گیل نگاه: دبیر انجمن برنج گفت: برداشت برنج در دو استان مازندران و گیلان آغاز شده و پیش بینی می کنیم، با توجه به بارش های پر بار بهار امسال نیز دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج در کشور تولید شود.
به گزارش فارس، جمیل علیزاده شایق از آغاز برداشت برنج در استان مازندران و گیلان خبر داد و گفت: با وجود کاهش بارندگی ها در پایان سال گذشته و پیش بینی خشکسالی خوش بختانه بارش های بهار امسال و پرباری آن یک مقدار از این خشکی ها را جبران کرد تا جایی که از مجموع 237 هزار هکتار کشت برنج در دو استان گیلان و مازندران تنها 2 هزار هکتار آن هم در نقاطی که پیش از این  نسبت به تأمین آب آن هم هشدار داده شده بود، خشکی وجود دارد.
وی از آغاز برداشت مکانیزه برنج از روز چهارشنبه در استان مازندران خبر داد و گفت: پیش بینی ما این است که امسال به هیچ عنوان کاهش تولید نداشته باشیم و محصول خوب و با کیفیتی هم در دو استان مازندران و گیلان تولید شود.

پیش بینی تولید 2 میلیون و 200 هزار تن برنج

دبیر انجمن برنج به این نکته اشاره کرد: امسال نیز همچنان 2 میلیون و 200 هزار تن پیش بینی تولید برنج در کشور وجود دارد، البته با توجه به بارندگی های خوبی که اتفاق افتاده برخی افراد در استان مازندران کشت رتون (کشت دوم) را انجام داده اند، اگر چه مورد تأیید ما و سازمان تحقیقات و ترویج نیست.

علیزاده شایق همچنین در مورد کشت برنج در سایر استان های کشور هم گفت: با آنکه وزارت جهاد کشاورزی سخت گیری های زیادی برای طرح نکاشت برنج در استان های دیگر کرده بود، اما کشاورزانی که آب در دسترس داشتند، کار خودشان را کردند و دوباره برنج کاشتند، اما استان هایی هم که آب نداشتند، برنج نکاشتند.

وی به صراحت گفت: امسال در نهایت یک میلیون تن نیاز به واردات برنج وجود دارد.

وزات نیرو فکری به حال مهار آبهای شمال کشور کند

دبیر انجمن برنج همچنین با انتقاد از عملکرد وزارت نیرو در مهار آب های شمالی کشور گفت: حالا که قرار است دو استان مازندران و گیلان بار تولید برنج را در کشور به دوش بکشند، بهتر است که وزارت نیرو آب های سرگردان دو استان مازندران و گیلان را مهار کرده و به جای آنکه این آب ها به دریای خزر بریزد که سهم اندکی از آن نصیب ما می شود، آن را روانه مزارع برنج و این دو استان بکنند.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code