آخرین اخبار از بارش‌ها و سیلاب گسترده
۱۳۹۵/۰۱/۲۶ ۱۵:۴۶ چاپ
گیل نگاه: بارش های شدید وضعیت بسیاری از شهرهای غربی و جنوبی کشور را در بحران قرار داده است. سیل خوزستان، ایلام و لرستان را محاصره کرده است. براساس اخبار منتشر شده دزفول در آستانه زیر آب رفتن قرار دارد و وزیر نیرو در سفری اضطراری راهی خوزستان شده است.منابع خبری از کشیده شدن دامنه سیل تا اهواز در نیمه های امشب  خبر می دهند. گزارش ها حاکی از آن است که  سر ریز شدن سد دز در شمال خوزستان در نخستین ساعات بامداد روز پنجشنبه موجب طغیان رودخانه دز شده است. افزایش دبی رودخانه دز همچنین موجب قطع پل شناور این شهر شد. سیلاب همچنین پل شناور دزفول را حوالی ساعت 7 بامداد صبح پنجشنبه با خود برد. بخشی از جاده ساحلی دزفول نیز به زیر آب رفته و امکان تردد در این مسیر وجود ندارد. مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان روز پنجشنبه به ایرنا گفت: «میزان ورودی آب به دریاچه سد دز در ساعاتی پیش تا هشت هزار متر مکعب بر ثانیه رسیده که بی سابقه است.» وی اظهار کرد: «تمام ستادهای مدیریت بحران در شهرهای استان خوزستان به حال آماده باش در آمده و اطلاع رسانی لازم برای فاصله گرفتن از حریم رودخانه های کارون، کرخه و دز صورت گرفته است.» سیل جنوب و غرب (1) مدیر عامل جمعیت هلال احمر خوزستان از امداد رسانی به گرفتار شدگان در حاشیه رودخانه دز خبر داده است. علی خدادادی اظهار کرد: «هلال احمر خوزستان با اعزام یک فروند بالگرد به منطقه در حال امداد رسانی به حادثه دیدگان است و دو اردوگاه شهید ناجی و مجدیان با همکاری ارتش در منطقه بن جعفر دزفول به منظور امداد رسانی و اسکان حادثه دیدگان دایر شده اند.» او گفت این حادثه تاکنون تلفات انسانی نداشته است، اما خسارات زیادی به بار آورده است. دزفول سیل شهردار دزفول نیز از خسارت سنگین وارده به بوستان تفریحی ساحلی علی کله در پی طغیان رودخانه دز خبر داد. محمد رضا کرمی گفت: «پیش بینی افزایش دبی رودخانه دز تا 1200 مترمکعب بر ثانیه شده بود اما دبی این رودخانه تا 4500 مترمکعب بر ثانیه در حال افزایش است لذا احتمال خسارت بیشتر می رود.» فرماندار شوش نیز می گوید تعدادی از روستاهای بخش شاوور این شهرستان در محاصره سیلاب قرار گرفتند. هواشناسی خوزستان نیز هشدار داده است که بارش سیل آسا از پنجشنبه شب در بسیاری از مناطق استان شروع می شود که تا ظهر جمعه ادامه خواهد داشت.
سیل غرب و جنوب غرب ایران را محاصره کرد طغیان رودخانه خرم رود خرم آباد
وضعیت استان لرستان وضعیت در استان لرستان نیز بحرانی گزارش شده است. به گزارش خبرگزاری های رسمی، بارش سنگین باران که در سه روز گذشته و طغیان رودخانه های سطح شهرستان موجب جاری شدن سیلاب در شهر نورآباد و بسیاری از مناطق روستایی دلفان شد و خسارت فراوانی را بر جای گذاشته است. رودخانه های گچی نه و باد آور شهر نورآباد که در چند سال گذشته خشک شده بودند بر اثر بارش سنگین باران چند روز گذشته طغیان کردند. فرماندار شهرستان دلفان لرستان با بحرانی خواندن وضعیت شهرستان دلفان خواستار کمک رسانی و ارسال ماشین آلات برای کمک به سیل زدگان این شهرستان شد. برخی گزارش ها از مسدود شدن جاده پل دختر به خرم آباد حکایت می کند. مدیر شرکت آب و فاضلاب شهرستان پلدخترگفت: بر اثر بارش های شدید و طغیان رودخانه کشکان، خط اصلی انتقال آب آشامیدنی شکسته شده است. در همین حال بر اساس اعلام معاون فنی راه آهن زاگرس بر اثر شکسته شدن یکی از پایه های پل ها در بلاک تنگ هفت مسیر راه آهن شمال به جنوب در ناحیه لرستان حداقل تا 48 ساعت دیگر بسته است. سیل جنوب و غرب (3) در پی انسداد راه آهن جنوب در ناحیه دو رود، 20 دستگاه اتوبوس برای جابجایی 740 مسافر در راه مانده یکی از قطارهای این محور، به محل اعزام شد. روز گذشته یک سالن قطار مسافربری محلی حدود ساعت 18 به دلیل بارندگی بی سابقه و ریزش کوه در محل حد فاصل ایستگاه کشور و تنگ هفت از ریل خارج شد. بر اساس گزارش ها معابر خرم آباد نیز دچار آب گرفتگی شدید شده اند. ایرنا از قطع شدن راه ارتباطی ۸۰ روستا در اثر جاری شدن سیل در الیگودرز خبر داده است. وضعیت استان ایلام در استان ایلام بارندگی شدید باعث ایجاد سیل در برخی مناطق شده است. فرماندار دهلران از تکمیل حجم سد مخزنی دوی رج در این شهرستان اخیر خبر داد. بارندگی باعث طغیان رودخانه های سیم ره، دوی رج و کنجان چم و آب گرفتگی معابر شهری شد در ایلام شده است. سیل خسارت زیادی به زیر ساخت ها، مزارع و باغات شهر دهلران وارد کرده است. شب گذشه سیلاب مناطقی از شهر مهران را در بر گرفت که طی آن یک دختر جوان مفقود شده است. تیم های جست و جو برای یافتن این دختر جوان به محل حادثه اعزام شده اند.
سیل غرب و جنوب غرب ایران را محاصره کرد زیر آب رفتن زمین های کشاورزی در کرمانشاه
سیلاب بخش های از استان های کرمانشاه، همدان و کردستان را نیز در بر گرفته است. قرار است امروز جلسه شورای عالی مدیریت بحران کشور به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور برگزار شود. حسن روحانی، رئیس جمهور، برای شرکت در اجلاس سران کشورهای اسلامی به ترکیه سفر کرده است. در همین حال فرمانده سپاه پاسداران به تمام سپاه های استانی در مناطق سیل زده دستور داده است تا آماده کمک رسانی به مردم و همکاری با دولت باشند. امروز هواشناسی اعلام کرده است " روز جمعه در استان های خوزستان، شمال بوشهر، لرستان، کهگیلویه و به ویر احمد، چهارمحال و بختیاری، غرب فارس و مناطق شمالی استان های قزوین، البرز و تهران در دامنه جنوبی البرز و بعد از ظهر جمعه در استان های خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و شمال سمنان آب گرفتگی معابر و سیلابی شدن رودخانه ها پیش بینی می شود."

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code