از بازآفرینی محله پیرسرای رشت تا خانه نصرت رحمانی

نینا پنجه‌ای

مهندس معماری

دغدغه‌ی بسیاری از چهره‌های فرهنگی و هنری رشت داشتن مکان‌هایی به‌منظور اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری است. شهر رشت از دیرباز تاکنون اقامتگاه بسیاری از چهره‌های برجسته‌ی عرصه‌ی فرهنگ و هنر بوده است. نامدارانی چون هوشنگ ابتهاج، آیدین آغداشلو، نصرت رحمانی و … در محلات قدیمی رشت سکونت داشته‌اند و بی‌گمان بازآفرینی منازل چهره‌های مطرح عرصه فرهنگ و هنر می‌تواند بسیار به جذب گردشگر کمک کند. باید بپذیریم رشت در مسیر توسعه قرار دارد و برای برند سازی این شهر باید از تمامی ظرفیت‌های موجود شهر استفاده کرد. رشت دارای حمام‌های قدیمی چون حمام حاجی در ساغری سازان، حمام حاج‌آقا بزرگ است که با بازآفرینی و بازسازی آن می‌توان این اماکن را تبدیل به مکان‌هایی جذاب برای گردشگران  کرد.هم‌چنین رشت دارای خانه‌های قدیمی بسیار زیبا با آینه‌کاری‌ها، درها، ارسی‌ها و منقش کاری‌های زیبا است که برای نمونه می‌توان به خانه قدیری، رحمت سمیعی، آوانسیان و … اشاره کرد.

همان‌گونه که گفته شد، رشت دارای محلات قدیمی بسیاری است، محلاتی که می‌توان با برنامه‌ریزی مدون، استعدادهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این محلات را شناسایی و اقدام به توسعه و بازآفرینی آن‌ها کرد. بر این اساس می‌توان محلات رشت را از چند زاویه مورد بازآفرینی قرارداد :

۱- اجتماعی

۲- فرهنگی

۳- معماری و شهرسازی

درواقع محلات در ایران بر اساس بافت فرهنگی و معماری که دارند، هویت می‌گیرند، از این نظر نهادی چون شهرداری به‌عنوان یکی از ارکان بازآفرینی و توسعه‌ی شهری  می‌تواند از ظرفیت‌های هر محله به‌منظور ارتقای سطح رفاهی و نیز حفاظت از این محلات به‌عنوان یادگار باقی‌مانده از تفکر سنتی استفاده نماید.

یکی از چالش‌های اساسی بازآفرینی، در نظر گرفتن منافع مردم است چراکه حفظ بافت تاریخی محلات سبب زیان مردم نیز می‌شود که در جای دیگری باید این زیان جبران شود. به تعبیری هدف از بازآفرینی محلات جدا کردن آن‌ها از شهر نیست و نمی‌خواهیم دور آن‌ها دیوار بکشیم بلکه هدف افزایش هماهنگی بین مجموعه شهر با محلات تاریخی – فرهنگی است درواقع در بحث بازآفرینی تلاش بر حفظ هویت و سنت‌های از دست شده به‌منظور تقویت بازیابی توان اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی مجدد این محلات است. چراکه در حال حاضر الگوهای شهری رشت نشان از تغییر ساختارها و علاقه‌مندی مردم به تجمع و اقامت در بخشی از شهر را دارد. برای مقابله و تغییر ذائقه‌ی مردم و جلب اعتماد آن‌ها به محلات قدیمی، بازگرداندن هویت واقعی و اعتباربخشی به این محلات از طریق سرمایه‌گذاری‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی لازم است.

برای مثال محله‌ی پیرسرا که در طرح بازآفرینی شهرداری رشت در راستای تحقق توسعه پایدار شهری قرارگرفته به لحاظ فرهنگی و اقتصادی استعداد بالایی برای اجرای برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی دارد.

در محله‌ی پیرسرا که نیازی به بازگویی قدمت آن نیست، حمام قدیمی گلزار و خانه‌ی نصرت رحمانی (شاعر) را داریم که بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد. شکل و فرم خانه‌ی مذکور حتی پتانسیل تبدیل‌شدن به فرهنگ‌سرا یا مراکز اقامتی – گردشگری برای چهره‌های فرهنگی مهمان را خواهد داشت و بر اعتبار این محله و شهر رشت خواهد افزود. هم‌چنین در جوار بازار محلی واقع در پیرسرا حمام گلزار مربوط به دوره‌ی قاجار است که اگرچه ثبت ملی شده اما متاسفانه مخروبه‌ای بیش نیست. این حمام با کاشی‌کاری‌های منحصربه‌فرد سردرش قابلیت تبدیل‌شدن به مکانی زیبا به‌منظور نشان دادن آداب و سنن مردم رشت را دارد.

در پایان باید گفت: هویت و اعتبار رشت تنها به خوراک‌های متنوع آن نیست بلکه در بافت سنتی محلات شهر من رشت خاطرات، تجربیات و گذشته‌ی انسان‌هایی است که فرهنگ و هنر این سرزمین را رقم‌ زده‌اند.

(۰)(۰)کد مطلب: 84156
تاریخ: ۲۳ آذر ۱۳۹۵

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
سعید

آفرین بر شما خانم مهندس .

(۳)(۰)

پاسخ

مهندسین مشاور فرجاد

بسیار عالی مهندس جوان و خوش اتیه... درود بر پدرت

(۳)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری
به روایت تصویر؛

گذری به دوشنبه بازار شفت

گیل نگاه/ اشکان شعبانی: بازارهای هفتگی با افزایش راهها و گسترش شبکه های ارتباطی هنوز درعرصه اقتصادی و اجتماعی جاذبه های سنتی خود را حفظ کرده اند به طوری که می توان آنها را از جمله جاذبه های توریستی…

گزارش تصویری جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان گیلان با حضور معاون وزیر ورزش و جوانان

گیل نگاه/مائده سیدی: جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان استان گیلان ظهر امروز با حضور  محمدمهدی تندگویان  معاون ساماندهی امور جوانان وزیر ورزش و جوانان و مصطفی سالاری استاندار گیلان برگزار شد. در این جلسه که در سالن الغدیر…

گزارش تصویری آیین اختتامیه اولین دوره ملی توانمندسازی کارآفرینی در بندر انزلی

گیل نگاه/ مطهر منفرد: آیین اختتامیه اولین دوره ملی توانمندسازی کارآفرینی و انتخاب جوانان کارآفرین برتر کشور صبح امروز (25 اردیبهشت) با حضور معاون امور ساماندهی جوانان وزیر ورزش و جوانان و استاندار گیلان در دهکده ساحلی بندر انزلی…