واکاوی علل یک حادثه در 9 اپیزود؛

یک دیوار و یک حکایت دردناک

گیل نگاه/ علیرضا علیخانی اصل

در ضلع شمالی مجموعه تختی لاهیجان ، دیواری ایستاده بود نه به قدمت دیوار برلین اما بسیار قدیمی که حائلی بود بین زمین فوتبال این مجموعه و محله امیر شهید.

این دیوار سالها محلی بود برای گذر جوانان امیر شهید به جهت تماشای مسابقات پرهیجان فوتبال سالهای دور لاهیجان. سالها پیش دیوار برلین فرو ریخت و غرب و شرق درهم آمیختند و شرق نشینان این دیوار میهمانی نو شدند برای منظم ترین لیگ فوتبال دنیا و بر رونق این رویداد ورزشی هر ساله افزودند.

اما در شهرم نه فوتبالی بود به سبک دهه ۵۰ ، ۶۰ و حتی ۷۰ و نه هیجان به مثابه سالهای گذشته. در این سال های متمادی اما رؤسای هیأت فوتبال به اندازه انگشتان یکدست نیز نبودند و نهایتاً شاهین اقبال باز بر دوش شخصی نشست غیر آشنا به مسائل اولیه ورزشی اما مدعی در مباحث ساخت و سازهای فاقد پشتوانه فنی و مهندسی و اینک…

اپیزود اول

دقیقاً در دوره ریاست سابق اداره ورزش و مسئول هیأت قبلی فوتبال لاهیجان، ناگهان این دیوار مبدل شد به محلی جهت تبلیغات محیطی برای کسب درآمد هیأت فوتبال. هرچند این فعل و انفعال در زمان مدیریت هیأت بر زمین فوتبال انجام و نصب بیلبوردها بنا به ادعای مسئولین وقت با قواعد مهندسی از باب وزن تابلوها و جا نمائی آن (یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ دیوار) همخوانی و مطابقت داشته است و قریب به دوسال حتی در شرایط بد اقلیمی ( وزش باد ۱۲۰ کیلومتری سال قبل) مشکل ساز نشده است.

اپیزود دوم

دقیقاً بعد از انتخاب رئیس جدید اداره ورزش و جوانان که محصول تفاهمات نماینده جدید بود، در یک اقدام کاملاً تحت فشار از جانب حلقه اول نماینده و تصمیمی بسیار عجولانه لیستی تهیه و به رئیس جدید ارائه شد؛ با این مضمون که آن برود و این بیاید.

هرچند با ورود فرماندار جدید این روند متوقف شد اما هیأت فوتبال مشمول این تغییرات شد و شخصی با سابقه مشخص در هیأت فوتبال بر مسند ریاست جلوس کرد و جالبتر آن که در پاسخ به منتقدان این انتصاب، عنوان شد که ایشان مزد زحمات خود در ستاد نماینده را از خوان پرنعمت ورزش دریافت کرده است.

اپیزود سوم

بعد از مزایده اماکن ورزشی متعلق به اداره ورزش و جوانان، زمین فوتبال تختی لاهیجان در یک فرآیند قانونی مطابق با مقررات کمیسیون ماده ۸۸ به شخص حقیقی واگذار شد.

اپیزود چهارم

بر اساس ادعای مستأجر استفاده از حواشی زمین به جهت انجام تبلیغات محیطی در اختیار مستاجر بوده که در خصوص این زمین چنین فعلی انجام نشده و رئیس باتجربه اداره ورزش و جوانان طی دستوری مکتوب صراحتاً به مستأجر اعلام کرد که کلیه تبلیغات محیطی از جمله دیوار در اختیار هیأت فوتبال شهرستان لاهیجان است.

اپیزود پنجم

رئیس هیأت فوتبال شهرستان لاهیجان با دریافت چراغ سبز رئیس اداره مبادرت به عقد قرارداد با دو شرکت (ک.م) و (آ.آ) نموده و مبالغی را نیز از ایشان دریافت کردند.

اپیزود ششم

در روز نصب بیلبورد تبلیغی اسپانسرهای فوق الذکر -به گواه شاهدین- حتی جرثقیل با ظرفیت ۱۰ تن نیز توان جابجایی آن را نداشت و این سازه غول آسا بدون بررسی های مهندسی در خصوص تعیین توان دیوار و جانمایی فنی روی این دیوار قدیمی قرار گرفت.

اپیزود هفتم

یک روز آذری باد گرم با سرعت شاید ۸۰ کیلومتر و تردد هر روزه مردی از جنس آموزش و فرهیخته ای فرهنگی و فروریختن این دیوار و تابلوهای نصب شده درست از مکانی که تازه نصب شده بود و فوت این مرد بزرگوار شاید اگر این وزش باد و تخریب در ساعت خروج دانش آموزان حادث می گردید فاجعه ای عظیم اتفاق
می افتاد. (گزارش گیل نگاه از حادثه را از اینجا بخوانید)

اپیزود هشتم

از آنجائیکه یاران و طرفداران نماینده فعلی کماکان خود را در دوران انتخابات مجلس می بینند و از هر فرصتی برای تخریب نماینده قبلی استفاده می کنند. این بار نیز در اقدامی همسو مبادرت به انحراف افکار به سمت مسائل حاشیه ای و غیر مستند نموده و شورا و شهردار را مقصر جلوه دادند.

هرچند با توجه به عزم ایشان به جهت تخریب بازماندگان نماینده سابق جای تعجب است اگر حوادث قطار تبریز – مشهد یا فوت فیدل کاسترو و حملات تروریستی داعش را بر گردن شورا نیانداخته اند.

اپیزود نهم

نماینده محترم در پیامی ضمن تقبیح این حادثه ، خواستار اشد مجازات برای عاملین این حادثه شدند؛ ناخودآگاه یاد این مصرع افتادم که: هرچه بگندد نمکش میزنند وای به روزی که بگندد نمک. خود بردید و دوختید و منصوب کردید و حالا… خدا رحم کند.

گيل نگاه: انتشار اخبار و يادداشت های دريافتی به معنای تاييد محتوای آن نيست و صرفا جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 83130
تاریخ: ۱۷ آذر ۱۳۹۵

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گذری به گلزار شهدای رشت در لحظه تحویل سال

گیل نگاه:  مطهر منفرد/ لحظه تحویل سال که از راه میرسد، خانواده ها به هر طریق ممکن گردهم جمع میشوند تا عبور از زمستان و پای گذاشتن در بهار را با عزیزان خود جشن بگیرند. در این میان…

در حوالی نوروز با بازار شب عید انزلی

گیل نگاه:  مطهر منفرد/ اسفندماه هرچه بیشتر به پایان خود نزدیک می شود، تکاپوی خاص و زیباتری در بازار و خیابان ها  به راه می افتد. اینبار تصمیم داریم آخرین فرصت باقی مانده تا بهار 97 را با…

حال و هوای بازار عید رشت از نگاه دوربین گیل نگاه

گیل نگاه:  مائده سیدی / آرام آرام سالی جدید از راه میرسد و زمستان 96 از شهر رخت برمیبندد و جای خود را به بهار 97 می دهد. شهر رشت هم این ایام حال و هوای خاصی دارد…