گیل نگاه: سخنگوی دولت گفت: بدهى دولت به بانک مرکزى ١٠ هزار میلیارد تومان بود که امروز به ٨هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که امروز سه شنبه 26 تیرماه در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: در آخرین جلسه هیات وزیران تصویب شد ١٠٠ هزار میلیارد از بدهى اشخاص حقیقى و حقوقى به بانک ها که از دولت طلب دارند توسط دولت تسویه شده و از زیر بدهى بانک ها خلاص بشوند. از این تاریخ افرادی که از دولت طلبکار و به بانک ها بدهکار هستند می توانند اسناد تسویه خود را از دولت دریافت کنند.
وی ادامه داد: حسن این کار این است که بار بزرگی از دوش بنگاه های اقتصادی برداشته شود و دیگر اینکه صورت وضعیت مالی بانک ها نیز مشخص خواهد شد. بدهى دولت به بانک مرکزى ١٠ هزار میلیارد تومان بود که امروز به ٨هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است و ٥هزار و ٨٠٠ میلیارد تومان از این بدهى مربوط به یارانه ها و سال ٨٩ یا ٩٠ بود.
سخنگوی دولت با اشاره به طرح های اشتغال زایی دولت افزود:  در مجموع، ٦٥ هزار و ٤٠٠ میلیارد تومان براى اشتغال صرف می شود و ٣٠٠ هزار فرصت شغلى قرار است از طریق ساخت و ساز مسکن ایجاد شود. هم اکنون نیز در دفتر رئیس جمهور جلسه نوسازی بافت های فرسوده با حضور استانداران و شهرداران شهرهای بزرگ در حال برگزاری است که قرار است در خصوص این حوزه اشتغال زا بحث و تصمیم گیری شود. قرار شد ٢٠٠ هزار مسکن در بافت فرسوده مسکن بویژه در شهرهای بزرگ نوسازی کنیم.
ترامپ، تحریم و هر چه "ت" دارد مهم نیست
نوبخت با اشاره به ضرورت حمایت از کالای ایرانی تصریح کرد: بصورت پیوسته می توان و باید از کالاى ایرانى حمایت کرد، با استفاده از ظرفیت هاى داخلى می توانیم اشتغال ایجاد کنیم؛ دیگر ترامپ، تحریم و هر چه "ت" دارد مهم نیست.
وی اظهار کرد: ما نمی گوییم همه چى آرومه، ما چقدر خوشبختیم؛ مشکل هم وجود دارد، ولى اقتصاد ما قوت هایی هم دارد و ما نباید روحیه خود را بهم بریزیم.
سخنگوی دولت ضمن اشاره به فرسودگی ناوگان حمل و نقلی کشور کفت: قرار شد ناوگان برون شهرى و درون شهرى را نوسازى کنیم و در همین راستا ٦١هزار و ٤٤٨ ماشین فرسوده از ٩٠ هزار ماشین فرسوده موجود از رده خارج شده است.
افزایش 61درصدی درآمدهای دولت
وی با اشاره به درآمد دولت در سه ماه نخست سال ادامه داد: در ١٠٧ روز نخست سال؛ مجموع دریافتى هاى دولت در زمینه فروش نفت، صادرات و حوزه ارزى و ریالى بالغ بر ٨٢ هزار و ٦٠٠ میلیارد تومان بود که ٥١ هزار و ٤٠٠ میلیارد تومان یعنی  ٦١ درصد نسبت به سال قبل در این دوره بیشتر است که از این مبلغ ٦٨ درصد از افزایش منابع بر عهده نفت بود.
نوبخت گفت: اعتبارات هزینه ای ٦ درصد نسبت به پارسال افزایش داشت. ٢٣ هزار و ٢٦٠ میلیارد تومان پرداخت عمرانی داشتیم که سال گذشته در زمان مشابه ١٠٤٤ میلیارد تومان بوده است.
وی ادامه داد: برای حوادث غیرمترقبه سال گذشته ٦٤ میلیارد و ٥٠٠ میلیون تومان پرداخت شد، اما امسال ٨٣١ میلیارد تومان پرداخت کرده ایم. سال قبل ١٥ هزار میلیارد تومان از تنخواه استفاده کردیم در حالی که تا به امروز ٢٨٠٠ میلیارد تومان استفاده کردیم.
امکان ندارد کالاى اساسى و مورد نیاز مردم را بیشتر از ارز دولتى ٤٢٠٠ تومانى وارد کنیم
نوبخت در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان مبنى بر صحبت هاى احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که گفته بود قیمت دلار ٣٥٠٠ تومان است و نظام کوپنى باید احیا شود، اظهر کرد: بر اساس تئورى اقتصادى می توانیم نظرهاى متفاوتى بدهیم. ما فکر کردیم و با محاسباتى که انجام شد به این نتیجه رسیدیم که قیمت ٤٢٠٠ تومان براى ارز، معقول است. ما سیاستمان، بازار است؛ نه سیستم دولتى هستیم و نه سیستم بازارى و لیبرال اقتصادى.
وی ادامه داد: در بحث ارز، مدیریت شناورى داریم؛ بنابراین با این سیستم و با توجه به تمامى جهات قیمت تعیین شده است. ما یک دولت اقتضایى هستیم؛ وقتى منابع ارزى محدود است، نباید قشر پایین فراموش شود. امکان ندارد کالاى اساسى و مورد نیاز مردم را بیشتر از ارز دولتى ٤٢٠٠ تومانى وارد کنیم و در هر صورت کالاى اساسى مردم تامین خواهد شد.
از رفقایمان انتظار حمایت و روحیه دادن داریم
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون لزوم انعکاس خدمات دولت، گفت: کار منتقدان این است که ما را نقد کنند و انتظار تمجید نداریم، اما از رفقایمان نیز انتظار حمایت و روحیه دادن داریم. اخبار منفی و مایوس کننده اقتصادی، همه اقتصاد ما نیست.  دولت پروژه های خوبی در دست اجرا دارد؛ مانند شبکه ریلی که راه آهن مراغه ظرف ماه آینده افتتاح خواهد شد.
نوبخت با اشاره به ریشه مخالفت ها با دولت، تصریح کرد: من همیشه تمام تلاش خود را کردم تا به رئیس جمهور وفادار بمانم و خط اعتدال را که در تعامل با اصلاح طلبان بوجود آمده در پیش بگیریم و تمام تلاش امروز من این است که با تمام توانایى و ریسک پذیرى جلو بروم. هیچ وقت به رئیس جمهور نگفتم کم داریم؛ ایشان هر چه خواستند ما انجام دادیم.
سخنگوی دولت با اشاره به بحث واردات غیرقانونی خودرو به کشور گفت: بعد از اینکه ثبت سفارش کالاها متوقف شد، هک شدن سامانه و یک اقدام غیر قانونى، منجر به واردات غیرقانونى خودرو شد که برخى از اشخاص دولتى نیز در این اقدام غیرقانونى دخیل بودند. عده اى فکر می کردند که می توانند مثل سابق رفتار کنند و از نگاه ناظر دولت فرار کنند، اما دولت حتما با کسانى که از این سیستم سو استفاده کردند برخورد می کند.
نوبخت با اشاره به بازار خرید گندم توسط دولت افزود: به جز امسال، قیمت خرید تضمینى گندم همیشه روبه افزایش بوده است. از سال ٩٢ تا به امروز قیمت گندم ٣ برابر شده است و به همین دلیل امسال این قیمت افزایش پیدا نکرد. تاکنون ١٠ هزار و ٥٠٠ تن گندم خریدارى شده است که ٧ هزار و ٣٦٠ میلیارد تومان قیمت این گندم ها بوده که از این رقم ٣ هزار و ٥٧٩ میلیارد آن پرداخت شده است و  تلاش می کنیم تا آبان ماه بقیه مطالبات ناشی از خرید تضمینی گندم را پرداخت کنیم.
طبق برجام ما نباید هیچ محدودیتى در فروش نفت داشته باشیم
وی با اشاره به ادامه رایزنی ایران با اروپا بر سر ادامه برجام افزود: نفت یکى از موضوعاتى است که با طرف هاى اروپایى در حال رایزنى آن هستیم. این که صادرات نفت ما صفر شود حرف پوچ و بى اساسى است، طبق برجام ما نباید هیچ محدودیتى در فروش نفت داشته باشیم. نفت یکی از موضوعاتی است که ما از طرف های برجام انتظار داریم. نظام بانکی، پتروشیمی، کشتیرانی و ... دیگر مواردی است که مطرح می شود. ما دنبال این هستیم که بجز سهیمه اوپک محدودیت دیگری نداشته باشیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به بحث بازداشت برخی از مدیران وزارت صنعت، گفت: متاسفانه چنین خبری درست است و عده ای که در موضوع واردات خودرو نقش آفرینی کرده اند بازداشت شده اند و رئیس جمهور نیز از قوه قضائیه خواسته اند که با قاطعیت و نهایت سخت گیری با آنها برخورد کنند.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون حضور وزرا و رئیس جمهور در بین مردم، گفت: هم وزرا و هم خود رئیس جمهور بین مردم حضور می یابند. اگر وزیری به استانی سفر می کند، به نمایندگی از طرف دولت است و توصیه اخیر رهبر معظم انقلاب نیز نافع است. در سفرهای استانی رئیس جمهور به ٣١ استان، ١٢٠٠ پروژه را در دستور کار دادند که ٢٤ هزار میلیارد تا آغاز دولت دوازدهم پرداخت شود و تا ٣٤ هزار میلیارد تومان پرداخت شد.
نوبخت در پاسخ به سوالی پیرامون ایراد شورای نگهبان به لوایح چهارگانه، خاطرنشان کرد: دولت به دنبال تصویب لوایح چهارگانه است و تاکید می کند که این لوایح باید در چارچوب قانون اساسی به تصویب برسد. تمام تلاش امروز ترامپ این است که کشورها را با خود علیه ما همراه کند، اما ناموفق است. نگاه دولت بر این است که اگر شورای نگهبان نظری دارد، مجلس آن را برطرف کند، چراکه دولت به تصویب این لوایح نیاز دارد.
دولت تعهداتش در قبال زلزله زدگان را انجام می دهد
وی در پاسخ به سوالی پیرامون نقش داشتن در بحثت تغییر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور گفت: همه این ها دروغ است.
نوبخت با اشاره به وضعیت زلزله زدگان شهر سرپل ذهاب، اظهار کرد: دولت تعهداتش در قبال زلزله زدگان را انجام می دهد، شما خودتان ببینید به تعهدات عمل شده یا خیر. هرکس باید خودش خانه بسازد و دولت به آنها کمک می کند. دولت فرمول مشخصی برای کمک به زلزله زدگان دارد.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون گزارش اخیر رسانه های آمریکایی در خصوص سرقت اسناد هسته ای از ایران، گفت: اینها حرف های سوخته چند ماه پیش است که آنها را تکرار می کنند.
در شرایط فعلی که خودمان کمبود برق داریم، صادرات برق به عراق انجام نمی شود
نوبخت در پاسخ به سوالی پیرامون سفر علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری به روسیه، اظهار کرد: در این سفر همه توافقاتی که وجود داشت، روسیه بر آنها باقی بود و نه تنها انگیزه اش تقلیل پیدا نکرده بود، بلکه انگیزه مضاعفی داشتند و آمادگی سرمایه گذاری عظیمی در طرح های زیربنایی ما دارند.
وی در پاسخ به سوالی پیرامون قطع صادرات برق از ایران به عراق، عنوان کرد: صادرات برق به عراق داشتیم، اما در شرایط فعلی که خودمان کمبود برق داریم، چنین کاری انجام نمی شود.
نوبخت در پاسخ به سوالی پیرامون شایعات مطرح شده در خصوص ارتباط خاموشی های اخیر با توافقنامه پاریس، گفت: کاهش ١٢ درصدی مصرف سوخت های فسیلی در این توافقنامه وجود دارد اما ارتباطی با خاموشی های اخیر ندارد.
سخنگوی دولت با اشاره به قینت ها در بازار نان خاطرنشان کرد: ما به نانواها یارانه سنگینى می دهیم تا قیمت نان افزایش پیدا نکند، نانوا مى گوید آرد را گران نمی کنید؛ ولى قیمت دیگر هزینه ها بالا رفته است، این ها نکته های قابل تاملى است که باید برنامه درستى داشته باشیم. دولت تحت فشار است، اما دلش می خواهد به آنها کمک کند اما بدلیل کمبود منابع نمی تواند خیلی از کارها را انجام دهد.
کارت سوخت به معناى دو نرخى شدن قیمت بنزین نیست
نوبخت با اشاره به بحث استفاده دوباره از کارت های سوخت در کشور ادامه داد: کارت سوخت، نظام کنترلى ما را تقویت مى کند؛ اما لزوما اینظور نیست که کارت سوخت به معناى دو نرخى شدن قیمت بنزین باشد.
گفتنی است در پایان نشست امروز خبرنگاران از محمدباقر نوبخت درخواست کردند تا رئیس سازمان صدا و سیما را به نشست سخنگوى دولت دعوت کند.
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code