گیل نگاه: سوء استفاده مدافعان شکار از رسانه ها اکنون وارد مرحله جدیدی شده، به گونه ای که چهارشنبه گذشته، یکی از رسانه ها، اظهاراتی را در دفاع از شکار به نقل از یک نماینده مخالف شکار منتشر کرد که از سوی این نماینده تکذیب می شود.
به گزارش تسنیم، مهرداد بائوج لاهوتی ضمن تکذیب اظهارات منسوب به وی در گزارشی از ایسنا، می گوید: از همان آغاز، که سازمان حفاظت محیط زیست بعد از چهار سال آیش، برای شکار اتباع خارجی در کشور پروانه صادر کرد مخالفتم را با صدور مجوز شکار اعلام کردم و حالا که انتقادات مستدل و تخصصی صاحب نظران این حوزه را مطالعه می کنم دلایل بیشتری برای این مخالفت پیدا می کنم.
وی ادامه می دهد: آنچه مدافعان شکار و متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست به جامعه القا می کنند این است که افراد پیر در گله، به ایجاد اختلال در بقای گله منجر شده و سلامت گله را تهدید می کنند در حالی که همانطور که متخصصان حوزه حیات وحش به طور کاملا منطقی شرح داده اند ماجرا کاملا بر خلاف این ادعاست.
عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی اضافه می کند: افراد پیر در گله دقیقا دارای برترین ژن هستند که توانسته اند با چالش های بقا در طبیعت سازگار شده و به سن بالا برسند. تولید مثل این افراد مسن، سبب انتقال این ژن برتر به نسل های بعدی شده و ضامن بقای گله است. حالا چون شکارچیان تمایل به شکار افراد مسن دارند تا بتوانند با شاخ و دندان آنها رکورد ثبت کنند این توجیه کذب را آورده اند که با حذف افراد پیر به حیات وحش خدمت می کنند.
وی یادآور می شود: از سوی دیگر، مسئولان محیط زیست مدعی هستند جمعیت حیات وحش در زیستگاه های کشور آنقدر زیاد شده که منابع آب و مراتع کفاف آنها را نمی دهد به ناچار باید برخی از آنها را شکار کرد. این ادعا غیرقابل قبول است.همین مسئولان جمعیت چارپایان را در سال ۹۶ در کل کشور، ۱۸۰ هزار راس اعلام می کنند، در حالی که جمعیت چارپایان در دهه ۵۰ بیش از یک میلیون راس برآورد شده. با این حساب چگونه می توانند مدعی افزایش جمعیت حیات وحش شوند؟
بائوج لاهوتی با اشاره به اظهارات متخصصان حوزه حیات وحش می گوید: آنچه می گویند کاملا صحیح است. مناطق چهارگانه محیط زیست از آن رو تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست درآمده اند که از اهمیت ویژه ای به لحاظ محیط زیستی برخوردارند. این مناطق ذخیره گاه های حیات وحش کشور هستند و به فرض محال که جمعیت حیات وحش در آنها از ظرفیت برد زیستگاه فراتر رود، این جمعیت به زیستگاه های مجاور سرریز شده و سبب احیا و ترمیم جمعیت گونه ها در زیستگاه های پیرامونی خواهد شد.
وی با انتقاد از صدور پروانه های شکار در مناطق چهارگانه کشور از مسئولان محیط زیست می پرسد: اینکه در زون امن پناهگاه حیات وحش حیدری، پروانه شکار داده شود چه معنایی می تواند داشته باشد؟ مگر می شود در پناهگاه حیات وحش، آن هم در زون یک آن، به بهانه افزایش جمعیت چارپایان با وارد کردن شکارچی، ناامنی ایجاد کرد؟ غیر از این است که پناهگاه حیات وحش حیدری همواره جزو زیستگاه های شکارچی پسند کشور به شمار می رفته است؟
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در پایان می گوید: در همان توضیحات اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست (IUCN) که مسئولان محیط زیست برای توجیه شکار تروفه به آن استناد می کنند هم قید شده که شکار تروفه “در صورت مدیریت صحیح”، “می تواند” به حفظ زیستگاه ها کمک کند. اما این جمله را ما در کشورمان طوری بازتاب داده ایم که گویی شکار، تنها ابزار حفاظت از زیستگاه هاست.
بائوج لاهوتی در پایان می گوید: اگر مسئولان محیط زیست در تامین اعتبار لازم برای حفاظت از زیستگاه ها با مشکل مواجه هستند به جای کسب درآمد از محل فروش پروانه شکار، باید این مشکل  را از طریق دفتر حقوقی و امور مجلس این سازمان در دست پیگیری قرار دهند.