رشت روز ندارد،از بس که جان ندارد

 فرشته رضایی

روزنامه نگار

رشت روز ندارد، از بس که جان ندارد. شورای شهر رشت، اینبار برای شهروندان در پارلمان شهر تصمیم گرفته است که روز رشت نداشته باشند. اعضای همیشه منتقد شورا این بار سوژه‌ای جدید برای مخالفت با یک فعالیت از سوی شهرداری یافته‌اند و بر طبل اختلافات می‌کوبند. آن‌ها آدرس‌های مختلفی برای روز رشت می‌دهند، یکی از برگزار نشدن می‌گویند آن دیگری از برگزاری در سالن دربسته و سربسته!

اظهار نظر برخی از این اعضاء قابل تامل است. یکی از این اعضای محترم از برگزاری مراسم هفته رشت و جشن روز رشت شدیدا انتقاد کرد این عضو شورا در ابتدای سخنان خود گفت: «روز رشت،روزی است که کارکنان حقوق‌های معوقه خود را بگیرند. روز رشت آن روزی است که حقوق و بیمه کارکنان پرداخت شود.»

عضو دیگری هم فرموده است: «مشکلاتی که امروز مردم رشت با آن دست و پنجه نرم می‌‎کنند ترافیک و آسفالت‌های نامناسب است. اگر شهرداری و شورا عزم خود را برای رفع مشکلات شهر جزم کنند این مردم رشت هستند که برای ما جشن خواهند گرفت. اگر به مردم خدمات ارائه دهیم و مشکلاتشان را برطرف کنیم آن روز، روز رشت خواهد بود.»

خواننده بی‌اطلاع و غیر رشتی این صحبت‌ها را بخواند گمان نمی‌کند این بیانات برخی از اعضای شورای یک شهر است که باید برای اجرای برنامه‌های عمرانی، فرهنگی، اجتماعی و… دست در دست هم دهند تا در ‌‌نهایت مردم یک رشت از آن برنامه‌ها سود ببرند. خوانندگان غیرمطلع احساس می‌کنند این صحبت‌ها از زبان افرادی گفته شده که قرار است چندی دیگر در می‌تینگ‌های انتخاباتی شرکت کنند.

وگرنه کیست که نداند وظایف شورای شهر چیست و اگر این شهر چاله و چوله دارد، اگر وضعیت ترافیک‌اش مناسب نیست، و… بخشی از این مشکلات به عملکرد همین شورای شهری بر می‌گردد که نتوانسته‌اند با همفکری و رایزنی مناسب با شهردار در مدت ۴ سال فعالیت خویش این مشکلات را به حداقل برسانند.

اکنون در آستانه روز رشت، روزی که به نام این شهر و تاریخ کهن‌اش مصوب شده، برخی در ادامه مخالفت‌های خود این را اعلام می‌کنند روز رشت روزی است که هیچ مشکلی در شهر نباشد. با این ادعا می‌توان تصور کرد به خاطر مشکلات عمومی که در جامعه وجود دارد و مسئولان هم آن را انکار نمی‌کنند، از برگزاری جشن‌های پرافتخار دهه فجر که نماد غرورملی و ایستادگی یک ملت است جلوگیری کرد به این بهانه که مشکلاتی هم وجود دارد؟

به نظر می‌رسد بخشی از این ادعاهای گفته شده چیزی جز اصرار بر یک اختلاف بدون پشتوانه منطقی باشد. باید به این اعضای محترم یادآور شد آنچه که به شهر هویت می‌بخشد برپایی جشن‌هایی است که حال ممکن است بخشی از برنامه‌های آن مانند‌‌ همان کباب کوبیده چندین متری اسپانسر مالی داشته باشد و شهرداری هزینه‌ای بابت آن نمی‌پردازد. هویت رشت به داشته‌هایی است که در صدسال گذشته داشته است. به اینکه شهر اولین‌ها بوده‌اند. به اینکه در کنار مشکلات متعدد و توسعه نیافتگی باز هم شهری امن و با کیفیت برای زندگی است. شهری که هرروز تنش‌های مختلفی را از نمایندگان خود از پارلمان شهر می‌شنود اما هنوز هم می‌خندند.

باید به این اعضای شورا یادآور شد، روز واقعی رشت، روزی است که همه به قانون احترام بگذاریم. قانون یعنی احترام به خواست اکثریت مردم. اما با این روال رشت، «روز» ندارد، چرا که با این اختلافات ِ مدام «جان» ی برایش باقی نمانده است.

گيل نگاه: انتشار اخبار و يادداشت های دريافتی به معنای تاييد محتوای آن نيست و صرفا جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)


منبع: همشهری گیلان
کد مطلب: 86141
تاریخ: ۷ دی ۱۳۹۵

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
نیما

بهتر بود عنوان متن رو میذاشتید
رشت روز ندارد چون رشت پول ندارد
البته اشتباه شهردار عزیز هم باید عنوان میشد که اگه دوتا پروژه باحال شهری رو
میسپرد به شورا تا پیمانکارش رو انتخاب کنند راحت میتونست بقیه برنامه هاشو
اجرایی کنه.

(۱۱)(۱)

پاسخ

سارس

با توجه به مشکلات مالی شهرداری و عدم پرداخت حقوق پرسنل از تصمیم شورا برای مخالفت با مراسم روز رشت باهمچین هزینه گزافی که قرار است انجام شود موافقم!

(۵)(۱۲)

پاسخ

فرهاد

درود
سرکار خانم زیبا نوشتی، درود بر شما. رشت از آن موقعی روز نداشت که تعدادی بیگانه به این شهر سرازیر شدند. اینها که از شهرها و روستاهای دوردست بدینجا آمدند درک درستی از شهری مثل رشت ندارند. شهر رشت یک پیشینه مدنی، فرهنگی و روشنفکری دارد که این البته برای این تعداد بیگانه با رشت، قابل هضم نیست. از این رو تا توانستند در این مدت تصدی گری خود به این شهر و آرمانهای مردم این شهر لطمه زدند. تعداد کثیری از اینها اساسا" فرهنگ روستایی دارند و نمی دانند شهری مثل رشت با این پیشینه ای که نام بردم را نمی توان با تفکر روستایی اداره کرد. اینها هیچ تعهدی در برابر مردم این شهر احساس نمی کنند و تعلق خاطری به رشت ندارند. این است که در این چند سال حضور در شورا، تا توانستند عقده های دیرین خود از فرهنگ و مردم شهر را خالی کنند. مشکل رشت این است که بیگانگان با فرهنگ رشت در راس امور هستند.

(۲۱)(۲)

پاسخ

fardin

این شورا و این شهردار هیچ تفاوت خاصی باهم ندارند هردو خروجی های همدیگه هستند در یک چرخه معیوب...
با اون برنامه های کم مایه روز رشت همون بهتر که اجرا نشد... مدام صحبت از برندینگ و بعد کباب کوبیده میسه برنامه اصلی برند کردنشون...
با وضع حاکم بر این شهرداری متاسفانه خروجی شورای بعد رشت هم بهتر از این نخواهد بود...
حیف هست روزنامه نگاران ما این گونه به یک سو متمایل بشوند! هر دو سو یه کرباس هستند!

(۴)(۲)

پاسخ

فرهاد:

درود
آقا یا خانم، کجای کار شهردار بی مایه است. وقتی راجع به موضوعی اطلاعات نداری لطفا" نظر نده. مگر شهر که دارد تغییراتی در آن بوجود می آید را نمی بینی؟! بی مایه شورای غریبه شهر رشت است که به رشت بعنوان یک گاو شیرده برای رسیدن به مقاصد شوم خود نگاه می کنند. شهردار یک فرد بومی و متخصص در مدیریت شهری است. باید فرصت یابد که برنامه های خود را پیاده کند. اما شورا نشینان غریبه، از آنجاییکه اهل این شهر نیستند و به ارزشهای مردم شهر بی توجه، دائما" در کار شهرداری اخلال می کنند. در طی ۱۴ سال ۱۵ شهردار عزل و نصب کردن، معنی اش چیست؟!! اینجا منافع حرف اول را می زند. شورا نشینان، شهردار انتخاب می کنند، بعد از شهرداری که منصوب نمودند توقعاتی دارند که برآورده نمی شود. پس از این شروع می کنند بر علیه شهردار، جو سازی کردن. معایب و نقاط سیاه را به هم می چسبانند و برای مدیریت شهری، پرونده درست می کنند. این آقای ثابت قدم، بچه همین شهر است. تحصیلکرده است و رشته تحصیلی او نیز مرتبط با شغل اوست. جوان است و پر انژی و دارای ایده هایی نو برای ارتقاء رشت. از همه مهمتر، خانواده دار است و اصیل، که باج به هر شغالی نخواهد داد. نمونه یک رشتی با کلاس. البته شغالهایی که فعلا" در رشت لانه کرده اند، از آنجاییکه با رشتی جماعت میانه خوبی ندارند، تا یک مسئول بومی در شهر رم می کنند و سعی شان بر این است مسئول مربوطه را زمین بزنند. قبلا" نیز یک شهردار داشتیم بنام مهندس شگفت، فوق لیسانس معماری و شهرسازی از آلمان، بچه همین شهر و او هم مثل ثابت قدم، ایده های خوبی برای شهر داشت اما همین غریبه ها کاری کردند تا تصمیم به تعویض بگیرند. همین کاری که این شورا نشینان فعلی دارند می کنند اما از ترس عقب نشینی نمودند. اینها از حساسیت های مردم نسبت به تعویض های پی در پی شهرداران بخوبی واقفند و می دانند مردم پی به اهداف شوم این تعداد برده اند. وظیفه ماست از این شهردار حمایت کنیم تا تغییرات را ببینیم. هر تغییری اولش سخت است اما آخرش لذت بخش.
به امید پیشرفت شهر رشت

(۶)(۲۴)

پاسخ

fardin:

آفرین به شما شهروند پرانرژی
چند سوال از جنابعالی دارم شما که نسبت به موضوعات اطلاع دارید لطفا بفرمایید
آیا شهردار منتخب این شورا هست یا نه؟ با چه مکانیزمی توسط این شورا انتخاب شد؟!! و در مقابل امتیاز خواهی این شورا چه امتیازاتی داده که تا کنون استیضاحش نکردند با اینکه چندبار تا مرز استیضاح پیش رفته اند؟
در انتخابات دوره قبل نقش ایشان در انتخاب شدن تعداد قابل توجهی از این اعضا چقدر بود و از لیستهای مورد حمایت ایشان چند نفر در حال حاضر عضو شورا هستند؟؟؟!
سوای پروژه های عمرانی از پیش تعریف شده چه راهبردی در توسعه این شهر ارایه شده؟؟ با توجه به هزینه های سنگین مطالعاتی دوره قبل و دوره کنونی؟...
سوالات دیگری هم هست البته که بسته به میزان اطلاعات جنابعالی در پاسخگویی به این سوالات از جنابعالی به عنوان فرد مطلع خواهم پرسید

(۷)(۲)

سامان:

سرکار میشه بفرمایید شهردار در چه چیزی تخصص دارند !!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ از کدام تخصص صحبت میفرمایید ؟
البته در مورد اینکه ایشون صرفا یک مدرک دارند شاید حرف شما صحیح باشد ولی لطفا در مورد تخصص حرفی نزنید چرا که ایشان لایق صفت متخصص نیستند ...

(۲۴)(۲۷)
fardin

آفرین به شما شهروند پرانرژی
چند سوال از جنابعالی دارم شما که نسبت به موضوعات اطلاع دارید لطفا بفرمایید
آیا شهردار منتخب این شورا هست یا نه؟ با چه مکانیزمی توسط این شورا انتخاب شد؟!! و در مقابل امتیاز خواهی این شورا چه امتیازاتی داده که تا کنون استیضاحش نکردند با اینکه چندبار تا مرز استیضاح پیش رفته اند؟
در انتخابات دوره قبل نقش ایشان در انتخاب شدن تعداد قابل توجهی از این اعضا چقدر بود و از لیستهای مورد حمایت ایشان چند نفر در حال حاضر عضو شورا هستند؟؟؟!
سوای پروژه های عمرانی از پیش تعریف شده چه راهبردی در توسعه این شهر ارایه شده؟؟ با توجه به هزینه های سنگین مطالعاتی دوره قبل و دوره کنونی؟...
سوالات دیگری هم هست البته که بسته به میزان اطلاعات جنابعالی در پاسخگویی به این سوالات از جنابعالی به عنوان فرد مطلع خواهم پرسید...

(۲۳)(۱)

پاسخ

فرهاد:

درود
فکر می کنم بعضی ها یا اطلاعات کافی از شهر ندارند و یا ....!!!!!!
عزیز من اگر استیضاح نشد بخاطر ترسی بود که از مردم و جو حاکم بر شهر داشتند. در انتخاب شورا اگر ثابت قدم نقش داشت که این غریبه ها اینقدر با او بد نبودند. در مورد مشکلات شهر، مثل اینکه بعضی ها در خواب هستند. مشکلات علل مختلفی دارد که هیچکدام از این مشکلات را شهردار بوجود نیاورده بلکه این خصلت مسئولینی است که همواره عادت دارند کارها را نه به صورت اصولی بلکه کدخدامنشی انجام دهند. مگر این شهردار چند سال است که شهردار رشت شده؟! او خود وارث وضعیت بلبشویی است که سودجوسان و منافع طلبان بوجود
آوردند. وقتی که برای منافع شخصی طی ۱۴ سال ۱۵ بار شهردار عوض کردند تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!!! آیا غیر از این است که پشت این عزل و نصب ها منافع فردی و گروهی بوده؟!!
متاسفانه نا آگاهی و جهالت یکی از امراض کنونی جامعه ماست. فکر نمی کنیم اما حرف می زنیم. اساسا" استاد حرافی هستیم اما در عمل صفریم!!

(۵)(۲)

پاسخ

fardin:

شما هم به مانند کسی که از او حمایت میکنید دچار خود برتری بینی مزمن هستید گویا...
قسمتی از متن شما را دباره برایتان میفرستم ببینید چقدر این ادبیات از بالا به پایین شهردار در جان نثارانش تکرار می شود...
((متاسفانه نا آگاهی و جهالت یکی از امراض کنونی جامعه ماست. فکر نمی کنیم اما حرف می زنیم. اساسا" استاد حرافی هستیم اما در عمل صفریم!!))

(۱)(۵)

fardin:

شما هم به مانند کسی که از او حمایت میکنید دچار خود برتری بینی مزمن هستید گویا...
قسمتی از متن شما را دباره برایتان میفرستم ببینید چقدر این ادبیات از بالا به پایین شهردار در جان نثارانش تکرار می شود...
((متاسفانه نا آگاهی و جهالت یکی از امراض کنونی جامعه ماست. فکر نمی کنیم اما حرف می زنیم. اساسا" استاد حرافی هستیم اما در عمل صفریم!!))

(۰)(۱)

بهمن:

تو بعضی از مسائلی که عنوان کردید حق رو به جنابعالی میدم
ولی
ولی
اصلاً مگه میشه تو این سیستم کسی درگیر این شارلاطان بازیها نباشه و به پست و جایگاه برسه ؟؟؟
نکنه انتظار دارید که یک شخص پاستوریزه ،مبادی آداب و فوق باسواد در این مسند بنشیند ؟؟؟

آیا در کلّ کشور چنین چیزی اتفاق افتاده که حال شما این خصائص را در شهردار رشت جستجو میکنید ؟؟؟
این ایده آلخواهی و این چنین دنبال اتوپیای مدیریتی در این شهر بودن از ۲ مبدا نشات میگیره .... یا جز ء دار و دسته اغیار و بیگانگان تنگ نظری هستید که از پشت کوهها به این شهر سرازیر شدند و یا اینکه آنچنان درگیر ایده آل گرایی شدید که داستان کبک و برف و .... این قصه ها به ذهن متبادر میشه

(۵)(۰)

پاسخ

بهنام

خانم رضایی از شما خیلی بعیده واقعا بعیده ...
شما که به مسایل این شهر بسیار اگاه هستید شما که میدانید چه نواقص عمده ای در این شهر وجود دارد شما که خودتان بهتر واقفید عملکرد ایشان چگونه است !! شما چرا سر کار خانم !!؟؟؟
اب در آسیابی که برای توسعه این شهر نمی چرخد نریزید لطفا

(۷)(۲)

پاسخ

محمد خیرجوی

سلام ماکه به جز ترافیک ونابودی آسفالت خیابانهای شهروکل کل شورا و شهردار چیزی ندیدیم خدایی ترافیک شهر تبدیل به کلاف سردرگم شده حالا حتما میگیدشهرداره درست میشه آخه کی میدان شهرداری که هیچ فقط بودجه رانابود کرده اینجا رشته با خیابانهای کم عرض که همون را هم نصف کردند بلایی سر شهر آوردن که از قبل هم بدتر شده

(۲)(۷)

پاسخ

حمید

رشت مثل فلسطین اشغالی شده چون اکثر مسئولان بومی نیستند و بالطبع هیچ عرقی به این شهر ندارند فلسطینیها(رشتیها) نیز آواره و تبعید شدند هیج جای کشور مثل اینجا اداره نمی شود خدا عاقبت شهر ما را بخیر کند

(۸)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری نمایش «گفتگوی فراریان» در رشت

گیل نگاه/ آیسان حقیقت: نمایش «گفتگوی فراریان» به نویسندگی محمد زارع و به کارگردانی میلاد شجره از 2 الی 9 خرداد در تماشاخانه هامون رشت به روی صحنه می رود.  

از دریچه دوربین «گیل نگاه»؛

مجموعه‌ای از عکس‌های منتخب اردیبهشت‌ماه ۹۷

گیل نگاه/گروه عکس: این گزارش شامل مجموعه‌ای از عکس‌های منتخب رویدادهای خبری ماه گذشته (اول تا ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۹۷) از دریچه دوربین عکاسان گیل نگاه است. در ادامه عکس‌هایی از پویا بازارگرد، رضا احمدپور، بابک جدی، آیسان حقیقت، آدینه صالح نژاد، احسان حسن‌پور، مائده سیدی، سائده محمدی، مطهر منفرد و امیرصالحغنجی را مشاهده می‌کنید.      …

به روایت تصویر؛

گذری به دوشنبه بازار شفت

گیل نگاه/ اشکان شعبانی: بازارهای هفتگی با افزایش راهها و گسترش شبکه های ارتباطی هنوز درعرصه اقتصادی و اجتماعی جاذبه های سنتی خود را حفظ کرده اند به طوری که می توان آنها را از جمله جاذبه های توریستی…