نامه شهردار رشت به استاندار گیلان؛

همچنان حامی مدیریت شهری باشید تا افرادی که حسب منافع سخن پراکنی می‌کنند و خود را دلواپس نشان می‌دهند جامعه را به سمت دو قطبی نبرند

گیل نگاه: شهردار رشت در نامه‌ای به دکتر نجفی استاندار گیلان، جزئیات پروژه جمع آوری آبهای سطحی، موانع و دلایل تاخیر آن را به صورت مبسوط ارائه نمود.

به گزارش روابط عمومی شهرداری رشت، در این نامه دکتر ثابت قدم با اشاره به انعقاد قرارداد پروژه ­های یازده ­گانه جمع ­آوری آب­های سطحی در سال ۹۴ اظهار داشت: پلیس راهور سال گذشته به درستی و به دلیل انجام پروژه ­های عمرانی دیگر در سطح شهر، اجازه انجام کار را نداد. در ابتدای سال جاری نیز، رئیس پلیس راهور در نامه ای به معاونت حمل و نقل و امور زیربنایی شهرداری رشت اعلام کرد که به دلیل برگزاری کنگره ۸۰۰۰ شهید گیلان تا ۱۵ اردیبهشت از صدور مجوز حفاری خودداری شود که این امر تا ۲۳ تیرماه به طول انجامید.

وی افزود: همچنین پس از آن از ۲۳ شهریور ماه ۹۵ نیز به درخواست پلیس راهور، به دلیل بازگشایی مدارس و در پیش بودن ماه محرم یکی از اصلی­‌ترین پروژه ­های آب­های سطحی یعنی پروژه میدان زرجوب به سمت خیابان مطهری و… تعطیل شد.

ثابت قدم تصریح کرد: ۲۰ مهرماه سال جاری پلیس در سه مرحله برای انجام پروژه مجوز صادر کرد که به این معناست که با توجه به تاریخ صدور اولین مجوز صادر شده برای حفاری، با احتساب زمان ­های مرتبط با عدم صدور مجوز حفاری از سوی پلیس راهور، تا این لحظه اگر صدور مجوزهای احتمالی با تاخیر جدیدی مواجه نشود، زمان اتمام پروژه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ خواهد بود.

شهردار رشت کل پروژه لوله­ گذاری در خیابان مطهری را به طول ۲۲۰۰ متر عنوان کرد و اذعان داشت: ۲۰۰ شاخه لوله مورد نیاز آن به طول ۷۰۰ متر در سال ۹۴ تهیه شد و مابقی لوله­‌ها به طور کامل در تیرماه تحویل پیمانکار شد. کل مبلغ قرارداد اجرای این پروژه­ جمع آوری آب­های سطحی بیست و دو میلیارد و صد و چهل میلیون و ششصد و سی هزار و هفتصد و پنجاه ریال بوده و مدت پیمان نیز ۸ ماهه بوده است. گفتنی است مجوزهای حفاری به صورت موقت و در فواصل ۱۰ روزه صادر می‌­شود.

ثابت قدم با اشاره به اهمیت لحاظ اقتصاد مقاومتی در سیاستگذار ی­‌ها و برنامه ­ریزی ­های مدیریت شهری و با لحاظ توصیه­های استاندار محترم تصریح کرد: پیمانکار این پروژه و مشاور آن نیز بومی است و مصالح آن نیز کاملاً در داخل استان تهیه می‌­شود. (مصاحبه مدیرعامل شرکت لوله ­های شمال همچنان­که علی رغم حواشی پیرامون شهرداری در ۹۵ درصد موارد پروژه ­‌ها توسط شهرداری به پیمانکاران بومی واگذار می‌­ گردد و در ۵ درصد باقیمانده موارد نیز در صورت استفاده از پیمانکار غیربومی، با توجه به شرایط مناقصات، نوع فعالیت و… تاکید ویژه­ای بر استفاده از نیروهای بومی در پروژه­‌ها دارد که در صورت نیاز اسامی شرکت­‌ها و… تقدیم حضور می‌­گردد).

وی با تاکید بر دلایل قابل قبول پلیس محترم راهور در مقاطع مختلف برای جلوگیری از اجرای پروژه داشته، یادآور شد: در هر صورت شهرداری و پیمانکار به‌‌ همان دلایل موجه از انجام پروژه منع شده بودند. علی ایحال، پیمانکار در نامه ­ای به تاریخ ۲۴ مردادماه ۹۵ خطاب به معاونت حمل و نقل و امور زیربنایی شهرداری به فراهم نبودن جبهه کاری به دلیل ممانعت پلیس اقدام نموده است.

ثابت قدم درگیر بودن ادارات مسوول در امور زیرساختی نظیر آب، برق، گاز و مخابرات و… را بخشی از دلیل سختی کار دانست و گفت: این مساله نیز به دلیل نبود تونل­های انرژی است که مطابق با قانون اصلاح قانون احداث تونل مشترک شهری مصوب ۱۳۷۲ که پس از تایید شورای نگهبان در تاریخ ۲۴ مردادماه ۱۳۸۹ ابلاغ شده است. (پیوست ۶) شهرداری­‌ها مکلفند از محل منابع دولتی و یا منابع داخلی خود و یا با مشارکت سایر بخش­‌ها و سایر منابع از جمله فروش اوراق مشارکت، راساً و یا از طریق شرکت­­های تعاونی و یا بخش خصوصی برای احداث تونل مشترک طبق طرح­های مصوب اقدام نمایند و هزینه­های آن را در صورت تامین از اعتبارات دولتی به علاوه ده درصد و در صورت تامین از منابع داخلی شهرداری­‌ها و اوراق مشارکت و تسهیلات بانکی به علاوه بیست درصد سالانه از دستگاه­های بهره­بردار دریافت نمایند. پس از احداث تونل مشترک در هر معبر شهر، شهرداری مجاز به صدور مجوز حفاری برای دستگاه­های اجرایی که قانوناً ملزم به استفاده از تونل مشترکند، نیست.

شهردار رشت با اشاره به آمادگی شهرداری رشت در مشارکت با دولت در حفر تونل‌های مشترک خاطرنشان کرد: در بسیاری موارد بلافاصله پس از مرمت یک خیابان، شرکت­های زیرساخت نظیر برق منطقه ­ای، آب و فاضلاب و… در‌‌ همان منطقه درخواست حفاری می‌­ دهند و شهرداری به واسطه اینکه باور دارد این حفاری­‌ها در جهت خدمات­ رسانی به مردم است، مجوز حفاری را صادر می‌­کند اما از نظر قاطبه مردم، شهرداری به عنوان مسئول حفاری­‌ها شناخته می‌شود. برای مثال در حالی که اندک زمانی از مرمت آسفالت خیابان ۱۷۹ در بلوار گیلان نمی‌­گذشت، شرکت آب و فاضلاب گیلان با هدف توسعه شبکه فاضلاب بهداشتی درخواست حفاری را به شهرداری ارائه داد و شهرداری نیز موافقت کرد.

وی با تاکید بر اینکه مقدار زیادی از حفاری ­‌ها در سطح شهر توسط شرکت­های زیرساخت انجام می‌­ شود، تصریح کرد: اسفندماه سال گذشته نیز شرکت برق منطقه­‌ای گیلان برای تثبیت مسیر احداث خط ۶۴ ولت تغذیه پست توحید گلسار خواستار مجوز حفاری سی عدد سونداژ در بلوار اصفهان، بلوار گیلان، خیابان ۱۷۹ و بیست متری گاز شد.

۱۴ تیرماه سال جاری نیز بار دیگر شرکت آب و فاضلاب خواستار صدور مجوز حفاری تکمیل پروژه تکمیل خط انتقال در منطقه گلسار در خیابان­های ۱۷۹، بیست متری گاز و تقاطع بلوار گیلان و خیابان ۱۷۹ شد.

دکتر ثابت قدم از توانایی شهرداری رشت در اجرای پروژه‌ها در اسرع وقت خبر داد و گفت: به طور کلی شهرداری می‌­تواند پروژه ­‌ها را تحت فشار و در مدت زمان کمتری انجام دهد اما به دلیل عدم وجود مدیریت واحد شهری که پس از سال­‌ها در زمان دولت تدبیر و امید لایحه آن به مجلس شورای اسلامی ارائه شده و در حال طی مراحل قانونی است، ممکن است زیرساخت­های برق، آب و گاز و… آسیب ببیند و خسارتش متوجه شهروندان، شرکت­های زیرساخت و استانداری شود و شما قطعاً به واسطه عنایت ویژه­‌ای که به بیت المال دارید راضی به آن نیستید.

وی در پاسخ به سوال استاندار «خیابانی قرار است طی ۵ روز مراحل لوله­ گذاری ­اش انجام گیرد چرا بیش از ۴ ماه طول می‌­کشد؟» اذعان داشت: احتمالاً این اعداد و ارقام صرفاً جنبه استفاده در مثال را دارد وگرنه حضرتعالی که یکی از مدیران ارشد کشور هستید آگاهی کامل دارید که در پنج روز نمی‌­توان پروژه‌ای با عرض و طول و مشکلات زیرساختی فوق ­الذکر را لوله­ گذاری و به نتیجه نهایی جهت بهره­برداری رساند. همان­طور که اصلاح سیستم فاضلاب در محدوده چهارراه می‌کاییل از سمت مطهری که کمتر از ۴۰۰ متر طول داشت، قریب به شش ماه به طول انجامید و از طرفی در حالی که بیش از یک دهه از آغاز این پروژه فاضلاب منتسب به بانک جهانی می‌­گذرد، تنها ۲۵ درصد پیشرفت داشته و هنوز هم فاضلاب­ سنتی از بین رفته و فاضلاب خانگی به رودخانه ­‌ها می‌­ریزد و شهرداری و دولت فعلی هزینه عدم اجرای دولت­های قبلی را در سراوان می‌­پردازند.

وی افزود: همان­طور که عنایت دارید در اولین دوره ­ای که بنده توفیق خدمت به شهروندان را داشتم، در مهرماه ۱۳۹۱ عدم انجام پروژه آب­های سطحی در خیابان مطهری منجر به فوت یکی از همشهریان شد و به همین دلیل است که هم ما و هم رویکرد جنابعالی، جان یک انسان را که از ضروری­‌ترین حقوق شهروندی است، در اولویت قرار داده است. همان­طور که حضرتعالی در سال ۹۲ و در آغاز دوره فعالیت­تان در استانداری گیلان، پیگیر اجرای پروژه جمع ­آوری آب­های سطحی شهرداری شدید و نتیجه آن مشارکت هفت میلیارد تومانی (۴/۶ درصدی) دولت در هزینه ۱۰۹ میلیاردی پروژه جمع ­آوری آب­های سطحی شد که توسط شهرداری در حال انجام است و بنده شخصاً شاهدم جنابعالی نیز دغدغهای ویژه در خصوص اخذ اعتبارات ملی دارید همانند شهری با جمعیت کمتر از ۴۰۰ هزار نفر مثل ساری که توانسته با تصویب هیات دولت، ۶۶ میلیارد تومان اعتبار از منابع دولتی برای پروژه جمع­آوری آب­های سطحی را به خود تخصیص دهد اطمینان داریم که حضرتعالی که بار‌ها در مراسم بهره ­برداری از پروژه ­های شهری از عملکرد مدیریت شهری رشت ابراز رضایت کرده ­اید با درایت و تجربه مثال­ زدنی دغدغه داشته و تدبیری فرموده ­اید که از نشانه ­های آن حضور ریاست محترم سازمان مدیریت بحران کشور و اعلام دغدغه ­های جنابعالی نزد مدیران بوده است انتظار دارد همچنان حامی مدیریت شهری در تسریع اجرای پروژه­‌های عمرانی باشید تا ان شاء­الله افرادی که متناسب با تغییر دولتی حسب منافع شخصی به نوعی علیرغم عدم اعتماد در مدح وضع پیش آمده سخن­ پراکنی می‌­کنند و خود را دلواپس نشان می‌دهند، حسب فرمایش مقام معظم رهبری جامعه را به سمت دو قطبی نبرده و قطعاً اعتدال و آرامش حاصله از آن، امنیت عمومی و اهداف کلان حاکمیت را به دنبال خواهد داشت.

شهردار رشت در پایان ضمن با اشاره به درک دغدغه­‌های استاندار و شهروندان، گفت: شهرداری رشت در سالی که از سوی مقام معظم رهبری سال اقدام و عمل نامیده شده، خود را مکلف دانسته و می‌­ داند که در جهت بهبود زندگی شهروندان همگام با دولت محترم تلاش کرده و هیچ بهانه ­ای من جمله اجرای پروژه­‌های عمرانی را دلیلی بر تاخیر در حقوق پرداختی به پرسنل زحمتکش شهرداری اعلام ننموده و نمی‌­داند و حسب پاسخ ارسالی که جهت جلوگیری از حس بی­ اعتنایی به سوالات احتمالی مطروحه برای صداو سیمای محترم ارسال گردیده اقدام لازم به عمل آمده است.

(۰)(۰)کد مطلب: 88561
تاریخ: ۲۲ دی ۱۳۹۵

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
فرهاد

درود
یک نقد جدی من نسبت به شهردار رشت دارم، این است که ایشان بسیار کم حرف می زنند و مخالفین ایشان بسیار پرحرف هستند. من نمی گویم که آقای دکتر ثابت قدم بیاید با آدمی مثل محمود باقری خطیبانی، جدال لفظی کند. خوب در شان ایشان هم نیست اما هر از چند گاهی باید چنین نامه هایی در جواب مخالفین ضد توسعه رشت بنویسد و مردم را از چند و چون مسائل پیش آمده آگاه نماید. مثل همین نامه ای که ایشان خطاب به استاندار نوشته اند. بسیار عالی است.پاسخ بسیار دندان شکنی بود به یاوه گویانی که دنبال حفظ منافع فردی خود هستند.
۰

(۱)(۰)

پاسخ

فرشید

بنظر من بعد از سالها در رشت یک تیم مدیریتی مشغول به کارشده که هم برنامه کاری دارد و هم توانایی سازمان دادن و هم انجام کار در شرایط بی پولی و کم پولی و هم تشخیص اولویتهای شهری و هم کار چند جانبه از جمله کار در زمینه فضای سبز ، جمع آوری ابهای سطحی ، سر و سامان دادن ورودی های شهر، اهمیت دادن به حمل و نقل عمومی ، توجه به ویژگیهای تاریخی ،مذهبی و هویتی شهر رشت و جلب توجه مسوولین کشوری به اهمیت شهر رشت بعنوان بزرکترین شهر ایران در ساحل خزر و حتی بلنپروازی رقابت با شهرهای مهم ایران و منطقه. ضروریست که همه شهروندان رشت و مسوولین استان صرفنظر از تفاوت دیدگاه ها به این تیم مدیریت شهری کمک کنند و همدلی نشان دهند. واقعا شهر ما برای خروج از رکود سی ساله به وحدت شهروندان و مسوولین نیاز دارد.

(۱)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری
به روایت تصویر

جشن امضای کتاب «پرواز ۶۹» اثر شایان مصلح در رشت

گیل نگاه/رضا احمدپور:   مراسم جشن امضای کتاب شعر «پرواز 69» اثر شایان مصلح شاعر و فوتبالیست گیلانی تیم فوتبال پرسپولیس پنجشنبه شب (3 خرداد) با حضور ورزشکاران، مسئولین و هنرمندان گیلانی در مجموعه یادگار امام رشت برگزار شد.…

گزارش تصویری نمایش «گفتگوی فراریان» در رشت

گیل نگاه/ آیسان حقیقت: نمایش «گفتگوی فراریان» به نویسندگی محمد زارع و به کارگردانی میلاد شجره از 2 الی 9 خرداد در تماشاخانه هامون رشت به روی صحنه می رود.  

از دریچه دوربین «گیل نگاه»؛

مجموعه‌ای از عکس‌های منتخب اردیبهشت‌ماه ۹۷

گیل نگاه/گروه عکس: این گزارش شامل مجموعه‌ای از عکس‌های منتخب رویدادهای خبری ماه گذشته (اول تا ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۹۷) از دریچه دوربین عکاسان گیل نگاه است. در ادامه عکس‌هایی از پویا بازارگرد، رضا احمدپور، بابک جدی، آیسان حقیقت، آدینه صالح نژاد، احسان حسن‌پور، مائده سیدی، سائده محمدی، مطهر منفرد و امیرصالحغنجی را مشاهده می‌کنید.      …