گیل نگاه: به مناسبت 30 دی ماه سالروز درگذشت قهرمان اسطوره ای وزنه برداری تاریخ ایران و جهان محمود نامجوی پیش از ظهر امروز مراسمی در سالن المپیک اداره کل ورزش و جوانان گیلان برگزار شد.

مرحوم محمود نامجوی در سال 1318 در مسابقات قهرمانی کشور که برای نخستین بار در تهران برگزار شد، در رشته وزنه برداری دسته 60 کیلوگرم به مقام نخست دست یافت و پس از آن درهم شکستن 20 رکورد جهانی، کسب 11 مدال افتخار مسابقات جهانی، المپیک و آسیایی برای ایران جزو افتخارات وی به ثبت رسید.

مرحوم نامجوی در سال 1948 میلادی در چهاردهمین دوره بازی های المپیک «نخستین المپیاد پس از جنگ جهانی دوم» که در لندن برگزار شد با بلند کردن 122.5 کیلوگرم در دسته وزنی خود رکورد جدیدی به ثبت رساند و در مجموع به مقام پنجم دست یافت.

وی در دومین حضور المپیکی خود در سال 1952 میلادی «پانزدهمین دوره بازی های المپیک» به هلسینکی پایتخت فنلاند رفت و در مقام دوم المپیک جای گرفت و مدال نقره وزنه برداری را برای ایران به ارمغان آورد.

مرحوم نامجوی در سال 1956 میلادی در شانزدهمین دوره بازی های المپیک در ملبورن استرالیا  مدال برنز گرفت و لقب مقاوم ترین وزنه بردار جهان را از آن خود کرد.

کسب سه مدال طلا، یک نقره و دو برنز از رقابت های مختلف مرحوم نامجو بود و آخرین مدال یعنی مدال برنز مسابقات جهانی تهران را در سن 41 سالگی به دست آورد.

مرحوم نامجوی در آخرین رقابت جهانی خود در سال 1957 در سن 41 سالگی برای سیزدهمین دوره رقابت های جهانی که در تهران برگزار شد خود را آماده کرد و به عنوان مسن ترین وزنه بردار آن دوره از رقابت ها موفق شد مدال برنز این مسابقات را به گردن بیاویزد.

مرحوم محمود نامجوی سرانجام در30 ماه 1368 در بیمارستان مهر تهران بر اثر عوارض ناشی از تمرینات سنگین ورزشی و کهولت سن درگذشت.

پیکر مرحوم نامجوی در قطعه 22 بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code