اکثر افراد کمتر به دلیل پیشرفت‌های روز افزون تکنولوژیکی و دارویی پزشکی مدرن جان خود را از دست می‌دهند. اما آیا ایده شما در مورد یک آینده سالم این است که از طریق جراحی بای پس قلب خود را بهبود ببخشید؟ یا احتمالا نیازمند شخصی باشید که دائما پیگیر دارو‌های تان باشد؟ فکر می‌کنید زندگی بهتری با آنژیوپلاستی خواهید داشت؟

آمار سکته قلبی همچنان بالا است و بیماری‌های مربوط به قلب تنها نمی‌تواند به علت کمبود امکانات پزشکی باشد بلکه ممکن است ناشی از برگزیدن شیوه اشتباه زندگی امروزی باشد. در حقیقت برخی از عوامل که ما را در معرض خطرابتلا به بیماری قلبی قرار می‌دهند نظیر چاقی و دیابت بسیار متدوال هستند.

به گزارش فرارو، اکثر افراد کمتر به دلیل پیشرفت‌های روز افزون تکنولوژیکی و دارویی پزشکی مدرن جان خود را از دست می‌دهند. اما آیا ایده شما در مورد یک آینده سالم این است که از طریق جراحی بای پس قلب خود را بهبود ببخشید؟ یا احتمالا نیازمند شخصی باشید که دائما پیگیر دارو‌های تان باشد؟ فکر می‌کنید زندگی بهتری با آنژیوپلاستی خواهید داشت؟

آیا تا کنون درباره راه‌های کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی فکر کردید؟ آیا می‌توانیم کاری را انجام دهیم تا خطر بالقوه بیماری‌های قلبی را کاهش دهیم. بله ما اینجا هستیم تا به شما بگوییم که می‌توان کاری کرد تا این هدف تا حدودی محقق شود. تغییرات کوچک و ساده را به زندگی روزانه خود اضافه کنید و تا اندازه‌ای در پیشگیری از بیماری قلبی بدون نیاز به مراقبت‌های واحد قلبی یا نیاز به پمپ‌های بالون داخل آئورت تجربه کنید. در این مقاله تعدادی از کار‌هایی که پزشکان قلب به منظور مراقبت از قلب خود انجام می‌دهند را به اختصار بیان کرده ایم، شما نیز می‌توانید این کار‌ها را انجام دهید تا از خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی جلوگیری کنید.

راه‌های کاهش سکته قلبی:

۱. روزی ۲۰ دقیقه دوچرخه سواری کنید

هنگامی که محققان آلمان ۱۰۰ مرد با درد ققسه خفیف یا آنژین داشتند، برای هر کدام ۲۰ دقیقه در روز دوچرخه سواری را توصیه کردند یا روش شستشوی آنژیوپلاستی را انجام دادند، در نهایت دریافتند که پس از آنژیوپلاستی، ۲۱ مرد دچار حمله قلبی، سکته مغزی و یا مشکلات دیگر شدند در مقایسه با دیگر گروه تنها ۶ مورد از آن‌ها که روی دوچرخه ثابت رفته بودند، مشکل پیدا کردند. تنها به یاد داشته باشید که اگر در حال حاضر مبتلا به آنژین هستید، باید تنها تحت نظارت پزشک، یک برنامه ورزشی ایمن و مطمئن را آغاز کنید.

۲. در هفته چند بار یک تکه شکلات تلخ بخورید

باور کنید یا نه، نتایج چندین مطالعه حاکی از آن است که شکلات تلخ ممکن است برای سلامت قلب مفید باشد. اثرات سودمند آن احتمالا به دلیل وجود مواد شیمیایی به نام فلاونوئید‌ها است که به منعطف ماندن عروق کمک می‌کنند. سایر ویژگی‌های این ماده دلچسب، کاهش احتمال ایجاد لخته در شریان‌ها و پیشگیری از افزایش کلسترول بد LDL، اکسیداسیون و به دنبال آن کاهش احتمال تشکیل پلاک است. علاوه بر این شکلات تلخ سرشار از منیزیم و فیبر است. اما مصرف شکلات شیری که سبب افزایش کلسترول و می‌شود و افزایش قند را به همراه دارد، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

چند راه ساده برای کاهش خطر حمله قلبی
بیشتر بخوانید: در لحظات اولیه سکته قلبی چه کنیم؟
۳. هر روز صبح یک عدد ب. کمپلکس مصرف کنید

هنگامی که پژوهشگران سوئیسی از بیش از ۲۰۰ زن و مرد درخواست کردند که بعد از جراحی باز عروق قلب شان، ترکیبی از سه ویتامین (فولیک اسید، ویتامین B۶ و ویتامین B۱۲) یا یک دارونما را مصرف کنند، در نهایت دریافتند که سطوح هموسیستئین که یک ماده مرتبط با خطر ابتلا به بیماری قلب است، در افرادی که ویتامین‌های مذکور را مصرف کردند ۴۰ درصد کاهش یافت. علاوه بر این گروه مصرف کننده ویتامین ها، رگ‌های خونی باز تری نسبت به آن دسته از افرادی که داروی قندی مصرف کرده بودند، داشتند.

چند راه ساده برای کاهش خطر حمله قلبی

۴. صدای خود را در شب ضبط کنید

در این صورت صدای خروپف خود را شنیدید، به پزشک خود مراجعه کنید. ممکن است به آپنه در خواب مبتلا شده باشید. شرایطی که در آن نفس شما بار‌ها و بار‌ها در طول خواب متوقف می‌شود. این مسئله می‌تواند منجر به فشار خون بالا و سایر مشکلات سلامتی شود و حتی خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته را افزایش دهد.

چند راه ساده برای کاهش خطر حمله قلبی

۵. شب‌ها یک ساعت زود‌تر به رختخواب بروید

نتایج یک مطالعه در دانشگاه هاروارد در مورد ۷۰ هزار زن که کمتر از ۷ ساعت خواب داشتند، نشان داد که خطر ابتلا به بیماری قلبی کمی بیشتر است. محققان بر این باورند که فقدان خواب سبب افزایش هورمون استرس، افزایش فشار خون و میزان قند خون می‌شود. با این وجود، زمان خواب خود را تا حداکثر تا نه ساعت کنترل کنید. همان مطالعه مشخص کرد که زنان با خواب ۹ ساعت در روز یا بیشتر، کمی افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را بالا می‌بردند.

چند راه ساده برای کاهش خطر حمله قلبی

۶. حداقل هفته‌ای یکبار ماهی بخورید

ماهی را کباب کنید، سس بزنید، در فر طبخ کنید یا تفت دهید، سپس آن را بخورید. یک مطالعه منتشر شده در مجله موسسه پزشکی آمریکا (American Medical Association) در آوریل ۲۰۰۲ نشان داد زنانی که حداقل یک بار در هفته ماهی می‌خورند، در مقایسه با افرادی که ماهی یکبار در ماه مصرف می‌کردند، یک سوم کمتر احتمال ابتلا به بیماری، حمله قلبی یا مرگ بر اثر بیماری قلبی وجود داشت. سایر تحقیقات نیز نشان دادند فواید فوق العاده مصرف ماهی برای مردان نیز مشابه است. یک تحقیق بزرگ دیگری نشان داد که مصرف ماهی به صورت منظم خطر فیبریلاسیون دهلیزی را کاهش می‌دهد. ضربان قلب بی قاعده و سریع، از دلایل اصلی مرگ ناگهانی است.

چند راه ساده برای کاهش خطر حمله قلبی

۷. حداقل چهار بار در هفته صبحانه غنی شده با غلات بخورید

اگر می‌خواهید از ابتلا به بیماری‌های قلبی جلوگیری کنید، به فیبر‌های غذایی توجه بیشتری نشان دهید. در یک تحقیق منتشر شده در مجله آمریکایی، نشان می‌داد دانشمندان دانشگاه هاروارد دریافته اند که کل زنانی که ۲۳ گرم فیبر در روز مصرف می‌کنند و اکثر آن را از غلات غنی شده دریافت نموده اند، نسبت به افرادی که در روز فقط ۱۱ گرم فیبر مصرف می‌کردند، ۲۳ درصد احتمال حمله قلبی کاهش پیدا کرده بود. در مردان نیز رژیم غذایی سرشار از فیبر می‌تواند خطر حمله قلبی را تا ۳۶ درصد کاهش دهد.

چند راه ساده برای کاهش خطر حمله قلبی

۸. هر روز یک اُنس (۸ گرم) پودر تخم کتان روی ماست خود بپاشید

به این ترتیب می‌توانید ۲ گرم امگا ۳ مورد نیاز بدن خود را تامین کنید، اسید چربی سالمی که تحقیقات متعدد نشان داده است که به پیشگیری از ابتلا به بیماری قلبی و کاهش خطر مرگ ناگهانی ناشی از اختلال ریتم قلب کمک می‌کند.

چند راه ساده برای کاهش خطر حمله قلبی

۹. سالاد طعم دار شده با سس روغن کتان

۷ گرم امگا ۳ در چنین سالاد طعم دار شده‌ای وجود دارد که همانطور که در مورد آن گفته ایم، بهترین روش برای ارتقا سلامت کلی بدن است.

چند راه ساده برای کاهش خطر حمله قلبی

۱۰. روزانه حداقل دو فنجان چای بنوشید

مهم نیست چای سیاه یا سبز باشد. حداقل اینکه نتیجه تحقیقات نشان داده است که تنها ۲/۴ درصد از ۵۰۰۰ ساکنان سالم روتردام که دو یا چند فنجان چای در طی شش سال نوشیدند یک حمله قبلی را تجربه کردن، در مقایسه با آمار ۴/۱ درصدی حمله قلبی در افرادی که هرگز چای نمی‌نوشیدند. تحلیل عمده ۱۷ تحقیق در مورد مصرف چای مشخص کرد که سه فنجان در روز حمله قلبی را ۱۱ درصد کاهش می‌دهد.

چند راه ساده برای کاهش خطر حمله قلبی

۱۱. یک مقدار فندق به مرغ و سبزیجات سرخ شده اضافه کنید

فقط ۱.۵ اُنس (۱۲ گرم) از این آجیل سالم در یک روز می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش دهد. یکی از ایده‌های جالب در مورد نحوه مصرف فندق این است که آن‌ها را خرد کرده و به عنوان رویه مرغ یا ماهی استفاده کنید، سپس در فر آن را بپزید.

چند راه ساده برای کاهش خطر حمله قلبی

۱۲. در یک هفته ۴ وعده لوبیا یا نخود را استفاده کنید

محققان در دانشگاه تولان دریافتند افرادی که این توصیه از این توصیه پیروی کردند خطر بیماری قلبی را ۲۲ درصد در مقایسه با افرادی که کمتر حبوبات استفاده کردند، کاهش دادند.

چند راه ساده برای کاهش خطر حمله قلبی

۱۳. روزانه یک عدد آسپرین بچه مصرف کنید

محققان دانشگاه کارولینای شمالی دریافتند که این قرص کوچک خطر حمله قلبی را نزدیک به یک سوم در افرادی که هرگز بیماری قلبی یا سکته را تجربه نکرده اند در معرض خطر ابتلا به این مشکل قرار دارند کاهش یافت. تنها با پزشک تان مشورت کنید که مصرف روزانه آن برای شما مشکلی نداشته باشد.


۱۴. روزانه ۱۵ عدد گیلاس بخورید

مطالعات نشان می‌دهد آنتوسیانین‌ها (مواد شیمیایی گیاهان) که در رنگ قرمز گیلاس‌ها وجود دارد سبب کاهش اسید اوریک در خون می‌شود، نشانگر حملات قلبی و سکته. گیلاس را خارج از فصل چگونه مصرف کنیم؟ سعی کنید از گیلاس‌های خشک شده روی سالاد خود استفاده کنید یا یک فنجان آب گیلاس را جایگزین آب پرتقال روزانه تان کنید.

چند راه ساده برای کاهش خطر حمله قلبی

۱۵. روزانه یک فنجان لوبیا مصرف کنید

این کار را انجام دهید تا روزانه حداقل ۳۰۰ میکرو گرم فولات مصرف کنید. پژوهش‌هایی از تولانِ نیو اورلئان نشان داد افرادی که یک فنجان فولات را استفاده می‌کنند خطر سکته قلبی خود را نزدیک به ۲۰ درصد و خطر بیماری‌های قلبی را تا بیش از ۱۳ درصد در مقایسه با افرادی که کمتر از ۱۳۶ میکروگرم در هر روز مصرف می‌کردند، کاهش دادند. به استثنا لوبیا دیگر چه خوراکی باید مصرف کرد؟ پرتقال (۵۵ میکروگرم)، اسفناج (۵۸ میکروگرم در ۱ پیمانه، اسفناج خام) کاهو رومی (۶۲ میکروگرم در ۱ پیمانه) یا گوجه‌ها (۲۷ میکروگرم در ۱ پیمانه).

چند راه ساده برای کاهش خطر حمله قلبی

۱۶. روزانه یک عدد پرتقال بخورید

روزانه یک عدد پرتقال بخورید یا یک لیوان آب پرتقال بنوشید. همانطور که می‌دانید پرتقال‌ها منبع فوق العاده‌ای از ویتامین C. هستند. مطالعات نشان می‌دهد که رژیم‌های غذایی که دارای مقادیر بالایی از این ویتامین هستند، احتمال دارد از خطر سکته قلبی بکاهد، به ویژه اگر سیگار می‌کشید. جایگزین‌های دیگر پرتقال: یک کاسه پُر توت فرنگی، یک وعده کلم بروکلی یا فلفل قرمز دلمه ای، همگی منابع عالی ویتامین C. به شمار می‌روند.

چند راه ساده برای کاهش خطر حمله قلبی

۱۷. جایگزین مناسبی برای نوشیدنی‌های گازدار پیدا کنید

دلیل این امر مربوط به التهاب است، که پاسخ بدن به آسیب دیدگی‌ها یا زخم است. التهاب مزمن، مرتبط با بیماری قلبی، به شدت تحت تاثیر