطر توهینش به یک خبرنگار، خود و کارنامه شغلی اش را در معرض قضاوت افکار عمومی و البته روسایش قرار دهد.
* روزنامه نگار
#همشهری‌گیلان

(۲)(۰)

پاسخ

ایمان

درحاشیه فوتبال
بعد از انتخاب به عنوان هیئت فوتبال برتر , دورخیز آقای الماسخاله برای کشاورز نمونه شدن فصل قبل در حالی که تیم های گیلان در سطح کشور یکی پس از دیگری روزهای تلخ و کارنامه ای غیر قابل قبول بجا می گذاشتند(ناگفته نماند که ناکامی نماینده های گیلان بیش از چهار فصل است) , این هیئت فوتبال گیلان بود که در بین همه هیئت فوتبال های کشور , هیئت فوتبال نمونه اعلام شد.
گفتنی است مدتی قبل از انتخابات دوره اخیر هیئت فوتبال گیلان(دوره ای که الان آقای الماسخاله پشت میزش نشسته) آقای رهنما مدیر کل ورزش و جوانان استان گیلان به فدراسیون فوتبال نامه ای میزند و درخواست می کند برای اینکه انتخابات سالم برگزار شود , طبق قانون آقای الماسخاله حکم ریاستش باطل و به عنوان سرپرست تا پایان انتخابات به کار خود ادامه دهد اما نامه ای از سوی آقای کفاشیان به آقای رهنما ارسال می شود و مخالفت خود را با باطل شدن حکم ریاست الماسخاله اعلام می کند و به این ترتیب نامزدهای ریاست هیئت فوتبال گیلان به علت این ناپاکی ها یکی پس از دیگری انصراف دادند و الماسخاله بدون مزاحمت همچنان پشت میز نشین هیئت فوتبال گیلان باشد و برادری(شاید زد و بند) آقای کفاشیان و الماسخاله در فصل قبل به انتخاب شدن الماسخاله و هیئت فوتبالش به عنوان هیئت فوتبال برتر کشور ختم شود.
آری این هیئت فوتبال برتر همچنان به بجا گذاشتن کارنامه درخشان خود ادامه میدهد و در حالی که از حدود یک هفته پیش هوای شهر رشت برفی اعلام شده بود این هیئت نمونه در کاور کشیدن روی چمن عضدی عاجز بودند(کاور در ورزشگاه عضدی موجود است)
اما روز چهارشنبه مورخ ۹۵/۹/۳ دو تیم سپیدرود و اکسین باید به مصاف هم میرفتند که این بازی به دلیل نامساعد بودن زمین لغو شد ولی قبل از لغو شدن بازی , با بیل به جان چمن ورزشگاه پیر عضدی افتادند و زمین را نابود کردند اما در استان همسایه همین اتفاقات بالعکس افتاد و بازی تیم خونه به خونه بابل به راحتی انجام شد.
به راستی که هیئت فوتبال برتر برازنده آقای الماسخاله است
نگارنده:سعید آبرار

(۲)(۰)

پاسخ

سیدعلی محمدی

ما در این انبار گندم می کنیم *گندم جمع آمده گم می کنیم
می نیندیشیم آخر ما به هوش *کین خلل در گندمست از مکر موش
موش تا انبار ما حفره زدست *وز فنش انبار ما ویران شدست
اول ای جان دفع شر موش کن *و انگهان درجمع گندم کوش کن
گرنه موشی دزد در انبار ماست *گندم اعمال چل ساله کجاست
ریزه ریزه صدق هر روزه چرا*جمع می ناید در این انبار ما
مولانا

(۲)(۰)

پاسخ

جلال

جناب پنجه ای حق مطلب رو به خوبی ادا کردید دست شما درد نکنه

(۲)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری
به روایت تصویر؛

گذری به دوشنبه بازار شفت

گیل نگاه/ اشکان شعبانی: بازارهای هفتگی با افزایش راهها و گسترش شبکه های ارتباطی هنوز درعرصه اقتصادی و اجتماعی جاذبه های سنتی خود را حفظ کرده اند به طوری که می توان آنها را از جمله جاذبه های توریستی…

گزارش تصویری جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان گیلان با حضور معاون وزیر ورزش و جوانان

گیل نگاه/مائده سیدی: جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان استان گیلان ظهر امروز با حضور  محمدمهدی تندگویان  معاون ساماندهی امور جوانان وزیر ورزش و جوانان و مصطفی سالاری استاندار گیلان برگزار شد. در این جلسه که در سالن الغدیر…

گزارش تصویری آیین اختتامیه اولین دوره ملی توانمندسازی کارآفرینی در بندر انزلی

گیل نگاه/ مطهر منفرد: آیین اختتامیه اولین دوره ملی توانمندسازی کارآفرینی و انتخاب جوانان کارآفرین برتر کشور صبح امروز (25 اردیبهشت) با حضور معاون امور ساماندهی جوانان وزیر ورزش و جوانان و استاندار گیلان در دهکده ساحلی بندر انزلی…