گیل نگاه: دولت آمریکا به حکم روز چهارشنبه دیوان بین المللی دادگستری درباره شکایت ایران از آمریکا به دلیل تحریم های یکجانبه واشنگتن علیه تهران واکنش نشان داد. دیوان بین المللی دادگستری در لاهه هلند امروز حکم موقت خود را در این پرونده اعلام کرد و گفت که تحریم ها جان شهروندان ایرانی را به خطر انداخته است. دیوان لاهه از دولت آمریکا خواست تا صدور حکم نهایی، موانع صدور اقلام بشردوستانه به ایران را برطرف کند. بر اساس این حکم، دیوان بین المللی دادگستری، اعلام کرد که صلاحیت رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا بر مبنای پیمان مودت میان دو کشور را دارد. طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت آمریکا در واکنش به حکم این دادگاه، آن را «بی ارزش» خوانده است. دولت آمریکا همچنین بار دیگر اعلام کرده این نهاد در موضوع تحریم های ایران صلاحیت رسیدگی به پرونده را ندارد.
 وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به حکم دادگاه لاهه گفت که کشورش به توافق مودت با ایران (1955) با تصمیمی دیرهنگام پایان می دهد.
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا تصمیم دادگاه بین المللی لاهه در صدور حکم برای پرنده شکایت ایران علیه امریکا را درست ندانست. وی با تکرار ادعاهای اثبات نشده علیه کشورمان، ایران را با عنوان منشاء اصلی تهدیدات علیه نمایندگی های آمریکا در عراق متهم کرد. وی مدعی شد: ما(آمریکا) برای مسائل انسان دوستانه برای مردم ایران استثنا قائل هستیم. وزیر خارجه آمریکا با بیان این که «ایران تلاش می کند آمریکا را مجبور به توقف اعمال تحریم ها علیه خود کند» گفت: رای دیوان بین المللی دادگستری بی ارزش است. وی گفت: از رای دیوان بین المللی دادگستری که آمریکا را هدف قرار می دهد، احساس ناامیدی می کنیم.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code