گیل نگاه: شوره سر می تواند به دلایل مختلفی از جمله خشکی پوست سر، اگزما، پسوریازیس یا قارچ ایجاد شود که خوابیدن با مو های خیس، آن را بدتر خواهد کرد.
الو دکتر نوشت: نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که با موی خود به ملایمت رفتار کنید. غلاف اطراف هر تار مو به سمت پائین رشد می کند. هنگام خشک کردن موها با حوله یا شانه و سشوار زدن همیشه از سمت ریشه به سمت نوک مو دست را حرکت دهید تا مو نشکند._  از برس مناسب برای هر کاری استفاده کنید. برای صاف کردن مو از یک برس گرد و قطور، برای مجعد کردن و حالت دادن از برس گرد نازک و از برس تخت برای صاف و یکدست کردن سطح مو استفاده کنید._ استفاده از کرم یا شامپوهای نرم کننده مو پس از حمام کردن، مو را نرم تر کرده و شانه کردن مو را راحت تر می کند._ موهایتان را پیش از شست و شو با شامپو برس کنید تا خوب از هم جدا شوند._ وقتی که مو خیس است شکننده تر است، بنابراین از خشک کردن خشن مو با حوله و شانه زدن و برس کشیدن سفت و سخت باید جدا خودداری کنید._ برس زدن باید دو بار در روز ( صبح و شب ) و هر بار دست کم یک دقیقه انجام شود._ برای از هم جدا کردن موها، ابتدا شانه را روی نقاطی که گره های احتمالی وجود دارد بگذارید و گره ها را باز کنید. موها را نکشید و به تدریج دسته هایی از مویتان را شانه کنید._ بهترین راه برس زدن موها این است که سر به طرف پایین باشد و از پشت گردن به طرف پیشانی موها برس شوند و سپس از کناره ها به طرف بالای سر این کار را ادامه دهید و در انتها با بُرس کردن از پیشانی به طرف پشت سر کار را خاتمه دهید._ اگر موهایتان را شستید، صبر کنید تا 80 درصد از موهایتان خشک شوند و بعد برس بکشید._ از شامپوهای معمولی و مناسب با نوع موهایتان استفاده کنید. توصیه می شود از دو نوع شامپو به طور متناوب استفاده کنید._ به قدرت کف اعتماد نکنید، کف زیاد نمی تواند دلیل پاکی و تمیزی موها باشد. اکثر شامپوها نرم کننده هستند و کمتر کف می کنند._ دو بار شست و شو با شامپو در هفته توصیه می شود، اما برای کسانی که احساس لزوم می کنند، شست و شوی هر روزه هم ایرادی ندارد ( البته به شرطی که از شامپوهای معمولی و مناسب مو استفاده شود )._ دو بار شامپو کردن پی در پی بی فایده است و همان یک بار کافی است و در واقع بار دوم شستن، بیهوده پوست سر را حساس می کند و باعث ایجاد الکتریسیته در موها می شود._ اگر می توانید آبکشی را با آب سرد خاتمه دهید، چرا که این عمل باعث می شود کراتین موجود بر روی سطح بیرونی مو صاف شود. لذا موی شما با این عمل صاف تر، درخشان تر و براق تر خواهد شد._ به طور مداوم از سشوار استفاده نکنید. بگذارید گاهی اوقات موهایتان در هوای آزاد خشک شوند._ نکته آخر ( که بسیار مهم است واغلب فراموش می شود ) اینکه شانه و برس خود را حداقل هفته ای یک بار با آب و صابون بشویید.
گاهی دیر موقع به حمام رفتن باعث می شود که در خشک کردن موها تنبلی شود اما این کار خطرات زیادی را به دنبال دارد. در این مقاله در مورد عوارض خوابیدن با موی خیس بیشتر اطلاعات کسب کنید.
شوره سر
شوره سر می تواند به دلایل مختلفی از جمله خشکی پوست سر، اگزما، پسوریازیس یا قارچ ایجاد شود که خوابیدن با مو های خیس، آن را بدتر خواهد کرد.
قارچ در جا های گرم، تاریک و مرطوب رشد می کند. اگر با مو های خیس بخوابید، شرایط را برای رشد قارچ فراهم خواهید کرد. علاوه بر این اگر پوست شما مرطوب باقی بماند، می تواند خارش و لک ناشی از اگزما و پسوریازیس را بدتر کند.
کدر شدن مو
درخشش مو ناشی از رطوبت و روغن های طبیعی پوست سر است. زمانی که سر مرطوب خود را بر روی یک روبالشتی خشک می گذارید، پارچه، رطوبت مو های شما را جذب کرده و ساقه مو را خشک و کدر می کند.
عفونت قارچی پوست
 یکی دیگر از عوارض خوابیدن با موی خیس، ابتلا به عفونت قارچی است. عفونت قارچی پوست، نوعی عفونت مسری بوده که باعث خارش وحشتناک شده و می تواند منجر به ریزش مو شود. زمانی که مو های خیس خود را بر روی بالش قرار می دهید، بالش گرم و مرطوب می شود. ترکیب موی مرطوب و بالش مرطوب باعث رشد قارچ می شود.
چرب شدن موها
خوابیدن با موهای مرطوب زمینه را برای تولید چربی بیشتر در موها فراهم می کند و در نتیجه موها زودتر از حالت معمولی حالت چرب شدگی پیدا خواهند کرد و ظاهر نازیبایی نیز خواهند داشت.
سردرد
اگر با موهای خیس به رختخواب بروید مطمینا سردردهای شدیدی را تجربه خواهید کرد! پوشاندن موها با یک حوله نیز این مشکل را بدتر خواهد کرد زیرا رطوبت موها برای مدت بیشتری باقی می ماند. مرطوب بودن موها در هنگام خواب تاثیر مستقیمی بر روی گردش خون داشته و با افزایش تنش و سردرد ممکن است خوابیدن را متوقف کند.
نکته هایی مهم در شانه کردن و خشک کردن مو
_ نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که با موی خود به ملایمت رفتار کنید. غلاف اطراف هر تار مو به سمت پائین رشد می کند. هنگام خشک کردن موها با حوله یا شانه و سشوار زدن همیشه از سمت ریشه به سمت نوک مو دست را حرکت دهید تا مو نشکند.
_  از برس مناسب برای هر کاری استفاده کنید. برای صاف کردن مو از یک برس گرد و قطور، برای مجعد کردن و حالت دادن از برس گرد نازک و از برس تخت برای صاف و یکدست کردن سطح مو استفاده کنید.
_ استفاده از کرم یا شامپوهای نرم کننده مو پس از حمام کردن، مو را نرم تر کرده و شانه کردن مو را راحت تر می کند.
_ موهایتان را پیش از شست و شو با شامپو برس کنید تا خوب از هم جدا شوند.
_ وقتی که مو خیس است شکننده تر است، بنابراین از خشک کردن خشن مو با حوله و شانه زدن و برس کشیدن سفت و سخت باید جدا خودداری کنید.
_ برس زدن باید دو بار در روز ( صبح و شب ) و هر بار دست کم یک دقیقه انجام شود.
_ برای از هم جدا کردن موها، ابتدا شانه را روی نقاطی که گره های احتمالی وجود دارد بگذارید و گره ها را باز کنید. موها را نکشید و به تدریج دسته هایی از مویتان را شانه کنید.
_ بهترین راه برس زدن موها این است که سر به طرف پایین باشد و از پشت گردن به طرف پیشانی موها برس شوند و سپس از کناره ها به طرف بالای سر این کار را ادامه دهید و در انتها با بُرس کردن از پیشانی به طرف پشت سر کار را خاتمه دهید.
_ اگر موهایتان را شستید، صبر کنید تا 80 درصد از موهایتان خشک شوند و بعد برس بکشید.
_ از شامپوهای معمولی و مناسب با نوع موهایتان استفاده کنید. توصیه می شود از دو نوع شامپو به طور متناوب استفاده کنید.
_ به قدرت کف اعتماد نکنید، کف زیاد نمی تواند دلیل پاکی و تمیزی موها باشد. اکثر شامپوها نرم کننده هستند و کمتر کف می کنند.
_ دو بار شست و شو با شامپو در هفته توصیه می شود، اما برای کسانی که احساس لزوم می کنند، شست و شوی هر روزه هم ایرادی ندارد ( البته به شرطی که از شامپوهای معمولی و مناسب مو استفاده شود ).
_ دو بار شامپو کردن پی در پی بی فایده است و همان یک بار کافی است و در واقع بار دوم شستن، بیهوده پوست سر را حساس می کند و باعث ایجاد الکتریسیته در موها می شود.
_ اگر می توانید آبکشی را با آب سرد خاتمه دهید، چرا که این عمل باعث می شود کراتین موجود بر روی سطح بیرونی مو صاف شود. لذا موی شما با این عمل صاف تر، درخشان تر و براق تر خواهد شد.
_ به طور مداوم از سشوار استفاده نکنید. بگذارید گاهی اوقات موهایتان در هوای آزاد خشک شوند.
_ نکته آخر ( که بسیار مهم است واغلب فراموش می شود ) اینکه شانه و برس خود را حداقل هفته ای یک بار با آب و صابون بشویید.
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code